Podwyższone OB (odczyn Biernackiego) - o czym świadczy?
Podwyższone OB jest niepokojące, ale co tak naprawdę oznacza? Czym jest OB? OB, czyli odczyn Biernackiego to szybkość, z jaką czerwone krwinki opadają w osoczu krwi w ciągu 1-2 godzin. Szybkość opadania krwinek wskazuje, czy OB jest podwyższone czy obniżone. Wynik opisuje się jako odległość w milimetrach, na jaką krwinki opadły w jednostce czasowej. W terminologii medycznej odczyn OB funkcjonuje także jako skrót ESR - od erythrocyte sedimentation rate, co oznacza wskaźnik sedymentacji erytrocytów. Badanie zostało opracowane w 1897 roku przez polskiego lekarza Edmunda Biernackiego.
OB podwyższone - normy
Normy OB zależą od wieku oraz płci badanej osoby. Najniższa norma występuje u noworodków, natomiast najwyższa u kobiet po 60. roku życia. Mogą też różnić się w zależności od laboratorium, w którym badanie było wykonywane.
Przyjmuje się, że poziom OB u dzieci i dorosłych do 60. roku życia powinien mieścić się w zakresie:
- 1-2 mm u noworodków,
- 11-22 mm u niemowląt do 6. miesiąca życia,
- 3-15 mm u kobiet,
- 1-10 mm wśród mężczyzn.
U dorosłych powyżej 60. roku życia poziom OB powinien zawierać się w granicach:
- 3-20 mm u kobiet,
- 1-15 mm u mężczyzn.
Na co wskazuje podwyższone OB
Ponieważ OB jest wyznacznikiem obecności w organizmie stanu zapalnego, podwyższone parametry są alarmujące, a wysokie OB może towarzyszyć:
- ostrym i przewlekłym stanom zapalnym (zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie płuc, zapalenie dziąseł),
- przewlekłym infekcjom (wywołanym tak przez bakterie, jak i wirusy),
- chorobom reumatycznym (na przykład reumatoidalne zapalenie stawów),
- niedokrwistości,
- zaburzeniom funkcjonowania wątroby,
- urazom, takim jak złamania kości czy operacje chirurgiczne,
- zapalnym schorzeniom wątroby (ostrym i przewlekłym),
- zaburzeniom pracy tarczycy - nadczynności i niedoczynności tarczycy oraz innym chorobom autoimmunologicznym,
- hipercholesterolemii (wysoki poziom cholesterolu we krwi),
- białaczkom i innym nowotworom.
Czasem wysokie OB pojawia się u kobiet podczas menstruacji, w czasie ciąży oraz w połogu. Podwyższone OB u dziecka jest bardzo często oznaką próchnicy zębów. Z kolei noworodki mogą mieć podwyższone OB do 6. miesiąca życia - jest to uznawane za zjawisko naturalne. Należy pamiętać, że zażywanie niektórych leków, w tym leków hamujących owulację, może fałszować prawidłowość oraz wiarygodność uzyskanych wyników. W innych przypadkach wysokie OB świadczą o występowaniu mniej lub bardziej poważnej choroby.
Niskie OB sugeruje alergie, nadkrwistość, żółtaczkę, niewydolność krążenia, wstrząs anafilaktyczny.
Podwyższone OB a nowotwór
Wprawdzie podwyższone OB nie wskazuje na konkretną chorobę, ale uznaje się, że poziom znacząco podwyższony, osiągający trzycyfrowy wynik (czyli >100 mm po 1 godzinie) sugeruje, że w organizmie toczy się proces nowotworowy. Wysokie OB pojawia się w przebiegu białaczek, szpiczaka mnogiego czy przy pojawieniu się guza nowotworowego. Niemniej poziom OB nie jest czynnikiem diagnostycznym w rozpoznawaniu nowotworów. W onkologii rozpoznania stawia się na podstawie wyniku badania histopatologicznego.
Podwyższone OB - badanie
OB to jedno z najczęściej zlecanych badań laboratoryjnych krwi. Zwykle wykonuje się je równocześnie z morfologią - pobiera się krew z żyły łokciowej. Na badanie należy przyjść na czczo, czyli co najmniej 6 godzin po ostatnim posiłku. OB u dzieci bada się tak samo jak u dorosłych. Zaleca się wykonanie badania Odczynu Biernackiego, przynajmniej raz w roku.
Zarówno podwyższone OB, jak i zbyt niskie może informować o dolegliwościach, jednak nie pozwala na rozpoznanie choroby. Aby postawić diagnozę niezbędne są dalsze, specjalistyczne badania.
Jeśli podwyższony poziom OB zawiera się w przedziale 20-40 mm, należy powtórzyć badanie i kontynuować diagnostykę, jeśli OB będzie się utrzymywać lub wzrastać. Jeżeli poziom OB jest wyższe niż 40 mm, wskazana jest szybka konsultacja i badania. Jeśli wynik przekroczył 100 mm, sytuacja jest bardzo niepokojąca.
W kwestii wyniku badania OB warto wiedzieć o czymś jeszcze. O ile podwyższone OB dowodzi istnienia choroby organicznej (oprócz wspomnianych sytuacji fizjologicznych), o tyle prawidłowe OB nie wyklucza istnienia nawet bardzo poważnych chorób
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Czy warto walczyć o powrót do szkoły? Sławomir Broniarz: Nie ma powodu, aby dla próbnej matury ryzykowali zdrowie
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Kiedy zaczynają się wakacje? MEN: Dzisiaj trudno powiedzieć, jaką będziemy mieli sytuację w czerwcu w lipcu czy sierpniu
-
Obowiązkowe lektury egzamin ósmoklasisty 2021. Zostało dziewięć pozycji [TERMINY]
- Niedziele handlowe 2021. Czy 28 lutego sklepy są otwarte?
- Trzy słowa, kategoria: film animowany. Rozpoznasz, o jaki tytuł pytamy?
- Płaskostopie - poznaj rodzaje i przyczyny deformacji, a także skuteczne ćwiczenia stóp
- Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać
- Alergia na roztocza - jakie są objawy i co można zrobić? Czy można się odczulić?