WHO ostrzega: Dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny patrzeć na ekrany telewizorów

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, aby dzieci poniżej drugiego roku życia w ogóle nie patrzyły na ekrany urządzeń elektronicznych. Mogą to robić dopiero te starsze, ale tylko maksymalnie godzinę dziennie.
Zobacz wideo

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała nowe wytyczne, które dotyczą dzieci poniżej piątego roku życia. Eksperci zalecają w nich radykalne ograniczenie czasu, które te spędzają na patrzeniu w ekran urządzeń elektronicznych. Rekomendują także, aby dzieci nie spędzały zbyt dużo godzin przypięte w wózkach oraz w fotelikach i krzesełkach. WHO podaje również konkretne ilości snu, potrzebne do prawidłowego rozwoju osób poniżej piątego roku życia. Wśród wytycznych dużo uwagi poświęcono też aktywnej zabawie i interaktywnym zajęciom z opiekunami. Są to m.in. czytanie, opowiadanie historii, śpiewanie, a także rozwiązywanie łamigłówek.

Według ekspertów WHO takie zalecenia mają prowadzić do poprawy zdrowa fizycznego, psychicznego oraz ogólnego samopoczucia dzieci. Mają również pomóc w zapobieganiu otyłości dziecięcej i związanych z nią różnym chorobom w późniejszym życiu.

Wczesne dzieciństwo to okres szybkiego rozwoju i czas, w którym rodzinne wzorce stylu życia można tak odpowiednio dostosować, aby były jak najbardziej zdrowe

- tłumaczy dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Najważniejsze zalecenia WHO

Niemowlęta (poniżej pierwszego roku życia) powinny mieć zapewnioną aktywność fizyczną kilka razy dziennie. WHO w szczególności zaleca dla nich interaktywne gry na podłodze. Organizacja apeluje również, aby nie przypinać dzieci w tym wieku w wózkach, krzesełkach do karmienia czy fotelikach na dłużej niż godzinę. Ponadto niemowlęta w ogóle nie powinny patrzeć na ekrany urządzeń elektronicznych, zarówno telewizorów, komputerów, tabletów, jak i telefonów.

Dzieci w wieku 1-2 lat powinny w ciągu dnia co najmniej 180 minut spędzać na różnego rodzaju aktywnościach fizycznych o zmiennej intensywności. W tym przypadku WHO również zaleca, aby nie przypinać maluchów w wózkach, krzesełkach do karmienia czy fotelikach na dłużej niż godzinę. Roczne dzieci także nie powinny w ogóle patrzeć na ekrany urządzeń elektronicznych. Te, które mają już dwa lata, mogą, ale nie dłużej niż przez godzinę dziennie.

Starsze dzieci (3-4 lata) powinny co najmniej 180 minut dziennie spędzać na różnego rodzaju aktywnościach fizycznych o zmiennej intensywności, z których minimum 60 minut powinien stanowić umiarkowany oraz intensywny ruch. Dzieci w tym wieku mogą spędzać czas przed ekranami urządzeń elektronicznych, ale nie dłużej niż przez godzinę w ciągu dnia.

Więcej o: