Poparzenia słoneczne - jak się przed nimi chronić? Jak łagodzić dolegliwości?

Poparzenia słoneczne są źródłem bólu i dyskomfortu, ale i mogą mieć poważne konsekwencje. To dlatego tak ważne jest, by z kąpieli słonecznych w okresie letnim korzystać z umiarem. Czym jest poparzenie słoneczne? Co robić, by do niego nie dopuścić? Jak łagodzić nieprzyjemne dolegliwości?

Poparzenie słoneczne jest skutkiem nadmiernej ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Konsekwencją jest uszkodzenie skóry, objawiające się nasilonym rumieniem, a także uczuciem pieczenia i bólu. Zaczerwienienie na skórze pojawia się po kilku godzinach po opalaniu się. Rumień stopniowo narasta, swój szczyt osiąga po kilkunastu godzinach, po czym stopniowo zanika.

Zobacz wideo

Poparzenie słoneczne - działanie promieniowania

Słońce ma pozytywny wpływ na człowieka, zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Przebywanie na słońcu poprawia nastrój, a skórze pozwala wytworzyć odpowiednią ilość witaminy D3, która jest bardzo ważna dla funkcjonowania organizmu. Ale słońce może być także niebezpieczne. Brak odpowiedniej ochrony oraz przebywanie na słońcu zbyt długo może mieć przykre konsekwencje. Ma to związek z charakterem i działaniem promieniowania ultrafioletowego (UV), które ma trzy zakresy: UVC, UVB, UVA.

Promienie UVB (o średniej długości fali), ma właściwości rumieniotwórcze, wzmaga syntezę barwnika skóry, odpowiadają za poparzenia słoneczne skóry. Promienie UVA (promieniowanie o najdłuższej fali) są bardziej barwnikotwórcze niż promienie UVB, poza tym docierają w większej ilości. Poparzenia słoneczne spowodowane są przede wszystkim promieniowaniem UVB. Promieniowanie UVC (fale krótkiej długości) nie dociera na powierzchnię ziemi.

Stopnie poparzeń słonecznych

Wyróżnia się trzy stopnie poparzeń słonecznych:

  1. Poparzenie słoneczne pierwszego stopnia - pojawia się zaczerwienienie skóry, obrzęk, tkliwość, wrażenie gorąca oraz ból. Objawy ustępują w ciągu kilku dni. W tym czasie można łagodzić nieprzyjemne dolegliwości.
  2. Poparzenie słoneczne drugiego stopnia - obok zaczerwienienia i bólu pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Wówczas dochodzi do częściowej martwicy naskórka.
  3. Poparzenie słoneczne trzeciego stopnia - poparzenie dotyczy nie tylko naskórka, ale i skóry właściwej oraz nerwów. Następuje martwica, obawiająca się brakiem reakcji na dotyk.

Skutki oddziaływania promieniowania ultrafioletowego na skórę można zaobserwować zarówno zaraz po ekspozycji na słońce, jak i dużo później. To bowiem nie tylko poparzenia słoneczne, ale i przedwczesne starzenie się skóry (promieniowanie ultrafioletowe niszczy włókna kolagenowe, co pogarsza kondycję skóry), przebarwienia (co ma związek z aktywnością melaniny), osłabienie układu odpornościowego, a także wzrost ryzyka pojawienia się zmian skórnych, w tym czerniaka, który jest nowotworem złośliwym.

Poparzenia słoneczne - jak łagodzić dolegliwości?

Na poparzenia słoneczne pomogą chłodne prysznice i zimne okłady, maści i preparaty chłodzące (żel, pianka, lotion, spray), środki regenerujące, nawilżające oraz natłuszczające.

Warto sięgać po domowe sposoby. Nasze babcie ratowały się okładami ze zsiadłego mleka, a także plastrów bądź skórek świeżego ogórka. Pomoże smarowanie obolałych miejsc jogurtem lub kefirem, a także sokiem z aloesu lub miodem. Do łagodzenia objawów poparzenia można wykorzystać sok ze świeżych ziemniaków lub mąkę ziemniaczana wymieszaną z wodą, a także surowe białko jaja kurzego.

W przypadku, gdy poparzenia słoneczne są poważniejsze, ponieważ pojawiły się pęcherze wypełnione płynem surowiczym, należy wdrożyć terapię. Leczenie polega na stosowaniu maści: wysuszających, przeciw obrzękom czy ochronnych, które zabezpieczają skórę przed wtórną infekcją bakteryjną.

Poparzenia słoneczne - jak się przed nimi chronić?

Chcąc uniknąć poparzeń słonecznych, należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Co robić?

  • Przed wyjściem na słońce, a i podczas ekspozycji na nie, stosować kremy z odpowiednim dla rodzaju skóry filtrem UV. Warto pamiętać, że osoby o jasnej karnacji łatwiej ulegają poparzeniom słonecznym.
  • Pamiętać o nakryciu głowy oraz ochronie ramion, okolic oczu czy dekoltu podczas spacerów na pełnym słońcu. Podczas wypoczynku na plaży, łące czy nad wodą, należy schronić się w cieniu drzew lub pod parasolem.
  • Zdecydowanie warto unikać długiej ekspozycji na słońce, zwłaszcza w godzinach 11:00-15:00, czyli wtedy, kiedy narażamy się na najmocniejsze promieniowanie.
  • Jeśli poparzenie słoneczne są duże i dokuczliwe, pojawiła się opuchlizna, gorączką bądź silny wysięk surowicy z tkanek, należy skontaktować się z lekarzem.

Family Fest 3 - zapraszamy na świetną zabawę w Dzień DzieckaFamily Fest 3 - zapraszamy na świetną zabawę w Dzień Dziecka redakcja

Zapraszamy na trzecią edycję rodzinnego festiwalu Family Fest! Więcej szczegółów >>

Więcej o: