WHO ostrzega: Dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny patrzeć na ekrany telewizorów
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała nowe wytyczne, które dotyczą dzieci poniżej piątego roku życia. Eksperci zalecają w nich radykalne ograniczenie czasu, które te spędzają na patrzeniu w ekran urządzeń elektronicznych. Rekomendują także, aby dzieci nie spędzały zbyt dużo godzin przypięte w wózkach oraz w fotelikach i krzesełkach. WHO podaje również konkretne ilości snu, potrzebne do prawidłowego rozwoju osób poniżej piątego roku życia. Wśród wytycznych dużo uwagi poświęcono też aktywnej zabawie i interaktywnym zajęciom z opiekunami. Są to m.in. czytanie, opowiadanie historii, śpiewanie, a także rozwiązywanie łamigłówek.
Według ekspertów WHO takie zalecenia mają prowadzić do poprawy zdrowa fizycznego, psychicznego oraz ogólnego samopoczucia dzieci. Mają również pomóc w zapobieganiu otyłości dziecięcej i związanych z nią różnym chorobom w późniejszym życiu.
Wczesne dzieciństwo to okres szybkiego rozwoju i czas, w którym rodzinne wzorce stylu życia można tak odpowiednio dostosować, aby były jak najbardziej zdrowe
- tłumaczy dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Najważniejsze zalecenia WHO
Niemowlęta (poniżej pierwszego roku życia) powinny mieć zapewnioną aktywność fizyczną kilka razy dziennie. WHO w szczególności zaleca dla nich interaktywne gry na podłodze. Organizacja apeluje również, aby nie przypinać dzieci w tym wieku w wózkach, krzesełkach do karmienia czy fotelikach na dłużej niż godzinę. Ponadto niemowlęta w ogóle nie powinny patrzeć na ekrany urządzeń elektronicznych, zarówno telewizorów, komputerów, tabletów, jak i telefonów.
Dzieci w wieku 1-2 lat powinny w ciągu dnia co najmniej 180 minut spędzać na różnego rodzaju aktywnościach fizycznych o zmiennej intensywności. W tym przypadku WHO również zaleca, aby nie przypinać maluchów w wózkach, krzesełkach do karmienia czy fotelikach na dłużej niż godzinę. Roczne dzieci także nie powinny w ogóle patrzeć na ekrany urządzeń elektronicznych. Te, które mają już dwa lata, mogą, ale nie dłużej niż przez godzinę dziennie.
Starsze dzieci (3-4 lata) powinny co najmniej 180 minut dziennie spędzać na różnego rodzaju aktywnościach fizycznych o zmiennej intensywności, z których minimum 60 minut powinien stanowić umiarkowany oraz intensywny ruch. Dzieci w tym wieku mogą spędzać czas przed ekranami urządzeń elektronicznych, ale nie dłużej niż przez godzinę w ciągu dnia.
-
Przerwa świąteczna - Wielkanoc 2021. Uczniowie mogą nastawić się na dłuższy odpoczynek
-
Bezwarunkowy dochód podstawowy. Zastąpi 500 plus? To 1200 zł dla dorosłego i 600 zł na dziecko
-
Najpopularniejsze imiona 2021. Na podium pozostają dwie królowe. Jeszcze 10 lat temu nie były modne
-
Imiona dla dzieci, które kiedyś były zakazane. Dziś można tak już nazwać swoją pociechę
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Adam Niedzielski: To są decyzje, które będziemy podejmowali
- Konferencja. Nowe obostrzenia w Polsce. Adam Niedzielski: Stały trend dynamicznego wzrostu dziennej liczby zachorowań
- Wiersze na Dzień Kobiet 2021. Najpiękniejsze życzenia i wierszyki z okazji święta wszystkich pań
- Przerwa świąteczna - Wielkanoc 2021. Dłuższe wolne spędzimy zamknięci w domach?
- Przemysław Czarnek prezentuje założenia nowego programu MEN. "Chcemy, by wpłynął na kondycję fizyczną wszystkich"
- Siedmiolatka podczas lekcji zdalnej uratowała babcię. "Dziewczynka nie spanikowała, zachowała się bardzo odpowiedzialnie"