WZW A - wirusowe zapalenie wątroby. Objawy i leczenie

WZW A, czyli wirusowe zapalenie wątroby, jest chorobą rozpowszechnioną na całym świecie. Wywołuje ją wirus HAV. Wirusowe zapalenie wątroby typu A nazywane jest inaczej chorobą brudnych rąk czy żółtaczką pokarmową, co wiele mówi o przyczynach WZW A i drogach zakażenia. Jakie są objawy i leczenie tej choroby?

WZW A, czyli wirusowe zapalenie wątroby, to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Najczęściej odnotowuje się ją w regionach, gdzie panują złe warunki sanitarne. Zdarza się jednak, że choroba przenosi się także za pośrednictwem brudnych rąk czy zakażonej żywności, dlatego jest tak powszechna.

Zobacz wideo

Zakażenie WZW A          

WZW A to inaczej żółtaczka pokarmowa lub choroba brudnych rąk, ponieważ do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A dochodzi najczęściej drogą pokarmową (fekalno-oralną), co ma zwykle związek ze spożyciem skażonej żywności lub kontaktem ze skażoną wodą. Innymi drogami zakażenia jest bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, stosunek seksualny, wykonywanie tatuażu czy kąpiel w zakażonej wodzie.

Okres wylęgania WZW A wynosi zazwyczaj 15-50 dni, a osoba chora może zarażać innych przez dwa tygodnie przez wystąpieniem objawów i około dziesięć dni po. Wirus namnaża się najpierw w przewodzie pokarmowym, następnie dochodzi do zakażenia wątroby i powstania objawów chorobowych. HAV jest wydalany z kałem.

Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A

Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A zależą od wieku pacjenta. U najmłodszych dzieci zakażenie przebiega zwykle bezobjawowo, zaś u starszych dzieci (od wieku szkolnego) i dorosłych zwykle pojawia się cały wachlarz symptomów i dolegliwości. O ile u dzieci  choroba przebiega bardzo łagodnie, o tyle u dorosłych zwykle jest chorobą o ostrym, ciężkim przebiegu.

Do objawów WZW A należą objawy grypopodobne, typowe dla pierwszego okresu choroby oraz objawy ze strony układu pokarmowego. Charakterystyczna jest żółtaczka, czyli zażółcenie skóry, białkówki oczu czy błon śluzowych. Objawy ostre ustępują po kilku dniach.

Objawy kliniczne wirusowego zapalenia wątroby typu A:

Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest chorobą o charakterze samoograniczającym się. Nie wywołuje przewlekłego zapalenia, nowotworu czy marskości wątroby. Niestety także WZW typu A może prowadzić do różnych, także ciężkich powikłań, prowadzących nawet do śmierci.

WZW A - diagnostyka

W rozpoznaniu wirusowego zapalenia wątroby typu A kluczowy jest wywiad oraz badanie lekarskie, ale także badania krwi, takie jak stężenie bilirubiny oraz transaminaz (ich wyższe stężenie świadczy o chorobach wątroby). Zwykle w wynikach badań chorego będzie odnotowana:

  • duża aktywność enzymów wskaźników wątrobowych (aminotransferaza asparaginianowa i alaninowa),
  • wysokie stężenie bilirubiny.

Wirusa można wykryć za pomocą testu ELISA lub innych metod, wykorzystujących swoiste względem wirusa przeciwciała. W ostrej fazie zakażenia w surowicy pojawiają się przeciwciała anty-HAV klasy IgM, które mogą utrzymywać się nawet do 6. miesięcy, po czym zastępowane są stopniowo przez anty-HAV klasy IgG (te pozostają do końca życia).

Leczenie WZW typu A

Leczenie WZW A polega na zapewnieniu odpoczynku i odpowiedniego nawodnienia, a także przestrzeganiu diety. Nie ma leczenia przyczynowego, a objawowe stosuje się w przypadkach o cięższym przebiegu lub z powikłaniami. Zdarza się, że choroba ma nagły początek i ciężki przebieg, dlatego chory wymaga hospitalizacji. Nie ma jednak potrzeby, by włączać środki farmakologiczne, ponieważ nie istnieje lek, który przyspieszałby usunięcie wirusa z organizmu. Choroba zwykle ustępuje samoistnie po około 6 miesiącach.

Szczepionka WZW A          

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania WZW A, oprócz przezorności i przestrzegania zasad higieny, jest szczepionka. Dzięki niej w organizmie pozostają przeciwciała, które chronią przed żółtaczką typu A. W Polsce zarejestrowane są trzy szczepionki: Havrix, Vaqta i Avaxim.

Szczepienie WZW A dzieli się na 2 dawki, które podaje się w odstępie 6-12 miesięcy. Wystarczą dwie dawki, by uodpornić się na całe życie, a szczepionkę można zastosować również po kontakcie z osobą chorą. Szczepionka WZW A jest bezpieczna, niemniej może wywołać reakcje miejscowe, w tym ból i podrażnienie w miejscu wstrzyknięcia oraz ból głowy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA