Jak odetkać ucho? Są na to różne sposoby

Jak odetkać ucho czasem jest problemem, który zaprząta myśli. Nic dziwnego - zatkane ucho jest przyczyną dyskomfortu, wpływa na funkcjonowanie i samopoczucie. Na szczęście, choć jest irytujące i nieprzyjemne, zwykle nie świadczy o chorobie. Jak odetkać ucho? Są na to różne sposoby.
Zobacz wideo

Jak odetkać ucho? Przyczyny dolegliwości

Przyczyny zatkanego ucha (bądź uszu) są różne. Większość z nich nie jest niepokojąca, jednak niektóre wymagają pilnej konsultacji z lekarzem. Najczęściej jest to:

 • działanie wysokiego ciśnienia atmosferycznego i zmiana ciśnienia zewnętrznego. Wówczas uczucie zatkanego ucha pojawia się podczas lotu samolotem, w czasie jazdy windą, przebywania w wysokich górach, po nurkowaniu. Dzieje się tak, gdy do ucha dostanie się zbyt duża ilość powietrza, które naciska na trąbkę Eustachiusza,
 • pływanie w basenie. Wówczas woda, która nie wydostała się z ucha, może wywołać infekcje i stan zapalny,
 • obrzęknięte śluzówki nosa, która uciska na przewody słuchowe. Dzieje się tak w czasie kataru, który towarzyszy infekcji górnych dróg oddechowych, zapaleniu zatok, jak również alergii. W czasie infekcji obrzęk śluzówek nosa może objąć także przewody słuchowe oraz trąbkę Eustachiusza, łączącą uszy z nosem i doprowadzić do ich zamknięcia,
 • infekcja, która objęła uszy. Zapalenia ucha środkowego i wewnętrznego początkowo może objawiać się właśnie uczuciem zatkania uszu,
 • nadciśnienie i niedociśnienie,
 • przebywanie przez długi czas w hałasie lub w pomieszczeniach zanieczyszczonych pyłami,
 • słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki douszne,
 • nadmiar woskowiny w przewodzie słuchowym. Woskowina ma działanie przeciwbakteryjne i ochronne, jest stale obecna w uchu, jednak kiedy dochodzi do jej nagromadzenia, może dojść do zwężenia lub zaczopowania światła w przewodzie słuchowym,
 • ciało obce np. wata z patyczków higienicznych,
 • problemy w obrębie jamy ustnej (np. zapalenie dziąseł).

Jak odetkać ucho? Domowe sposoby

Co zrobić, gdy dokucza zatkane ucho? Na pewno nie stosować patyczków higienicznych, użycie których grozi urazami błony bębenkowej oraz wepchnięciem nadmiaru woskowiny do przewodu słuchowego. W rezultacie można sobie zaszkodzić, nie pomóc.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jak odetkać ucho, ponieważ działania będą zależały od przyczyny problemu. Jeśli zatkane ucho dokucza po locie samolotem czy podczas jazdy samochodem w górach, czyli wskutek zmiany ciśnienia, należy ziewnąć, szeroko otwierać buzię, sięgnąć po gumę do żucia lub intensywne ssać cukierki. Powinno szybko pomóc.

Jak odetkać zatkane ucho po wyjściu z basenu? Zwykle wystarczy przechylenie głowy w kierunku ramion (można też jednocześnie pociągnąć za małżowinę uszną). Czynność należy powtarzać lub utrzymać pozycję - na przykład położyć się na boku, z zatkanym uchem skierowanym do dołu. To umożliwia swobodne wypłynięcie wody z przewodu słuchowego.

Jeśli potrzeba odetkać ucho zatkane woskowiną, najlepiej zastosować preparaty apteczne do czyszczenia uszu, które rozcieńczają i ułatwiają wypłukiwanie woskowiny z ucha. To sposób bezpieczny i skuteczny. Innym rozwiązaniem jest usunięcie nadmiaru woskowiny za pomocą strzykawki lub zakraplacza, napełnionych wodą utlenioną. Jeśli i ta metoda zawiedzie, nie pozostaje nic innego jak poprosić o pomoc lekarza, który usunie korek woszczynowy przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Każdy wybór jest dobry - nadmiar woskowiny powinien być usuwany jak najszybciej.

Jeśli dokucza ucho zatkane od kataru, można je odetkać, stosując leki (najczęściej krople) oraz napary udrożniające drogi oddechowe. Pomoże inhalacja z olejkami eterycznymi, która obkurczy śluzówkę nosa. Skutecznymi metodami są również inhalacje z ziół, np. szałwii, rumianku, melisy.

Domowe sposoby na zatkane ucho są skuteczne, jeśli w przewodzie słuchowym nie rozwinął się stan zapalny. Kiedy do niego dojdzie, konieczne jest zaniechanie poszukiwań odpowiedzi na pytanie jak odetkać ucho domowymi sposobami, ponieważ konieczna jest wizyta u lekarza, zastosowanie leków, często antybiotyków (jeżeli infekcja ma podłoże bakteryjne).

Zatkane ucho - kiedy iść do lekarza?

Nie każda przyczyna zatkanego ucha jest banalna, dlatego nie pomoże każdy babciny sposób na zatkane ucho. Czasem niezbędna jest wizyta u otolaryngologa. Sytuacją, która skłania do pilnego kontaktu z lekarzem jest:

 • ból ucha, który towarzyszy jego zatkaniu,
 • wymioty,
 • szumy uszne, zawroty głowy,
 • jeśli wrażenie zatkanego ucha utrzymuje się dłużej niż 3-4 dni. To może świadczyć o poważniejszych przyczynach, które wymagają zastosowania leczenia specjalistycznego.

Zatkane ucho może być oznaką poważnych chorób, takich jak zapalenie ucha lub pęknięcie błony bębenkowej. Dlatego jeśli dolegliwości się przedłużają bądź są dotkliwe, zamiast zastanawiać się, jak odetkać ucho, należy zgłosić się do lekarza.

Więcej o: