Beagle - usposobienie, wygląd, cena

Odważny, żywiołowy i przyjazny, a zarazem czujny, łagodny i inteligentny. Lubi dobrą zabawę - chętnie pobawi się z dorosłymi i dziećmi. Jakie jeszcze cechy ma beagle i czy nadaje się na rodzinnego psa?
Zobacz wideo

Beagle - charakter

Pierwsze wzmianki o psie rasy beagle można znaleźć w kronikach na dworze króla Henryka VIII z około 1515 roku. Sto lat później pojawia się również termin "Little Beagle", oznaczający rasę psa charakteryzującego się niewielkimi rozmiarami - dosłownie mieszczącego się w torebce. Beagle to psy myśliwskie, z wysoko rozwiniętym instynktem łowczym. Oficjalnie rasa została uznana w roku 1890 przez British Kennel Club, czyli organizację kynologiczną w Wielkiej Brytanii.

Beagle to spokojne psy, lubiące towarzystwo ludzi i dobrą zabawę. Z tego powodu polecane są rodzicom z dziećmi. Są bystre, sprytne i inteligentne - szybko się uczą, co daje dużą satysfakcję jego starszym i młodszym opiekunom. Są wierne i cierpliwe, choć niestety czasem uparte - dlatego warto od początku wprowadzać jasne zasady współpracy, a także podejmować próby szkolenia. Dzięki temu pies będzie dobrze wychowany, będzie szanował swojego właściciela i nie będzie przekraczał wyznaczonych granic.
Beagle lubią aktywnie spędzać czas i z wielką radością towarzyszą swojemu panu w długich wędrówkach. Są bardzo żywiołowe, potrzebują dużej dawki aktywności fizycznej. Jeśli będą miały ją zapewnioną, ich właściciele nie muszą martwić się o ewentualne szkody. Jeżeli jednak nie będą wybiegane, mogą całkiem porządnie napsocić. Poza tym nie lubią samotności - pozostawione same sobie przez długi czas, głośno i wyraźnie zademonstrują swoje niezadowolenie.

Beagle to straszne łasuchy - nie mają granic, jeśli chodzi o ilość spożywanego jedzenia. Nie są także wybredne, więc zjedzą zarówno tłuste potrawy, jak i fast fooda i słodkości. Mówi się, że ich nieposkromiony apetyt jest związany z ich myśliwską naturą - w końcu w stadzie bywa tak, że kto pierwszy dopadnie miski, ten się nasyci.

Beagle - wygląd

Beagle to psy średniej wielkości - w kłębie osiągają wzrost max. 40 cm. Mają krępą, zbitą sylwetkę, a ich waga mieści się w granicach 10-18 kilogramów, choć ze względu na swój apetyt często wykracza poza normę. Mają silne, stosunkowo krótkie nogi, którymi potrafią bardzo szybko przebierać. Jeśli zatem chcemy kupić psa tej rasy, to nie możemy być pozbawieni kondycji. Głowa beagla jest dość długa, a po jej bokach, wzdłuż policzków zwisają charakterystyczne uszy.

Posiadają krótką i gęstą sierść z pięknym, dwu- lub trójkolorowym umaszczeniem, rzadko zdarzają się także z umaszczeniem cętkowanym. Właściwie w przypadku beagle wszystkie maści, oprócz wątrobianej są dozwolone, koniec ogona powinien być jednak biały. Ich sierść jest także odporna na zmienne warunki atmosferyczne - to na pewno duża zaleta. Wadą może być natomiast to, że linieje przez cały rok, więc nie obejdzie się bez regularnego czesania (najlepiej raz w ciągu tygodnia). Beagle wymagają co jakiś czas również trymowania. W celu utrzymania pięknej sierści, oczyszczenia jej z kurzu oraz martwych włosów, polecane jest także przecieranie jej rękawicą.

Beagle - cena

Szukając szczeniaka rasy beagle z rodowodem, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu minimum 1000 zł, choć górna granica cenowa dochodzi do ponad 2000 zł. Zanim zdecydujemy się na zakup, dobrze jest sprawdzić także opinie o hodowli, z której planujemy wybrać psa. Istotne jest, aby była to pewne, sprawdzone miejsce. Dzięki temu zmniejszymy prawdopodobieństwo zakupu psa z jakąś chorobą genetyczną lub inną dolegliwością.

Beagle a dzieci

Z opisu rasy dowiadujemy się, że beagle to łagodne i przyjazne psy. I rzeczywiście są to cechy, które podkreśla się przy doborze psa dla rodziny z dziećmi. Dodatkowo na ich korzyść przemawia to, że są radosne, żywiołowe i lubią zabawę. Nie oznacza to jednak, że można psa zostawić z dzieckiem bez kontroli i mieć pewność, że dziecko będzie z psem bezpieczne. Beagle ma łagodne usposobienie, ale pies może mieć różne zachowania, których nie będziemy w stanie przewidzieć. Warto natomiast już ze szczeniakiem rozpocząć szkolenie i socjalizację - i to niezależnie, czy planujemy beagle wychowywać razem z dziećmi, czy w domu bez maluchów.

Więcej o: