Hashimoto a ciąża - co warto wiedzieć?

Hashimoto a ciąża - to zagadnienie, które dotyczy wielu przyszłych mam zmagających się z tą chorobą. Jest to schorzenie, które wpływa na codzienne funkcjonowanie, bywa przyczyną wielu problemów - tak zdrowotnych, jak i dotyczących płodności oraz utrzymania ciąży. To dlatego bezwzględnie należy je rozpoznać i leczyć. Hashimoto a ciąża - co warto wiedzieć?

Hashimoto a ciąża

Kobiety chorujące na Hashimoto, które o tym nie wiedzą bądź się nie leczą, mają problemy z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem, a ich dzieci mogą rozwijać się gorzej. Jeśli hormony tarczycy przy Hashimoto są wyrównane, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, utrzymania jej i urodzenia zdrowego dziecka wzrasta (sytuacja kobiet z Hashimoto jest wówczas podoba do sytuacji kobiet zdrowych). To dlatego kwestii Hashimoto a ciąża warto przyjrzeć się bliżej.

Zobacz wideo

Czym jest Hashimoto?

Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy, to choroba autoimmunologiczna, która pojawia się w efekcie zaburzonego funkcjonowania układu immunologicznego. Jej bezpośrednią przyczyną jest atakowanie organizmu przez jego własny system odpornościowy.

Hashimoto jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej niedoczynności tarczycy. Organizm produkuje przeciwciała, które uszkadzają tarczycę, co powoduje jej stopniowe niszczenie. Ponadto wstrzymana zostaje produkcja hormonów T3 i T4. Choroba przez wiele lat może rozwijać się powoli, nie dając żadnych objawów. Symptomy pojawiają się dopiero wtedy, gdy zaburzone zostaje funkcjonowanie tarczycy, mające negatywny wpływ na cały organizm. Można powiedzieć, że choroba Hashimoto jest najczęściej diagnozowana dopiero wówczas, gdy stan zapalny jest zaawansowany. To dlatego objawy Hashimoto są tak naprawdę objawami niedoczynności tarczycy.

Objawami choroby Hashimoto są:

 • zaburzenia koncentracji,
 • wzrost masy ciała,
 • zatrzymywanie wody w organizmie,
 • senność,
 • osłabienie,
 • sucha skóra,
 • łamliwość paznokci,
 • ciągłe uczucie zimna.

Aby zdiagnozować Hashimoto należy zrobić badania określające poziom hormonu TSH, FT3, FT4, poziom przeciwciał anty-TPO oraz anty TG.

Hashimoto a ciąża. Gdy kobieta stara się o dziecko

Zaniedbane Hashimoto może być przyczyną problemów z płodnością. Dolegliwości wiążące się z chorobą można złagodzić, a leczeniem powstrzymać wystąpienie powikłań.

Co powinna zrobić kobieta, która ma Hashimoto, a chce zajść w ciążę i zostać mamą? Przede wszystkim zwrócić się o pomoc do endokrynologa. Wyrównanie hormonów to priorytet. Niezbędne w tym celu jest przyjmowanie leków oraz kontrolowanie poziomu hormonów tarczycy: TSH, FT3 i FT4.

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego i Ginekologicznego w kontekście Hashimoto a ciąży mówią, że kobieta w wieku rozrodczym powinna mieć TSH poniżej 2,5. Z kolei pacjentka, która stara się o dziecko - jeszcze niższy. Wówczas, jeśli hormony tarczycy są wyrównane, to przy Hashimoto prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest podobne jak w przypadku kobiet zdrowych.

Hashimoto w ciąża. Gdy kobieta jest w ciąży

Kobieta mająca Hashimoto, kiedy zajdzie w ciążę, musi zgłosić się do endokrynologa, by zwiększyć dawkę hormonów tarczycy na większą. To ważne, ponieważ hormony tarczycy przechodzą przez łożysko - korzysta z nich dziecko.

Przez całą ciążę należy brak leki i kontrolować poziom hormonów. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by badanie poziomu TSH było przeprowadzane co 4-6 tygodni. Wyrównany poziom hormonów jest bardzo ważny, najbardziej w pierwszym trymestrze, kiedy tworzą się narządy i układy dziecka.

Hashimoto a ciąża ma jeszcze inny aspekt. Choroba zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia poronienia. Innymi powikłaniami, które wynikają z nieleczonych chorób tarczycy są:

 • stan przedrzucawkowy,
 • poród przedwczesny,
 • krwotok poporodowy,
 • pęknięcie łożyska,
 • niska masa urodzeniowa dziecka,
 • ryzyko zgonu płodu lub noworodka.

Dziecko może odziedziczyć skłonność do chorób autoimmunologicznych, ale nie musi mieć Hashimoto.

Więcej o: