Aloes dla zdrowia i urody. Poznaj jego właściwości i zastosowanie

Liście aloesu mają niezwykle cenne właściwości, a ich skład to prawdziwe bogactwo cennych substancji. Przeczytaj więcej o tym, gdzie wykorzystywany jest aloes i jakie można z niego czerpać korzyści.

Aloes - co to jest?

Aloes zalicza się do grupy sukulentów. Występuje głównie na terenach pustynnych i półpustynnych oraz sawannach. Obecnie, ze względu na swoją rosnącą popularność, rozpowszechnił się na całym świecie w regionach o podobnym klimacie. By mógł przeżyć w miejscach z ograniczonym dostępem do wody, aloes wyposażony został w tkankę wodą, służącą do gromadzenia wilgoci.

Zobacz wideo

Ma wiele cennych właściwości, m.in.: przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgrzybicze, przeciwobrzękowe, bakteriobójcze, antyoksydacyjne, oczyszczające, nawilżające, łagodzące i przeczyszczające. Zawiera około 200 cennych substancji aktywnych, z których najważniejszymi są: - witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B (kwas foliowy (B9), niacyna (B3), cholina (B4)), - mikroelementy, takie jak: magnez, żelazo, wapń, selen, chrom, sód, cynk, miedź, potas, mangan, - sterole roślinne: kampesterol, beta-sitosterol, - kwasy tłuszczowe, np. kwas linolowy, linolenowy, kaprylowy, oleinowy, mirystynowy, - amiokwasy i antrazwiązki, m.in. aloina i aloemodyna. Dzięki temu aloes jest tak szeroko stosowany w medycynie, kosmetyce oraz wielu innych dziedzinach.

Aloes - smak, wygląd i struktura

Wygląd aloesu może kojarzyć się z agawą. Ma drzewkowaty lub krzewiasty pokrój. Charakteryzuje się szarozielonymi liśćmi o ząbkowanych końcach, które gęsto rosną, tworząc otwartą rozetę. Jego wysokość może wynosić nawet do 80 cm wysokości. Tworzy liczne odnogi. Struktura aloesu jest mocno kleista, ciągnąca się i lepiąca.

Smak aloesu trudno uznać za smaczny czy słodki. Jest bardziej neutralny, choć bliżej mu do gorzkiego, więc nie każdemu może to odpowiadać. Mowa tu jednak o aloesie w czystej postaci. Preparaty z aloesem są wzbogacone różnymi dodatkami, które znacząco poprawiają smak.

Gorzki smak ma swoje nietypowe zastosowanie. W niektórych kulturach matki karmiące, chcąc odstawić dzieci od karmienia piersią, smarują swoje sutki sokiem z aloesu - gorycz ma zniechęcić dzieci do mleka z piersi.

Aloes i właściwości lecznicze

Aloes ma bardzo wiele cennych właściwości dla zdrowia - wśród nich jest działanie antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne. Jest odpowiedzialny za pochłanianie szkodliwych toksyn, wydalanych przez organizm. Działa ochronnie na wątrobę, wspomaga funkcje oczyszczania nerek. Skuteczny jest nawet przy dokuczliwych nerwobólach albo reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Dodatkowo, picie soku aloesowego ma pozytywny wpływ na działanie układu sercowo - naczyniowego, obniżając poziom złego cholesterolu, cukru i poprawiając ciśnienie krwi. 

Dużą rolę aloes ogrywa również przy wspieraniu funkcjonowania układu pokarmowego. Zacznijmy od tego, że przyspiesza przemianę materii, reguluje wydzielanie kwasu solnego oraz pepsyny, normalizuje pH żołądka, przynosi poprawę w zaburzeniach pracy jelit. Aloes skuteczny okazuje się zarówno w przypadku zaparć, jak i przy wrzodach żołądka. Przyczynia się do tego duża zawartość wody, która wpływa na rozrzedzanie masy kałowej. Dzięki temu łatwiej się wypróżnić. Chory nie odczuje jednak gwałtownej reakcji - w odróżnieniu od syntetycznych preparatów aloes nie działa błyskawicznie, lecz powoli. Najczęściej do wypróżnienia dochodzi około 8-10 godzin po jego spożyciu. Aloes ma też właściwości pobudzające apetyt - zwiększa produkcje soków żołądkowych, co przekłada się na poprawę łaknienia.

Aloes przynosi ulgę w nieżycie nosa, łagodząc obrzęk śluzówki, a to oznacza, że lepiej się znosi katar - zarówno ten z choroby, jak i powstały wyniku alergii.

Aloes i właściwości dla urody

Inne cenne właściwości aloesu, o których warto wspomnieć, to jego korzystny wpływ na skórę. Działa przede wszystkim łagodząco na rany powstałe wskutek otarć i zadrapań, zmiany po ukąszeniu owadów, a także na miejsca objęte chorobowo przez alergie skórne, m.in. egzemę, łuszczycę czy trądzik. Jest pomocny również w przypadku odmrożonej i oparzonej skóry, leczy stany zapalne rozwijające się obrębie jamy ustnej.

Stosowanie soku z aloesu zewnętrznie poprawia urodę, korzystne oddziałując na stan skóry. Dostarcza tlen do komórek skóry, nawilża cerę, odświeża, a także tonizuje. Działa przeciwświądowo i ściągająco, zwiększa produkcje kolagenu i elastyny. Aloes wykorzystuje się także w celu poprawy kondycji włosów - wzmacnia je i przyspiesza ich wzrost.

Aloes stanowi doskonały składnik kremów, balsamów i odżywek - można go samodzielnie stosować jako odżywkę do włosów, brwi albo paznokci. Dobre efekty daje także przemywanie twarzy aloesem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.