Ból łydek - jakie są jego przyczyny? Jak sobie pomóc?

Ból łydek, który lokalizuje się w tylnej części nóg, od kolan w dół, dotyka wiele osób. Skarżą się na niego i dzieci, i dorośli w każdym wieku. Dolegliwość może być objawem zmęczenia, towarzyszyć ciąży, ale i być sygnałem rozwoju poważnej choroby. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu łydek? Jak sobie pomóc?

Ból łydek jest symptomem mało swoistym, może dokuczać stale bądź sporadycznie. Zwykle powiązany jest z wysiłkiem fizycznym lub nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych. Zwykle bólowi łydek towarzyszą inne objawy, takie jak obrzęk, zmiany skórne czy odczuwanie nadmiernego ciepła lub zimna w miejscu bólu.

Zobacz wideo

Ból łydek - przyczyny

Ból łydek może być spowodowany wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyny dotyczą stanów zapalnych żył kończyn dolnych. Jeśli bólowi łydki towarzyszy obrzęk i ocieplenie nogi, być może pojawiła się zakrzepica żył głębokich, tak zwane zakrzepowe zapalenie żył. Wówczas wymagana jest natychmiastowa reakcja i kontakt z lekarzem.

Ból łydki pod kolanem może pojawić się w przebiegu chorób neurologicznych czy ogólnoustrojowych, jak również zwyrodnieniowych czy zapalnych. Czasami przyczyną jest rwa kulszowa (zapalenie nerwu kulszowego), która charakteryzuje się rwącym bólem w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, promieniującym do pośladka, tylnej części uda, łydki i stopy.

Inny powód bólu łydek to przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych, które jest związane z tym, że ilość dostarczanego tlenu do tkanek jest za mała w stosunku do zapotrzebowania. Schorzenie wywołane jest najczęściej zmianami miażdżycowymi, a ryzyko pojawienia się go zwiększa się wraz z wiekiem. Choroba rozwija się stopniowo, początkowo nie dając żadnych dolegliwości. Z czasem zaczyna dokuczać ból, męczliwość kończyn czy wzmożona wrażliwość na zmianę temperatury. W zaawansowanym stadium ból łydki pojawia się nie tylko w czasie chodzenia, ale i podczas odpoczynku oraz snu.

Przyczyną bólu łydek może być także przewlekła niewydolność żylna, czyli tendencja do powstawania żylaków. Wskazuje to na problemy z krążeniem. Początkowo dokucza uczucie ciężkości nóg, z czasem może pojawić się obrzęk oraz poszerzone żyłki naczyniowe, które mogą przekształcić się w żylaki. Bólowi łydek towarzyszy również mrowienie łydek, nasilające się w nocy, w pozycji stojącej, w czasie upałów.

Ból łydki może mieć podłoże wirusowe. Wówczas towarzyszące mu objawy są podobne do tych, jakie pojawiają się przy infekcjach, takich jak przeziębienie czy grypa. Stan podgorączkowy lub gorączka, katar i kaszel, a także pojawiające się problemy z chodzeniem mijają samoistnie po kilku dniach. Ból łydek spowodowany może być także związany z zapaleniem mięśni, a i być powikłaniem po przejściu grypy

Jeśli ból łydki wywołany jest przeciążeniem po wysiłku fizycznym, związany z powstaniem "zakwasów" lub mikrourazów mięśni, utrudnia poruszanie się i chodzenie, ale szybko mija. Może wynikać z przetrenowania, ale i słabej rozgrzewki. Bywa, że u osób uprawiających sport ból łydki obejmuje nie tylko tył nogi, ale i piszczel.

Ból łydek może być również związany z szybkim wzrostem. Bóle wzrostowe pojawiają się u dzieci w fazie intensywnego wzrostu. Nie bez znaczenia są zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, które mogą wywołać bolesne skurcze w obrębie łydek.

Ból łydek może dokuczać także w ciąży. Rosnący brzuch, który obciąża kręgosłup oraz nogi, zmiana środka ciężkości i odmienny chód mogą wywoływać oraz wzmagać dolegliwości w łydkach. Na dyskomfort w obrębie kończyn dolnych i ból łydki w ciąży wpływa zwiększona objętość krwi, ponieważ stanowi duże obciążenie dla żył. Nie bez znaczenia jest powiększająca się macica oraz zmniejszona aktywność fizyczna przyszłej mamy (co również ma negatywny wpływ na przepływ krwi). O ile ból łydek na początku ciąży nie jest szczególnie dotkliwy, o tyle na jej finiszu może się nasilić. Jeśli dolegliwości utrudniają życie, warto porozmawiać o tym z ginekologiem.

Ból łydek - leczenie

Leczenie bólu łydek zależy od tego, co go wywołuje. Czasem wystarczy odpoczynek (na przykład ze stopami ułożonymi powyżej poziomu ciała), masaże łydek oraz natryski z zimnej i ciepłej wody, co usprawnia krążenie. Niekiedy jednak dolegliwość wymaga diagnostyki i terapii.

Jeśli lekarz podejrzewa zakrzepicę żył głębokich, zleci badanie dopplerowskie, czyli USG żył i tętnic. Gdy diagnoza się potwierdzi, trzeba zażywać leki przeciwzakrzepowe, które pomogą w zniesieniu bólu łydek. W diagnostyce można także posłużyć się tomografią komputerową lub rezonansem magnetycznym.

Leczenie bólu łydek u osób, które zmagają się z przewlekłą niewydolnością żylną, opiera się na stosowaniu maści i żeli z wyciągiem z arniki czy kasztanowca. Kluczowa dla większości schorzeń wywołujących ból łydek jest regularna aktywność fizyczna oraz właściwa dieta - racjonalna, zróżnicowana i dobrze zbilansowana.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.