Jak pozbyć się cellulitu - poznaj kilka sposobów

Jak się pozbyć cellulitu? Cóż - nie jest to proste. Guzki i zgubienia na skórze, które sprawiają, że ta swoim wyglądem przypomina pomarańczową skórkę, dokuczają zwykle kobietom. Jak się pozbyć cellulitu z ud, pośladków, ramion czy brzucha? Najpierw trzeba poznać wroga, a następnie przejść do ataku - zastosować jednocześnie kilka skutecznych sposobów.
Zobacz wideo

Jak pozbyć się cellulitu. Poznaj wroga

Cellulit jest chorobą tkanki łącznej. To nic innego jak nierównomierne rozłożenie tkanki tłuszczowej, co sprawia że pod skórą powstają grudki i nierówności. Obszarami szczególnie zagrożonymi pomarańczową skórką są uda, biodra, kolana, pośladki oraz ramiona. Wyróżnia się dwa rodzaje cellulitu: twardy (inaczej wodny) oraz miękki (tłuszczowy). Cellulit może dotyczyć kobiet w każdym wieku, niezależnie od wagi. Rzadko dotyka mężczyzn.

Cellulit u kobiet może pojawić się na każdym etapie życia, z różnych powodów. Są to zarówno zaburzenia hormonalne (prawdopodobnie nadmiar estrogenów), które pojawia się po etapie dojrzewania, w ciąży czy w okresie okołomenopauzalnym. Nierównomierna aktywność hormonów wpływa na to, że komórki tłuszczowe rosną w różnym tempie. Nie bez znaczenia jest:

  • brak ruchu,
  • siedzący tryb życia,
  • zaburzenia przepływu krwi w tkance podskórnej,
  • zaburzenia metabolizmu tłuszczów,
  • nadwaga,
  • kiepska dieta: nadmiar słodyczy, soli czy przetworzonej żywności.

Nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry czasem nie tylko nie dodaje uroku, ale i może wywoływać dyskomfort: uczucie ciężkości, wrażenie obrzęku i nadmiernego napięcia oraz ból. Cellulit jest problemem nie tylko kosmetycznym, ale i zdrowotnym, dlatego nie wolno go zaniedbywać. Trzeba zrobić wszystko, by sytuacja się unormowała.

Jak pozbyć się cellulitu. Skuteczne sposoby

Jak pozbyć cellulitu z ud, pośladków, ramion czy brzucha? Przede wszystkim trzeba się uzbroić w cierpliwość i poznać metody walki z niedoskonałościami skóry. Jakie sposoby są skuteczne? Najlepsze efekty daje połączenie kilku metod.

Myśląc o tym, jak pozbyć się cellulitu z brzucha, ud czy pośladków, na pierwszy plan wysuwają się różne zabiegi - wykonywane w domu bądź gabinecie kosmetycznym. To zarówno masaże, w tym także masaże bańką chińską, masaże limfatyczne, wykonywane przy pomocy ostrej szczotki, rękawicy lub masażera ze specjalnymi wypustkami, jak również rozbijanie tkanki tłuszczowej ultradźwiękami bądź pompami ssącymi oraz drenaż limfatyczny, który pobudza krążenie limfy oraz wewnątrzkomórkowej przemiany materii.

Jak pozbyć się cellulitu w sposób profesjonalny, w gabinecie kosmetycznym bądź w studio urody? Decydując się na zabieg, taki jak: mezoterapia igłowa, jonoforeza, mezoterapia bezigłowa, velashape czy endermologia. Nie jest to jednak opcja dla wszystkich kobiet. W ten sposób nie można się pozbyć cellulitu w ciąży. Przyszłe mamy z radykalnymi metodami walki z pomarańczową skórką muszą chwilę poczekać.

Pracując nad tym, by pozbyć się cellulitu, trzeba również postawić na stosowanie kosmetyków antycellulitowych, które poprawiają krążenie oraz wspomagają procesy spalania tkanki tłuszczowej. Specjaliści polecają preparaty zawierające flawonoidy, między innymi rutynę. Niektóre kosmetyki zawierają substancje przyśpieszające spalanie tłuszczu (na przykład kofeina czy karnityna), a także wzmacniające i uszczelniające ściany naczyń krwionośnych (na przykład arnika czy wąkrota azjatycka). Warto stosować samodzielnie zrobione peelingi z kawy (wystarczy do fusów po zaparzonej kawie dodać nieco oleju i prosty peeling gotowy).

W walce z cellulitem ważne jest, by stosować zbilansowaną dietę. Nie może w niej zabraknąć warzyw i owoców, które przyspieszają przemianę materii, ale i zawierają błonnik oraz witaminy i mikroelementy, które pomagającą w pozbyciu się cellulitu. Szczególnie ważny jest krzem, potas, witamina C, nienasycone kwasy tłuszczowe. Z jadłospisu warto też wyeliminować smażone potrawy, białe pieczywo i makarony, cukier oraz słodycze, niezdrową żywność, a także alkohol. Należy pamiętać o pełnoziarnistym pieczywie i makaronach, rybach i kaszach.

Myśląc o tym, jak pozbyć się cellulitu z ud, brzucha czy ramion, nie można zapomnieć o dużych ilościach wody, a także piciu herbat ziołowych czy yerba mate, a także mieszanek ziołowych, które działają moczopędnie. W pozbyciu się nadmiaru wody pomoże kwiat bzu czarnego, skrzyp lub pokrzywa.

A co z tabletkami? Czy one także wchodzą w pakiet opcji "cellulit - jak się pozbyć szybko i skutecznie"? Niekoniecznie. Preparaty dostępne w aptece i sklepach internetowych nie dają spektakularnych efektów. Ponieważ jednak zawierają wiele dobroczynnych wyciągów (na przykład z alg czy zielonej herbaty) i składników (na przykład kwasy omega 3 czy przyspieszacze przemiany tłuszczowej), zdecydowanie korzystnie wpływają na kondycję i jakość skóry.

Jak jeszcze można pozbyć się cellulitu z pośladków czy ud? Stawiając na aktywność fizyczną. Długie spacery, pływanie, jazda na rowerze, zajęcia fitness - każdy rodzaj ruchu jest dobry. Kwestią kluczową jest wytrwałość i regularność. Warto się ruszać codziennie lub co najmniej trzy razy w tygodniu. Ruch przyśpiesza przemianę materii, poprawia krążenie krwi i limfy, umożliwia spalanie tkanki tłuszczowej.

W walce z cellulitem bardzo ważne są zarówno zabiegi w domu, jak i gabinecie kosmetycznym, tak dieta i aktywność fizyczna, jak i zabiegi oraz masaże. Cellulit jest uleczalny, niestety nie każdy - jeśli nieestetyczne zmiany są twarde i guzowate, całkowite wyleczenie może nie być możliwe.

Więcej o: