Królik miniaturka - najpopularniejsze rasy, cena i opieka

Jedno z najpopularniejszych zwierząt, które można hodować w domu. Te miłe, sympatyczne, chętne do głaskania pupile nie są ani trudne, ani kosztowne w utrzymaniu. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę wybierając królika miniaturkę i jak zadbać o komfort tego zwierzęcia.
Zobacz wideo

Królik miniaturka - rasy

Królik miniaturka jest karłowatą wersją swoich braci w standardowej wielkości. Mini króliki występują w wielu rasach i różnią się od siebie rozmiarem, wagą, kolorem sierści, jej długością i cechami szczególnymi - szacuje się, że obecnie jest ponad sto ras królików miniaturek.

Angor miniaturka

Ta rasa wyróżnia się piękną, niezwykle miękką i długą sierścią oraz krótkimi, sterczącymi uszami. Niektórzy mówią nawet o niezwykłej przyjemności wiążącej się z głaskaniem tej rasy. Niestety, dla właściciela oznacza to poświęcenie czasu na odpowiednią pielęgnację. By cieszyć się zadbanym futrem zwierzęcia, należy je codziennie czesać, a co około trzy miesiące przycinać.

Rasa ta uznawana jest za bardzo wesołą i kontaktową, choć miewa kłopoty ze strony układu trawiennego. W praktyce oznacza to, że trzeba dbać o zbilansowaną dietę i właściwie odżywianie Angorki.

Lew miniaturka

Długim futrem może pochwalić się też tzw. lew miniaturka. Nazwa tej rasy nawiązuje do dłuższego futra na głowie i w obrębie pyszczka. Lewki mają również charakterystyczny "pędzelek" na końcu ogona. Są one mniej towarzyskie niż Angorka i lubią swoje własne towarzystwo.

Teddy

Karzełek Teddy, zwany również karzełkiem perskim pluszowym, to również królik z ładną, długą i gęstą sierścią. Występują w wielu kolorach, mają zaokrąglone uszy i najczęściej ciemne oczy (dozwolone są także niebieskie). Do obowiązków właściciela królika tej rasy należy regularne czesanie i strzyżenie futra, nie dopuszczając do splątania i filcowania.

Baranek miniaturka

Baranek to najczęściej wybierana rasa wśród osób decydujących się na zakup królika. Z tego względu jest także powszechnie dostępna - znajdziecie ją niemal w każdym sklepie zoologicznym. Osobniki tej rasy ważą więcej niż inne miniaturki - ich waga waha w granicach 1,50-2 kg, ale trafiają się też okazy ważące nawet 2,4 kg. Ich cechą charakterystyczną są długie, niesztywne, delikatne, oklapnięte uszy. Występują w wersji z długim lub krótkim włosiem.

Mini rex

Rasa o niezwykle przyjaznym charakterze - mini rexy są nie tylko wesołe i pogodne, ale również ciekawskie i towarzyskie. Mają miłe, puszyste futro, krótkie wąsy i odstające uszy. Wyróżniają się wyraźnie zaznaczoną częścią szyjną i szerokim czołem. Utrzymanie ich sierści w czystości nie jest kłopotliwe, a głaskanie niezwykle przyjemne.

Królik miniaturka - cena

Króliki miniaturki nie są drogie - za zwierzątko przyjdzie nam zapłacić od około 30 zł do 150 zł. Jednak sam królik to nie wszystko - o ile koszt małego stworzonka nie jest wysoki, to zapewnienie królikowi odpowiednich warunków do życia odpowiednio kosztuje.

Od czego zacząć, urządzając królicze mieszkanie? Z pewnością podstawą jest zakup klatki. W zależności od rodzaju, modelu i rozmiaru jest to koszt 50-200 zł. Jeśli chcemy, aby królikowi było wygodnie, trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 200 zł. Wyposażenie klatki to wyściółka za około 5 zł (duże opakowanie), żwirek (jeśli mamy klatkę z kuwetą), poidełko (szczególnie polecane są kropelkowe ze smoczkiem) i paśnik (najlepiej sprawdza się model, który można zawiesić na ścianie klaki na dowolnej wysokości).  Przy urządzaniu wnętrza klatki trzeba zaplanować miejsce do spania oraz miejsce do wypróżniania się - miejsca te powinny być możliwie jak najdalej od siebie. W miejscu tzw. toalety warto podwoić, a nawet potroić warstwę ściółki.

Mamy zatem królika i wyposażoną dla niego klatkę. Jakie koszty utrzymania zwierzęcia jeszcze dochodzą? Oczywiście pokarm. Kilogram suchej karmy dla królików kosztuje około 20-25 zł. Oprócz suchego granulatu lub mieszanki ziaren i różnych ziół, królikom dobrze jest serwować co jakiś czas warzywa, owoce i trawy, ale nie jest to już duży koszt.

Klatka dla królika miniaturki

Większość osób wychodzi z założenia, że niewielkich rozmiarów królik potrzebuje do życia malutkiej klatki. Tymczasem należy wiedzieć, że króliki to bardzo ruchliwe zwierzęta, które lubią aktywnie spędzać czas. Z tego powodu rozmiar króliczego mieszkania powinien być dopasowany do jego potrzeb i rozmiaru. Króliki miniaturki najczęściej osiągają rozmiar 30-35 cm; mowa tu o rasowych osobnikach. Często jednak te, które kupujemy, rasowe są tylko z zapewnień sprzedawcy, a w rzeczywistości rosną znacznie większe.

Idealnie byłoby zatem, aby klatka dla królika miała minimum 100 cm długości, około 50 cm szerokości i 40 cm wysokości. Rozmiar klatki to jednak nie wszystko, na co powinniśmy zwracać uwagę. Kolejną sprawą jest materiał, z którego jest wykonana. Najlepiej, by miała odrutowaną górną część, dzięki czemu zwierzak ma swobodny przepływ powietrza. Jeśli chodzi o dół klatki, to może być zrobiony z plastiku lub z drutu jak góra. Ta druga opcja ma swoje plusy i minusy. Z pewnością jej zaletą jest to, że jest bardzo praktyczna przy czyszczeniu klatki, ponieważ wszystkie królicze odchody wpadają bezpośrednio do znajdującej się poniżej kuwety. Jednak łapka zwierzęcia może utknąć między kratkami, a szarpiący się królik może ją zwichnąć, a nawet złamać. Na rynku są też klatki wykonane z drewna, choć lepiej sprawdzą się one na zewnątrz niż w domu.

Najgorszą opcją jest trzymanie królika w akwarium - szklana klatka nie jest właściwym miejscem do przechowania zwierzęcia. Trzymając go w takiej klatce ograniczamy mu dostęp do odpowiedniej ilości powietrza.

Dodatkowo pamiętajmy, że niezależnie od tego, w jak dużą zainwestujemy klatkę, zwierzę potrzebuje się wybiegać na wolnej przestrzeni. Najlepiej, aby miał możliwość przez około cztery godziny dziennie pobiegać poza klatką. Możliwość swobodnego poruszania się po wolnej przestrzeni ma duże znaczenia dla małego pupila, ponieważ wpływa na poprawny rozwój kości oraz ogólną kondycję.

Więcej o: