Penicylina jest najstarszym antybiotykiem wytwarzanym przez grzyby z gatunku pędzlaków. W 1928 roku odkrył ją Alexander Fleming. Ponieważ wydarzyło się to przypadkiem, podczas hodowania bakterii w laboratorium, ojciec penicyliny twierdził, że antybiotyk ten wyprodukowała natura, a on go tylko odkrył. Osiągnięcie to miało ogromne znaczenie - na zawsze zmieniło oblicze medycyny i dało ludziom narzędzie do walki z bakteriami. Zostało uhonorowane Nagroda Nobla.
Ponieważ penicylina wykazuje silne właściwości bakteriobójcze, stosuje się ją w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Mechanizm jej działania polega na blokowaniu aktywności enzymów bakteryjnych, a co za tym idzie na zahamowaniu procesu powstawania ściany komórkowej bakterii. Krótko mówiąc penicylina uniemożliwia bakteriom namnażanie się.
Działanie penicyliny uzależnione jest tego, do jakiej należy grupy, a te różnią się między sobą zakresem działania lub opornością na działanie enzymów bakteryjnych. Penicylina, ściślej mówiąc penicyliny, to:
Ponieważ penicylina zwalcza większość bakterii gram-ujemnych i gram-dodatnich, stosuje się ją do leczenia zakażeń bakteryjnych, czyli chorób i schorzeń takich jak:
Penicylinę charakteryzuje: dobry efekt bakteriobójczy, niska toksyczność narządowa, dobra penetracja do narządów i tkanek. To dlatego penicyliny są często lekami pierwszego wyboru w leczeniu chorób wywołanych przez wrażliwe na nie drobnoustroje. Niestety antybiotyk ten ma również wady.
Zastosowanie penicyliny może wywołać skutki uboczne. Do działań niepożądanych należą między innymi dolegliwości:
W skrajnych wypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego i zgonu pacjenta. Ponieważ penicylina może wywołać reakcje alergiczne i pojawienie się odczynów uczuleniowych, przed jej zastosowaniem, zwłaszcza w formie dożylnej, powinno się wykonać testy uczuleniowe.
Zastosowanie penicylin cechuje się dużym zróżnicowaniem. Dawkowanie penicyliny zależy od jej rodzaju, ale i wieku pacjenta.
Penicylina nie może być stosowana u osób, które są uczulone bądź nadwrażliwe na tę grupę leków. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku chorych na astmę oskrzelową, alergie (możliwość reakcji krzyżowej), zaburzenia żołądkowo-jelitowe, niewydolność nerek, niewydolność serca, a także pacjentów stosujących preparaty moczopędne.