Drętwienie prawej ręki - co może oznaczać? Jak sobie z tym radzić?
Drętwienie prawej ręki może obejmować tak całą kończynę, jak i wyłącznie palce. Ból może mieć różny charakter i intensywność, często pojawia się mrowienie. Wiele zależy od wywołującej je przyczyny.
Drętwienie prawej ręki - przyczyny
Zdarza się, że drętwienie prawej ręki wywołują:
- problemy ortopedyczne i choroby kręgosłupa (na przykład dyskopatia, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, zwłaszcza odcinka szyjnego, zespół cieśni nadgarstka), zmiany napięciowe w obrębie szyi i karku wynikające,
- zaburzenia neurologiczne (na przykład udar niedokrwienny mózgu, guz mózgu),
- ucisk na nerwy oraz naczynia krwionośne, zaburzony przepływ krwi przez naczynia krwionośne.
Drętwienie prawej ręki - przyczyny ortopedyczne
Drętwienie palców prawej ręki odczuwają osoby, u których doszło do dyskopatii, choroby krążka międzykręgowego. Wówczas dochodzi do zmiany położenia krążka, a co za tym idzie, do ucisku na nerwy i naczynia krwionośne przebiegające w kanale kręgowym. To wywołuje drętwienia ręki prawej, a także drętwienie palców. Inną przyczyną mogą być zmiany napięciowe w obrębie szyi i karku.
Inna potencjalną przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, zwłaszcza te, które dotyczą odcinka szyjnego. W przebiegu schorzenia dochodzi do niszczenia krążków międzykręgowych. Zmiany patologiczne, które pojawiania się w częściach kostnych kręgów, wywołują drętwienia palców prawej ręki, drętwienie prawej ręki bądź uczucie mrowienia.
Mówiąc o przyczynach drętwienia prawej ręki nie można zapomnieć o zespole cieśni nadgarstka, który pojawia się wskutek długotrwałego uścisku na nerw pośrodkowy, przebiegający w kanale nadgarstka. Dolegliwości wywołuje zwykle obrzęk zapalny nerwu lub otaczających go tkanek, zmiany zwyrodnieniowe lub pourazowe w wąskiej przestrzeni kanału nadgarstka. Zespół cieśni nadgarstka to często choroba zawodowa pracowników biurowych i osób, które często i długo używają myszek komputerowych. Oprócz drętwienia palców prawej ręki, drętwienia prawej ręki oraz mrowienia, dochodzi uczucie cierpnięcia.
Drętwienie prawej ręki w ciąży to częsta przypadłość przyszłych mam. Zwykle odpowiada za niego właśnie zespół cieśni nadgarstka, a dolegliwości pojawiają się bądź nasilają w drugiej połowie ciąży, gdy dochodzi do zatrzymywania płynów. Zwykle dolegliwości ustępują stopniowo po porodzie.
Drętwienie prawej ręki - zaburzenia neurologiczne
Jedną z częstych przyczyn drętwienia prawej ręki jest udar niedokrwienny mózgu. Wówczas dochodzi do gwałtownego zatrzymania dopływu krwi do mózgu wskutek dużego zwężenia lub zamknięcia światła naczyń tętniczych. Jest to stan zagrażający życiu pacjenta, dlatego objawy wskazują na udar wymagają szybkiej pomocy lekarskiej. Niepokojącymi symptomami, oprócz drętwienia ręki prawej, jest też drętwienie lewej ręki, niedowład lub nawet paraliżu połowy ciała, zaburzenia mowy.
Inna poważną przyczyną drętwienia prawej ręki są guzy mózgu. Towarzyszą im nawracające bóle głowy, mrowienie i drętwienie kończyn, nie tylko prawej ręki. Odpowiada za to wzrost ciśnienia środczaszkowego na skutek powiększenia się guza. Guz mózgu jest jedną z najpoważniejszych przyczyn drętwienia rąk.
Drętwienie prawej ręki - zaburzony przepływ krwi
Drętwienie, ból czy mrowienie ręki ucisk pojawia się także z błahych powodów, gdy dochodzi do ucisku na nerwy oraz naczynia krwionośne, w konsekwencji czego zostaje zaburzony przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Dzieje się tak, gdy zbyt długo przebywamy w jednej pozycji, może się zdarzyć drętwienie prawej ręki podczas snu.
Drętwienie prawej ręki - diagnostyka i leczenie
Leczenie drętwienia prawej ręki zależy od przyczyny wywołującej dolegliwości, dlatego najpierw należy ją ustalić. W tym celu należy udać się do lekarza rodzinnego, który po badaniu i zebraniu wywiadu, zdecyduje o dalszej diagnostyce i leczeniu. Najczęściej, gdy dokucza drętwienie prawej ręki, konieczne będzie wykonanie badań obrazowych, takich jak RTG czy tomografia komputerowa. Dalsze postępowanie będzie zależało od wyników badań. Na ich podstawie lekarz zleci konsultację, leczenie farmakologiczne, rehabilitację bądź zabieg operacyjny. Można również, w zależności od przyczyny dolegliwości, stosować metody fizjoterapeutyczne, takie jak terapia manualna, laser, pole magnetyczne, krioterapia.
Oprócz działań mających na celu wyleczenie przyczyny drętwienia prawej ręki, można prowadzić leczenie objawowe, opierające się na stosowaniu środków przeciwbólowych i znieczulających.
-
Ulga na dziecko 2021. Nawet 4 tys. złotych dla rodziców, którzy spełnią określone warunki
-
Konferencja ministra zdrowia dzisiaj? Nowe obostrzenia będą prawdopodobnie dotyczyć poszczególnych województw
-
Szkoły zamknięte do końca roku 2021? Przemysław Czarnek: Prędzej czy później ten powrót nastąpi
-
Bezwarunkowy dochód podstawowy. Od kiedy? Równo 1200 zł dla każdego, 600 zł dla dzieci
-
Joanna Krupa pokazała nowe wideo z córeczką. Fani: Niunia na sobie bodziaka i jest jej wygodnie. Mega szacunek za tą "normalność"
- 64-latka urodziła bliźnięta. Sąd odebrał jej prawa rodzicielskie
- Konferencja ministra edukacji 3 marca ws. matur. Minister Czarnek: Harmonogram realizujemy konsekwentnie
- Dwie uczelnie zaniżały zdawalność egzaminów. Minister Czarnek: Skandal, który będę wyjaśniał
- Rok szkolny 2021. Co z wakacjami? MEN: Trudno powiedzieć, jaką będziemy mieli sytuację w czerwcu, w lipcu czy sierpniu
- Uczniowie nie chcą włączać kamerek na lekcjach zdalnych. "To tak, jakby przeglądać się cały czas w lustrze"