Krochmal - jak go zrobić? Do czego stosować?

Krochmal to płyn, który powstaje z połączenia skrobi ziemniaczanej z wodą. Robi się go w prosty sposób, a wykorzystuje tak w gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle spożywczym, włókienniczym, papierniczym, kosmetycznym czy farmaceutycznym. Jakie właściwości i zastosowanie ma krochmal? Jak go zrobić?

Krochmal w wersji klasycznej powstaje poprzez zagotowanie we wrzątku wodnej zawiesiny skrobi (najczęściej ziemniaczanej, choć istnieje wiele rodzajów krochmalu, na przykład krochmal z cukru czy ryżu). Uzyskana mikstura była niegdyś używana w domach do krochmalenia tkanin i bielizny oraz innych elementów odzieży. Krochmal jest również stosowany w celach pielęgnacyjnych do kąpieli, głównie niemowląt, bowiem łagodzi zmiany skórne.

Zobacz wideo

Krochmalenie

Krochmalenie tkanin, które uwielbiały nasze babcie i mamy sprawia, że pościel, obrusy czy chusteczki są w pewnym sensie zakonserwowane. Pokryte krochmalem włókna tkanin nie wchłaniają kurzu i wilgoci, co zapobiega namnażaniu się bakterii i zapewnia dłuższe użytkowanie oraz świeżość. To rozwiązanie nie tylko higieniczne, ale i praktyczne. Dziś krochmalenie stosowane jest rzadziej, głównie w szpitalach.

Ponieważ konsystencję krochmalu można regulować i dopasowywać nie tylko do rodzaju i charakteru tkaniny, ale i własnych oczekiwań i potrzeb, krochmali się także ubrania, na przykład koszule, by nadać im gładkości oraz zabezpieczyć przed zagnieceniami.

Najpopularniejszym rodzajem krochmalu jest ten przygotowywany najczęściej, czyli krochmal na bazie skrobi ziemniaczanej. Wykorzystuje się go do krochmalenia pościeli, obrusów, serwetek oraz sukienek, bluzek czy koszul (jeśli tylko ktoś ma taką potrzebę). Do bardzo delikatnych materiałów, takich jak tiul, lepszym rozwiązaniem jest krochmal z cukru. Wystarczy zagotować wodę z cukrem proporcjach 1:1. Ta opcja doskonale sprawdzi się w przypadku firan.

Jak zrobić krochmal. Przepis

Krochmal można kupić w sklepie, ale i zrobić w prosty, bezpieczny i tani sposób. W zależności od oczekiwanego efektu należy zrobić krochmal, stosując odpowiednie proporcje mąki ziemniaczanej i wody. Aby wykorzystać roztwór do krochmalenia - pościeli, obrusów serwet, i ścierek, należy na litr wody zastosować łyżkę mąki ziemniaczanej. By zrobić krochmal do ubrań, wystarczy łyżeczka mąki na litr wody.

Jak zrobić krochmal?

  1. Odmierz litr zimnej wody i odlej z niego szklankę wody. Resztę zagotuj.
  2. Wymieszaj odmierzoną porcję mąki ziemniaczanej z odlaną wodą.
  3. Gdy woda zacznie wrzeć, wlej do niej roztwór mąki. Cały czas energicznie mieszaj, by nie powstały grudki.
  4. Krochmal jest gotowy, gdy zgęstnieje.

Przygotowany krochmal można wlać do pralki - na wyprane rzeczy, po czym włączyć dodatkowe płukanie, albo moczyć w nim wyłącznie te rzeczy, które mają być wykrochmalone.

Trzeba pamiętać, że nie wszystko można krochmalić. Ścierki, serwetki, robótki ręczne, białe obrusy, kołnierzyki i mankiety, gruba bądź lniana pościel - jak najbardziej tak. Za to delikatne tkaniny, pościel z bawełny satynowej - krochmalenie ich zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. 

Kąpiel w krochmalu

Zarówno kąpiel w krochmalu, jak i przemywanie skóry wacikiem nasączonym krochmalem jest doskonałym domowym sposobem na: trądzik niemowlęcy, podrażnienia, potówki, łuszczenie skóry, świąd, wysypki, odparzenia. Okazuje się, że krochmal łagodzi wszelkie podrażnienia skóry tak dorosłego, jak i maluszka. To naturalna metoda leczenia stosowana od wielu pokoleń.

Krochmal łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia oraz sprawia, że skóra staje się gładsza. Zmniejsza ponadto skłonność do odparzeń, podrażnień i uczuleń. Krochmal radzi też sobie z ciemieniuchą - stygnąc wysusza ją, przez co łatwiej wyczesać ją z włosów dziecka. Ta metoda pielęgnacji polecana jest zwłaszcza w przypadku schorzeń dermatologicznych i atopowego zapalenia skóry.

Jak zrobić krochmal do kąpieli. Przepis

Aby zrobić krochmal do kąpieli, należy przygotować mąkę ziemniaczaną. Jej ilość zależy od pojemności miski, wanienki czy wanny. Można przyjąć proporcje: czubata łyżka na 3 litry wody.

Jak zrobić krochmal do kąpieli?

  • Wsyp mąkę do szklanki z zimną wodą. Energicznie mieszaj, by nie powstały grudki.
  • Powoli dodawaj ciepłą, przegotowaną wodę.
  • Roztwór wlej do miski/wanienki wypełnionej ciepłą wodą.

Kąpiel w krochmalu powinna trwać 5-10 minut. Do mycia nie trzeba używać wówczas płynów czy żeli do mycia. Taka kąpiel działa i przynosi ulgę, choć na widoczne efekty czasem trzeba poczekać. Jednorazowa kąpiel to może być za mało. Skuteczność kąpieli w krochmalu, potwierdziły niezależne badania dermatologów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA