Krople do nosa - jak stosować je bezpiecznie?

Krople do nosa stosujemy często, niezależnie od wieku. Sięgamy po nie, gdy pojawia się niedrożność nosa i zatok. Wierzymy, że to najlepsze rozwiązanie - szybki efekt bez skutków ubocznych. Tymczasem okazuje się, że niektóre krople do nosa, choć skuteczne, nie zawsze są bezpieczne. Stosowane niezgodnie z zaleceniami wskazanymi na ulotce informacyjnej mogą także szkodzić.

Krople do nosa stosujemy wszyscy, od malucha do seniora, ponieważ szybko przynoszą ulgę. Pomagają walczyć z katarem i uczuciem zatkanego nosa, które są objawem tak łagodnych, jak i ostrych infekcji wirusowych czy bakteryjnych, stanów zapalnych zatok czy alergicznego nieżytu nosa. Działanie niektórych preparatów jest niemal natychmiastowe.

Zobacz wideo

Krople do nosa - działanie i zagrożenia

Istnieje wiele rodzajów kropli do nosa. Te różnią się między sobą składem i przeznaczeniem. Istnieją też krople do nosa dla niemowląt, krople do nosa dla dzieci, dla dorosłych czy kobiet w ciąży.

Wiele osób, w tym także rodziców, sięga po krople do nosa o działaniu obkurczającym naczynia krwionośne, które wprawdzie zmniejszają katar, ale i wysuszają śluzówkę nosa. W efekcie niedokrwienie śluzówki nosa sprawia, że ta zaczyna stopniowo zanikać. Ponieważ wydzielanie i obecność śluzu wspiera oczyszczanie nosa z patogenów (wirusów lub bakterii), jego brak oznacza, że drobnoustroje w nim zalegają. W rezultacie jest to działanie na szkodę swoją czy dziecka - stosowanie kropli do nosa przyczynia się do:

  • częstszych infekcji górnych dróg oddechowych,
  • różnych powikłań (na przykład zapalenia zatok),
  • przedłuża okres chorowania.

To dlatego krople do nosa - dla niemowląt, dzieci czy dorosłych, które w swoim składzie zawierają ksylometazolinę, oksymetazolinę, nafazolinę, można stosować maksymalnie 5 dni, a w przypadku dzieci 3.

Ponieważ jednak obrzęk śluzówki nosa, nie tylko u najmłodszych nie jest obojętny dla zdrowia, gdyż utrudnia oddychanie, uprzykrza życie, a i może prowadzić do powikłań, trzeba działać. Co robić? Oczyszczać i nawilżać nos. U niemowląt i małych dzieci, które nie potrafią wydmuchiwać nosa, najważniejsze jest używanie aspiratora bądź gruszki do nosa, po uprzednim rozrzedzeniu wydzieliny. Można w tym celu zastosować wodę morską, sól fizjologiczną, robić inhalacje lub podawać preparaty zawierające roztwór wody morskiej, która pielęgnuje błonę śluzową i pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Można też sięgać po łagodniejsze krople do nosa, także dostępne bez recepty.

Krople do nosa w ciąży

Po krople do nosa często sięgają kobiety w ciąży, ponieważ uczucie zatkanego nosa jest częstą dolegliwością przyszłych mam. Dzieje się tak, gdyż w tym okresie w organizmie wzrasta poziom estrogenu (co sprzyja obrzękowi błon śluzowych nosa), a i ilość krwi (co może doprowadzić do obrzęku naczyń krwionośnych w nosie).

W czasie ciąży można stosować krople do nosa na bazie roztworu soli. Warto pamiętać, że w pierwszym trymestrze ciąży najlepiej unikać wszelkich leków, gdyż w tym okresie rozwijają się narządy dziecka. Krople do nosa, które obkurczają błonę śluzową nosa można stosować, jeśli są przeznaczone i bezpieczne dla kobiet w ciąży, ale i tak należy to robić z rozwagą i umiarem. Nadużywanie kropli do nosa - nie tylko w ciąży - może nie tylko nasilać stan zapalny i uczucie zatkanego nosa, ale i prowadzić do uzależnienia.

Uwaga na uzależnienie od kropli do nosa!

Wiele kropli do nosa, także kropli dla niemowląt czy dzieci, zawiera w swoim składzie ksylometazolinę, oksymetazolinę czy nafazoline, które mogą uzależniać. W rezultacie, wskutek długiego stosowania nos bez kropli nie działa prawidłowo i jest opuchnięty. Może się zdarzyć utrata węchu i apetytu, nerwowość i bezsenność, a także ból głowy. Pojawia się tak zwany katar polekowy albo przewlekły nieżyt nosa. Ponieważ dyskomfort ten łagodzą tylko krople do nosa, znów trzeba po nie sięgnąć. Powstaje błędne koło. Ale to nie wszystko. Ponieważ krople do nosa po dłuższym okresie stosowania przestają działać wskutek nabytej tolerancji na lek, by poczuć ulgę, trzeba stosować je jeszcze częściej.

Jak bezpiecznie stosować krople do nosa?

Czy w związku z tym należy zrezygnować ze stosowania silniejszych kropli do nosa? Nie. Warto po nie sięgać, gdy katar jest dokuczliwy, łagodząc w ten sposób dolegliwości i zapobiegać powikłaniom (zwłaszcza że w przypadku dzieci wiele poważniejszych infekcji, tak gardła, jak i zatok, zaczęło się od niewinnego kataru). Czasem użycie kropli do nosa jest konieczne. Ważne jednak, by używać ich zgodnie z ulotką i zaleceniami lekarza, czyli niezbyt często i nie dłużej niż 3-5 dni.

Jeśli katar pojawia się często i bywa dokuczliwy, warto skonsultować się z lekarzem i poszukać przyczyny sytuacji (być może jest nią alergia bądź niedobory odporności).

Więcej o: