Wypadanie włosów. Jak sobie radzić z nadmierną utratą włosów?

Wypadanie włosów dotyczy każdego, bez względu na wiek. To nieunikniony proces fizjologiczny. Codziennie tracimy nawet sto włosów i jest to jak najbardziej normalne. Sytuacja komplikuje się i kwestia wypadania włosów staje się problematyczna, jeśli proces przebiega bardziej intensywnie. Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów i jak sobie z tym radzić?
Zobacz wideo

Wypadanie włosów jest ściśle związane z jego cyklem życia. Włos żyje od dwóch do sześciu lat, a w  tym czasie przechodzi trzy stadia: wzrostu, zamierania i spoczynku. Po tym wypada. Nadmierne wypadanie włosów może mieć bardzo różne przyczyny. Wiele zależy od genów, trybu życia i stanu zdrowia, dlatego problem dotyczy ludzi w różnym wieku, bez względu na płeć. Wypadanie włosów może mieć charakter fizjologiczny, ale i być objawem niepokojącym. Przyczyny mogą być różne.

Wypadanie włosów - odżywianie i niedobory

Jeśli chodzi o nadmierne wypadanie włosów, nie bez znaczenia jest dieta. Niedożywienie, w tym brak białka i aminokwasów, a także niedobór mikro- i makroelementów, takich jak żelazo czy cynk zdecydowanie przełożą się na kondycję włosa. Wpływać na to mogą głodówki i radykalna dieta, anoreksja oraz bulimia, co wiąże się z dużą utratą masy ciała, jak i jadłospis ubogi w składniki odżywcze.

Wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn - zaburzenia hormonalne i choroby

Częstą przyczyną nadmiernego wypadania włosów są zaburzenia hormonalne, zarówno związane z chorobami tarczycy (niedoczynność czy nadczynność tarczycy), odstawieniem środków antykoncepcyjnych u kobiet bądź ciążą. Wiąże się to z wysokim poziomem prolaktyny, której wydzielanie nasila dodatkowo stres. Wypadanie włosów u kobiet pojawia się często po porodzie, co jest związane ze spadkiem w organizmie poziomu estrogenów (przerzedzone włosy odrastają) oraz w okresie okołomenopauzalnym, czego przyczyną również są wahania hormonalne. Oprócz tego kobiety tracą włosy z powodu niedoboru żelaza.

Wypadanie włosów o podłożu hormonalnym dotyczy też wielu mężczyzn po 40-50 roku życia. Wypadanie włosów u panów może być spowodowane łysieniem plackowatym lub tak zwanym łysieniem androgenowym, które charakteryzuje się ubytkami włosów na szczycie głowy oraz w kącikach czoła. Jest to związane z genami, hormonami oraz osłabieniem mieszków włosowych i ich obniżoną pigmentacją.

Za wypadaniem włosów mogą stać także dysfunkcje dotyczące gruczołów produkujących hormony, np. tarczyca, przysadka, jak i inne choroby, takie jak przewlekłe przeziębienie czy zakażenie, grzybica skóry głowy, łojotokowe zapalenie skóry głowy, ale również toczeń rumieniowaty układowy czy łysienie plackowate, które jest schorzeniem autoimmunologicznym. Zdarza się, że problemem jest trichotilomania, czyli zaburzenie objawiające się nieświadomym wyrywaniem swoich włosów. Przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być stres, depresja, silne przeżycie. Czasem włosy wypadają wskutek stosowania leków przeciwzakrzepowych czy antykoncepcyjnych bądź terapii nowotworu.

Wypadanie włosów po ciąży

Wypadanie włosów po ciąży to bolączka wielu kobiet, ale i proces jak najbardziej normalny. Zwykle rozpoczyna się około trzeciego miesiąca po urodzeniu dziecka. W czasie ciąży, za sprawą wzrostu poziomu estrogenów, włosy nie tylko nie słabną, ale i wzmacniają się (co nie jest zgodne z cyklem życia włosa). Po porodzie, kiedy poziom estrogenów spada, zaczynają wypadać włosy - zarówno te, które powinny wypaść wcześniej, jak i te, które powinny wypaść właśnie teraz.

Wypadanie włosów - nieodpowiednia pielęgnacja, zabiegi fryzjerskie

Za wypadanie włosów odpowiadać może także nieodpowiednia fryzura, częste farbowanie włosów, stosowanie silnych kosmetyków do stylizacji, suszenie za pomocą wysokiej temperatury lub nadużywanie prostownicy. Wypadanie włosów nasila się zimą.

Wypadanie włosów - diagnoza i leczenie

Ponieważ wypadanie włosów wywołuje wiele różnych czynników, problem należy omówić z lekarzem. Wnikliwy wywiad powinien pomóc w ustaleniu i wyeliminowaniu przyczyny.

Istnieje wiele metod zapobiegania wypadaniu włosów. To na przykład:

  • wcieranie w skórę głowy preparatów wzmacniających włosy,
  • przestrzeganie zasad diety, suplementacja diety w celu wyeliminowania niedoborów (żelazo, witamina A1, witamina E, biotyna, witamina B5),
  • właściwa pielęgnacja włosów, stosowanie środków wzmacniających włosy. Doskonale sprawdzają się także domowe maseczki z jajek, siemienia lnianego czy awokado, jak również masaż olejem rycynowym,
  • używanie szczotek laserowych, które stymulują wzrost włosów poprzez wytwarzanie światła lub derma rollerów, czyli przyrządów z malutkimi igiełkami, które masują głowę,
  • picie napoju z drożdży lub pokrzywy, soku z czarnej rzepy.
Więcej o: