Dzień Dziecka 2019: prezenty dla niemowląt

Dzień Dziecka 2019 zbliża się wielkimi krokami. Co z tej okazji podarować najmłodszym? Prezenty dla niemowląt to często twardy orzech do zgryzienia. Na Dzień Dziecka podarować coś maluchowi czy jego rodzicom?

Dzień Dziecka 2019: zabawki dla niemowlaka

Jaki prezent dla dziecka? Możliwości jest wiele - dobrze jest wybrać coś, co będzie wspomagało rozwój dziecka. Postaw na zabawki wykonane z różnych faktur, takie, które mają różne opcje: szeleszczą, grzechoczą, piszczą. Niech mają bezpieczne lusterka, coś do złapania, coś do gryzienia. Na co zwracać uwagę? Na przykład na:

  • grzechotki, które można założyć na nadgarstkach lub kostkach - pomogą maluchowi w odkrywaniu rączek i nóżek,
  • zawieszki, które można przyczepić do łóżeczka lub wózka,
  • zabawki wykonane z różnych materiałów,
  • grzechotki w różnych kształtach,
  • gryzaki,
  • klocki, sortery kształtów,
  • zabawki aktywizujące (do ciągnięcia, do naciskania, do raczkowania, "mówiące", które zachęcają do powtarzania słów).

Wybierając zabawki popatrz, jak są one wykonane, czy mają niezbędne oznaczenia, czy nie są wybrakowane itp. Zobacz, w jaki sposób zabawka może być czyszczona, ważne, aby można było robić to szybko i bez szkody dla danej rzeczy.

Zobacz wideo

Nie tylko zabawki

Prezentem, który zawsze się sprawdzi są książki. Możesz postawić na tradycyjne książki, po które dziecko sięgnie dopiero za jakiś czas (nie zapomnij o wpisaniu dedykacji), ale i kartonowe książeczki, które maluch może "czytać" już teraz. Dzięki nim zwiększy zasób słownictwa, zapozna się z czytaniem. Podobnie sprawdzą się też materiałowe, czy plastikowe książeczki (te często wyposażone są w nagrania, dzięki czemu książki same się czytają).

To będzie rosło razem z dzieckiem

A może postawić na coś, co wystarczy maluchowi na dłużej? Na rynku znajdziecie zabawki, które dziecko - w różny sposób - będzie wykorzystywało na kolejnych etapach swojego rozwoju. Przykład? Mata edukacyjna. Najpierw niemowlę będzie na niej po prostu leżało, wpatrując się w zawieszone przedmioty. Następnie będzie próbowało po nie sięgać, przekręcając się na różne strony. Dziecko będzie odkrywało kolejne elementy maty, dlatego warto, aby miała ukrytych wiele "skarbów" (piszczałki, bezpieczne lusterka, szeleszczące elementy). Mata bez pałąków może być po prostu kocykiem, który możemy zabrać np. do piknik do parku. A jej poszczególne elementy - zawieszkami, które przyczepimy do budki w wózku.

Zabawka dla dziecka na dłużej to także stoliki interaktywne. Gdy wyjmiemy podstawki, bawić się będą mogły leżące na brzuchu maluchy, inne funkcje odkryją siedzące dzieci, a jeszcze inne (po zainstalowaniu podstawek) - te, które rozpoczynają przygodę ze stawaniem.

Prezentem wielofunkcyjnym są także pchacze z panelami do zabawy. Najpierw dzieci będą korzystały głównie z tej części interakcyjnej, pełną klocków, przycisków i koralików do przekładania, później będą stawiały pierwsze kroki.

Co jeszcze wystarczy na dłużej? Zabawki do kąpieli. Na początku maluch po prostu będzie trzymał gumową kaczuszkę w dłoni, później - gdy będzie już stabilnie siedzieć - będzie się nią coraz pewniej bawił. Staraj się wybierać zabawki wylane w całości, które nie mają dziurki przez które woda może dostać się do środka (wtedy zbiera się tam pleśń). Dzieciom podobają się też różnego rodzaju kubeczki do przelewania, deszczownice itp.

Prezent dla dziecka niekoniecznie do zabawy w domu

A może podarować maluchowi coś, w czym może bawić się na świeżym powietrzu? Dobrze o tym pomyśleć, szczególnie jeśli masz własny ogródek. W co warto zainwestować? Przede wszystkim - w piaskownice. To coś, co uwielbiają wszystkie dzieci. Wybierz taką piaskownicę, którą można przykryć. Najmłodszym spodobają się także huśtawki (możecie pomyśleć o takich, które można zamocować na drzewie lub we framudze, ale i takie wolnostojące, ze stelażem) i zjeżdżalnie. A co z tymi, którzy nie mają ogródka? Zabawki do piaskownicy sprawdzą się zawsze, a babki uwielbiają robić wszystkie rzeczy. Poszukaj zestawów, które mają wiele różnych elementów (wiaderko, łopatka, grabki, sitko, foremki) i da się je łatwo spakować, aby nosić zawsze przy sobie, np. w pojemniku na zakupy w wózku.

Dzień Dziecka 2019: a może... prezent dla rodziców?

Możecie wybrać rzeczy, z których będą korzystały dzieci, ale bardziej docenią je... ich rodzice. To na przykład fotelik do karmienia, czy wózek-parasolka. Ale można też pomyśleć o mniejszych rzeczach, wykorzystywanych na co dzień. Zapasów pieluszek czy nawilżanych chusteczek nigdy dość. Przydadzą się też ubranka, z których dzieci błyskawicznie wyrastają, czy kocyki i otulacze. Zanim kupisz coś dziecku, podpytaj jego rodziców, co jest potrzebne.

Family Fest 3 - zapraszamy na świetną zabawę w Dzień DzieckaFamily Fest 3 - zapraszamy na świetną zabawę w Dzień Dziecka redakcja

Zapraszamy na trzecią edycję rodzinnego festiwalu Family Fest! Więcej szczegółów >>

Więcej o: