Płukanie zatok - jak i czym je wykonać?

Płukanie zatok, czyli irygacja, to najpopularniejszy sposób na katar, wysuszoną śluzówkę nosa czy pozbycie się zalegającej wydzieliny w zatokach. Zabieg jest bezbolesny i prosty, a co najważniejsze - skuteczny. Szybko przynosi ulgę, wspiera leczenie zapalenia zatok, nawilża śluzówkę. Płukanie zatok można wykonać w gabinecie lekarskim, ale i samodzielnie w domu lub. Jak wygląda irygacja? Co jest do niej potrzebne?

Płukanie zatok, czyli irygacja, jest jednym ze sposobów na oczyszczenie nosa i zatok z nadmiernej wydzieliny oraz zanieczyszczeń. Stosuje się je zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo.

Zobacz wideo

Płukanie zatok - wskazania

Oczyszczanie zatok i nosa poprzez ich płukanie jest zalecane przede wszystkim przy zapaleniu zatok przynosowych i czołowych (także przewlekłym), ale nie tylko. Inne wskazania to:

  • zalegająca wydzielina w zatokach,
  • obrzęk nosa, katar towarzyszący infekcji,
  • obrzęk nosa towarzyszący alergii (katar sienny),
  • długotrwałe stosowanie leków donosowych (irygacja nawilża wysuszoną śluzówkę nosa),
  • przebywanie w klimatyzowanych lub nadmiernie ogrzewanych pomieszczeniach,
  • ekspozycja na wysokie stężenie pyłu w powietrzu,
  • niektóre zabiegi chirurgiczne.

Zatoki można również płukać profilaktycznie, by utrzymać higienę zatok i nosa.

Co do płukania zatok?

Płukanie zatok, tak czołowych, jak i przynosowych jest proste. Zabieg można wykonać tak w gabinecie lekarskim, albo w domu.

Domowe płukanie zatok można wykonać samodzielnie. Co jest potrzebne do irygacji? Przede wszystkim akcesoria, takie jak: mała butelka posiadająca dzióbek (np. po wodzie mineralnej), gruszka do nosa czy aspirator do nosa, specjalny czajniczek do płukania nosa.

Czym można płukać zatoki? Możliwości są dwie:

Płukanie zatok solą fizjologiczną

Płukanie zatok solą fizjologiczną (solą lub chlorkiem sodu połączonymi z letnią wodą), można przeprowadzić na dwa sposoby.

  1. Przede wszystkim można wykonać wodny roztwór do płukania zatok samodzielnie. Wystarczy połączyć chlorek sodu i wodę, co oznacza, że do 1/2 litra wody przegotowanej, letniej wody należy dodać pół płaskiej łyżeczki soli (może być to zwykła spożywcza lub morska). 
  2. Można też zastosować roztwór soli fizjologicznej (0,9%) - ten kupiony w aptece na pewno jest sterylny. Dobrym rozwiązaniem jest również zestaw do płukania zatok, który można stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Zawiera on nie tylko saszetki z gotowym roztworem do irygacji zatok, ale i niezbędne akcesoria (na przykład miękką butelkę zakończoną ergonomicznym aplikatorem).

Roztwór chlorku sodu oczyszcza jamy nosa z zalegającej wydzieliny, bakterii, wirusów i alergenów, a także pielęgnuje nos i zatoki. Płukanie zatok solą nawilża je,  zmniejsza obrzęk śluzówki.

Płukanie zatok wodą utlenioną

Do irygacji zatok można też użyć wody utlenionej, która nie tylko leczy katar, ale przepłukuje nos i zatoki z zalegającej wydzieliny (usuwa także złogi), działa nawilżająco na drogi oddechowe oraz śluzówkę nosa, a także antybakteryjnie (niszczy bakterie w zatokach) i oczyszczająco w przebiegu infekcji. Choć sposób ten sprawdza się, gdy dokucza zapalenie zatok czy powikłania po infekcji, specjaliści zalecają ostrożność, ponieważ woda utleniona może podrażnić śluzówkę

Jak wykonać płukanie zatok?

  1. Pochyl głowę nad umywalką.
  2. Do dziurki włóż końcówkę irygatora, butelki, gruszki lub czajniczka (nie głębiej niż na 1-2 cm).
  3. Wprowadź płyn. Roztwór powinien przepłynąć przez drogi nosowe, zatoki nosowe - i wypłynąć drugim otworem nosa. Nie oddychaj przez nos, a przez usta. Nie połykaj roztworu.
  4. Po wypłukaniu jednej dziurki nosa należy przepłukać drugą.
  5. Po zakończonym zabiegu opuść głowę i delikatnie wydmuchnij nos. W ten sposób pozbędziesz się pozostałości wody i śluzu.

Płukanie zatok - przeciwwskazania

Choć irygacja zatok jest zabiegiem nieskomplikowanym i bezpiecznym, nie każdy może go stosować. Płukania zatok nie mogą wykonywać osoby:

  • mające zablokowaną przegrodę nosową,
  • posiadające krzywą przegrodą nosową,
  • przeszły niedawno operacje nosa, prostowanie przegrody nosowej lub inne zabiegi w okolicy nosa,
  • którym dokucza infekcja ucha,
  • uczulone na składnik płukanki do irygacji zatok (na przykład nadwrażliwe na chlorek sodu).

Zabieg płukania zatok należy przerwać zawsze, gdy pojawi się pieczenie nosa, krwawienie z nosa czy uczucie pełności w uszach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA