Zapalenie dziąseł - jakie są przyczyny i typowe objawy zapalenia dziąseł? Jak je leczyć?

Zapalenie dziąseł to jedna z najczęstszych chorób w obrębie jamy ustnej. Jej przyczyną jest najczęściej niewłaściwa higiena, która skutkuje odkładaniem się płytki nazębnej - ale nie tylko. Jakie są inne przyczyny i typowe objawy zapalenia dziąseł? Jak je leczyć?

Zapalenie dziąseł jest infekcją jamy ustnej, która może dotknąć każdego. Główną przyczyną przypadłości jest niedostateczna higiena jamy ustnej, a winowajcami - bakterie płytki nazębnej, które gromadzą się na zębach, zarówno powyżej, jak i poniżej brzegu dziąseł oraz w przestrzeniach między nimi. Wskutek niedokładnego czyszczenia zębów obecne na ich powierzchni bakterie wydzielają kwasy skutkujące stanem zapalnym dziąseł. Dalszy brak odpowiedniej higieny potęguje go i nasila.

Zobacz wideo

Jednak stan zapalny dziąsła może pojawić się także u osób, które o higienę jamy ustnej dbają właściwie. Wówczas powodem mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej. To dlatego zapalenie dziąseł często dotyka osoby w okresie dojrzewania, kobiety w ciąży i podczas menopauzy czy pań, które stosują doustne środki antykoncepcyjne.

Zapalenie dziąseł może być także skutkiem chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, anemia, bulimia czy białaczka. Inne powody to zaburzenia metaboliczne, zaburzenia wydzielania śliny czy osłabienie odporności. Na pojawienie się stanu zapalnego ma również wpływ zażywanie leków, głównie przeciwpadaczkowych i stosowanych w terapii chorób układu krążenia. Nie bez znaczenia jest sposób odżywiania się (w tym niedobry witamin), tryb życia i narażenie na stres czy też nieprawidłowo wykonane protezy zębowe. Wpływ na kondycję dziąseł może mieć także uszkodzenie zębów, które powstaje na przykład poprzez zbyt intensywne szczotkowanie lub używanie zbyt twardej szczoteczki do zębów.

Zapalenie dziąseł - objawy

Objawy zapalenia dziąseł są różne, najczęściej jest to:

  • krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów. Może być zarówno intensywne, jak i objawiać się wyłącznie w postaci zabarwionej na różowo śliny podczas mycia zębów,
  • zmiana barwy dziąseł - te stają się żywoczerwone zarówno na całym dziąśle, jak i wyłącznie w okolicy przyszyjkowej,
  • obrzęk dziąseł (skrócenie długości koron zębów),
  • ból i tkliwość dziąseł, które dokuczają zwłaszcza podczas mycia zębów, czasem wręcz uniemożliwiają szczotkowanie,
  • nadwrażliwość zębów podczas spożywania gorących lub zimnych pokarmów,
  • suchość dziąseł,
  • nieświeży oddech z jamy ustnej,
  • okresowe ćmienie zmienionego stanem zapalnym fragmentu dziąseł,
  • rozchwianie zębów w bardzo zaawansowanym stadium zapalenia dziąseł.

Zapalenie dziąseł - leczenie

W większości przypadków infekcyjne zapalenie dziąseł jest w pełni odwracalne. W kwestii leczenia kluczowe znaczenie ma właściwa higiena jamy ustnej (dokładne mycie zębów, stosowanie nici dentystycznej w przestrzeniach międzyzębowych, płukanie zębów płynem do higieny jamy ustnej), włączając w to usuwanie kamienia nazębnego (skaling) w gabinecie stomatologicznym.

Szczególnej uwagi wymaga zapalenie dziąseł u dziecka. Nie dość, że konieczne jest dokładne, codzienne usuwanie osadu czy płytki nazębnej, to trzeba zwrócić uwagę na to, w jaki sposób dziecko myje zęby. Być może robi to niedokładnie lub niepoprawnie. Wówczas konieczny jest instruktaż higieny jamy ustnej. To inwestycja w zdrowie, która zaprocentuje w przyszłości.

Istnieją też domowe sposoby leczenia i łagodzenia objawów zapalenia dziąseł. Polegają one głównie na płukaniu jamy ustnej. Można to robić:

  • ciepłą wodą z solą,
  • płukanką z kurkumy i wody,
  • płukankę z wody utlenionej,
  • naparami z ziół, takich jak rumianek, nagietek, szałwia czy tymianek.

Dobrym pomysłem jest wcieranie w chore miejsca preparatów aptecznych o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Niektóre mają działanie miejscowo znieczulające.

Bardzo ważne również jest wyeliminowanie czynnika, który wywołuje stan zapalny dziąseł. Leczenie choroby, która za nie odpowiada bądź zmiana leków sprawiają, że stan zapalny ustępuje.

Zapalenie dziąseł, choć jest dolegliwością, która często dotyka wiele osób, nie może być ignorowany. Choroba bowiem nie tylko powoduje dolegliwości bólowe i dyskomfort, ale i może prowadzić do zapalenia przyzębia, skutkującego przedwczesną utratą zębów. Ale to nie wszystko. Choroby dziąseł, które trwają dłuższy czas i nie są leczone, mogą przyczynić się do rozwoju chorób serca, choroby Parkinsona czy nowotworu. Specjaliści sugerują, że kobiety z chorobami dziąseł mogą mieć mniejsze szanse na zajście w ciążę niż kobiety zdrowe.

Więcej o:
Copyright © Agora SA