Pierwszy dzień wiosny 2019: kiedy rozpoczyna się kalendarzowa, a kiedy astronomiczna wiosna

Chociaż w tym roku zima nie dała nam się we znaki i tak czekamy na nadejście wiosny. Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny 2019? Już w przyszłym tygodniu!
Zobacz wideo

Pierwszy dzień wiosny 2019 wypada 21 marca, w czwartek. Tego dnia rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Wiosna astronomiczna to dzień równonocy wiosennej - w 2019 wypada on 20 marca, dokładnie o godz. 22.58. Od tej chwili biegun północny będzie bliżej słońca niż biegun południowy.

Ostatni raz pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej był jeden w 2011 roku. Od 2012 roku wiosna rozpoczyna się dzień po dniu.

Pierwszy dzień wiosny a równonoc wiosenna

Początek wiosny astronomicznej zbiega się z równonocą wiosenną (zwaną także równonocą marcową), która wypada 20 lub 21 marca (a także 19 marca). Tego dnia Słońce przechodzi przez tzw. punkt Barana, a dzień i noc trwają tyle samo - po 12 godzin. Od tego momentu dzień będzie coraz dłuższy. Przyjęło się jednak, że pierwszy dzień wiosny świętujemy 21 marca - gdy zaczyna się kalendarzowa wiosna.

Ważne daty wiosny

Na co czekamy? Na Wielkanoc, majówkę, ale nie tylko. W kalendarzu warto zaznaczyć:

  • 31 marca - tego dnia zmienimy czas na letni
  • 1 kwietnia - Prima Aprilis
  • 21 kwietnia - Wielkanoc
  • 22 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja - Święto Pracy
  • 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
  • 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja - pierwsze dni maja mogą stać się długim weekendem, wystarczy, że weźmiemy jeden dzień wolnego
  • 26 maja - Dzień Matki
  • 1 czerwca - Dzień Dziecka
  • 20 czerwca - Boże Ciało

Pierwszy dzień wiosny: topienie marzanny

Jednym ze zwyczajów, które kojarzone są z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Kiedyś ten obrzęd odbywał się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, dziś związany jest z początkiem kalendarzowej wiosny. Nawet jeśli w regionie w którym mieszkacie nie ma tradycji zbiorowego topienia marzanny, na pewno znacie ten zwyczaj - chociażby z przedszkola czy szkoły. W wielu placówkach odbywają się konkursy na najciekawsze kukły, niekiedy uczniowie tworzą je na zajęciach plastycznych. Zgodnie ze zwyczajem marzannę należy wrzucić do wody - wystarczy.. duża miska.

Jakie są oznaki wiosny?

Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby stwierdzić, że wiosna już blisko. Drzewa, krzewy, trawa zielenią się, na podwórku widać coraz więcej barwnych, rozkwitających kwiatów. Pierwiosnki, przebiśniegi to rośliny, których nazwy kojarzą się z nadejściem wiosny. Pierwszy dzień wiosny może nie różnić się zbytnio od ostatniego dnia zimy, ale my na pewno będziemy widzieć, że "to już".

Wiosna potrwa do 21 czerwca - wtedy rozpoczyna się lato.

Więcej o:
Copyright © Agora SA