Drętwienie prawej ręki - co może oznaczać? Jak sobie z tym radzić?

Drętwienie prawej może być objawem wielu chorób, jak i złego jej ułożenia na przykład podczas snu. Dolegliwości mogą występować stale bądź sporadycznie, mieć różne nasilenie. Jakie są przyczyny drętwienia prawej ręki? Jak sobie z tym radzić?

Drętwienie prawej ręki może obejmować tak całą kończynę, jak i wyłącznie palce. Ból może mieć różny charakter i intensywność, często pojawia się mrowienie. Wiele zależy od wywołującej je przyczyny.

Zobacz wideo

Drętwienie prawej ręki - przyczyny

Zdarza się, że drętwienie prawej ręki wywołują:

  • problemy ortopedyczne i choroby kręgosłupa (na przykład dyskopatia, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, zwłaszcza odcinka szyjnego, zespół cieśni nadgarstka), zmiany napięciowe w obrębie szyi i karku wynikające,
  • zaburzenia neurologiczne (na przykład udar niedokrwienny mózgu, guz mózgu),
  • ucisk na nerwy oraz naczynia krwionośne, zaburzony przepływ krwi przez naczynia krwionośne.

Drętwienie prawej ręki - przyczyny ortopedyczne

Drętwienie palców prawej ręki odczuwają osoby, u których doszło do dyskopatii, choroby krążka międzykręgowego. Wówczas dochodzi do zmiany położenia krążka, a co za tym idzie, do ucisku na nerwy i naczynia krwionośne przebiegające w kanale kręgowym. To wywołuje drętwienia ręki prawej, a także drętwienie palców. Inną przyczyną mogą być zmiany napięciowe w obrębie szyi i karku.

Inna potencjalną przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, zwłaszcza te, które dotyczą odcinka szyjnego. W przebiegu schorzenia dochodzi do niszczenia krążków międzykręgowych. Zmiany patologiczne, które pojawiania się w częściach kostnych kręgów, wywołują drętwienia palców prawej ręki, drętwienie prawej ręki bądź uczucie mrowienia.

Mówiąc o przyczynach drętwienia prawej ręki nie można zapomnieć o zespole cieśni nadgarstka, który pojawia się wskutek długotrwałego uścisku na nerw pośrodkowy, przebiegający w kanale nadgarstka. Dolegliwości wywołuje zwykle obrzęk zapalny nerwu lub otaczających go tkanek, zmiany zwyrodnieniowe lub pourazowe w wąskiej przestrzeni kanału nadgarstka. Zespół cieśni nadgarstka to często choroba zawodowa pracowników biurowych i osób, które często i długo używają myszek komputerowych. Oprócz drętwienia palców prawej ręki, drętwienia prawej ręki oraz mrowienia, dochodzi uczucie cierpnięcia.

Drętwienie prawej ręki w ciąży to częsta przypadłość przyszłych mam. Zwykle odpowiada za niego właśnie zespół cieśni nadgarstka, a dolegliwości pojawiają się bądź nasilają w drugiej połowie ciąży, gdy dochodzi do zatrzymywania płynów. Zwykle dolegliwości ustępują stopniowo po porodzie.

Drętwienie prawej ręki - zaburzenia neurologiczne

Jedną z częstych przyczyn drętwienia prawej ręki jest udar niedokrwienny mózgu. Wówczas dochodzi do gwałtownego zatrzymania dopływu krwi do mózgu wskutek dużego zwężenia lub zamknięcia światła naczyń tętniczych. Jest to stan zagrażający życiu pacjenta, dlatego objawy wskazują na udar wymagają szybkiej pomocy lekarskiej. Niepokojącymi symptomami, oprócz drętwienia ręki prawej, jest też drętwienie lewej ręki, niedowład lub nawet paraliżu połowy ciała, zaburzenia mowy.

Inna poważną przyczyną drętwienia prawej ręki są guzy mózgu. Towarzyszą im nawracające bóle głowy, mrowienie i drętwienie kończyn, nie tylko prawej ręki. Odpowiada za to wzrost ciśnienia środczaszkowego na skutek powiększenia się guza. Guz mózgu jest jedną z najpoważniejszych przyczyn drętwienia rąk.

Drętwienie prawej ręki - zaburzony przepływ krwi

Drętwienie, ból czy mrowienie ręki ucisk pojawia się także z błahych powodów, gdy dochodzi do ucisku na nerwy oraz naczynia krwionośne, w konsekwencji czego zostaje zaburzony przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Dzieje się tak, gdy zbyt długo przebywamy w jednej pozycji, może się zdarzyć drętwienie prawej ręki podczas snu.

Drętwienie prawej ręki - diagnostyka i leczenie

Leczenie drętwienia prawej ręki zależy od przyczyny wywołującej dolegliwości, dlatego najpierw należy ją ustalić. W tym celu należy udać się do lekarza rodzinnego, który po badaniu i zebraniu wywiadu, zdecyduje o dalszej diagnostyce i leczeniu. Najczęściej, gdy dokucza drętwienie prawej ręki, konieczne będzie wykonanie badań obrazowych, takich jak RTG czy tomografia komputerowa. Dalsze postępowanie będzie zależało od wyników badań. Na ich podstawie lekarz zleci konsultację, leczenie farmakologiczne, rehabilitację bądź zabieg operacyjny. Można również, w zależności od przyczyny dolegliwości, stosować metody fizjoterapeutyczne, takie jak terapia manualna, laser, pole magnetyczne, krioterapia.

Oprócz działań mających na celu wyleczenie przyczyny drętwienia prawej ręki, można prowadzić leczenie objawowe, opierające się na stosowaniu środków przeciwbólowych i znieczulających.

Więcej o: