Twoje dziecko nie przesypia nocy? Nie masz powodów do obaw - to całkiem normalne

Nocne pobudki to gorący temat, który często przewija się w rozmowach rodziców. Wbrew temu, co można często usłyszeć, większość dzieci nie przesypia nocy i nie ma w tym nic niepokojącego.
Zobacz wideo

Idealna wizja? Kładziemy nakarmione i przewinięte niemowlę spać, budzi się ono dopiero po kilku godzinach. Tak, abyśmy i my ciągiem mogli przespać więcej niż dwie-trzy godziny. Rzeczywistość najczęściej jest inna: maluchy wybudzają się dość często, sprawiając, że noc jest "poszatkowana" pobudkami. Twoje dziecko skończyło pół roku, nadal się budzi, a znajomi mówią, że ich maluchy przesypiały noce "od zawsze". Jesteś sfrustrowany, wciąż zastanawiasz się, co robisz źle. Jak się okazuje - nic. Wszystko jest w porządku. 

Nocne pobudki nie powinny być niczym nadzwyczajnym

Dziennik "Pediatrics" opisuje badania kanadyjskich naukowców, którzy sprawdzali, jak nocne pobudki wpływają na różne aspekty - rozwój dzieci czy nastrój matek. Przebadano 388 par matka-sześciomiesięczne niemowlę i 369 matka-12 miesięczny maluch. Sen w nocy został zdefiniowany jako przesypianie ciągiem sześciu lub ośmiu godzin.

Wyniki? Jeśli twoje dziecko ma sześć miesięcy i nie przesypia nocy, jest to całkowicie normalne. W normie mieszczą się także nocne pobudki u roczniaka. Badania wykazały, że 38 procent badanych sześciomiesięcznych niemowląt nie przespało sześciu godzin bez pobudki, a 57 procent nie przespało jednym ciągiem ośmiu godzin. 28 procent rocznych dzieci nie przespało sześciu godzin, a 43 procent - ośmiu godzin.

Jesteś zmęczona? To nie dlatego, że twoje dziecko budzi się w nocy

Co ciekawe, naukowcy nie znaleźli zależności między nastrojem matek po porodzie a nocnymi pobudkami ich dzieci. Być może kiepskie samopoczucie jest związane z jakością snu czy ogólnym zmęczeniem. Cóż, może coś w tym jest, ale zapewne wiele też zależy od charakteru pobudek.

Brak snu nie wpływa negatywnie na dziecko

Badania Kanadyjczyków wykazały, że niemowlęta, które budziły się w nocy, nie ustępowały przesypiającym noce rówieśnikom w zakresie rozwoju poznawczego, językowego czy motorycznego. Nie są niewsypane, budzą się, bo na przykład są głodne lub przeszkadza im wilgoć w pieluszce - podobnie dzieje się i podczas drzemek w ciągu dnia.

Wnioski?

Jeśli twoje dziecko budzi się w nocy, a tobie to nie przeszkadza, nie musisz nic z tym robić. Oczywiście znajdzie się mnóstwo doradców, którzy będą twierdzili, że w tym wieku dziecko powinno już przesypiać całą noc, że powinnaś podawać przed snem mleko modyfikowane zamiast piersi (kanadyjskie badania wykazały, że częściej budzą się niemowlęta karmione mlekiem mamy), że trening snu to najlepszy pomysł. Nie słuchaj "życzliwych", próby zmiany rytmu malucha mogą przynieść więcej szkody niż pożytku - zarówno jeśli chodzi o dziecko, jak i jego rodziców. Lepiej zaufać sobie. A zanim się obejrzysz, twoje dziecko będzie przesypiało noce (a ty będziesz się zastanawiała, jak to się stało, że znalazło się w waszym łóżku).

Więcej o: