Zmiana czasu 2020 na letni: kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu 2020 już w ten weekend. Tym razem wskazówki będziemy przesuwać godzinę do przodu. Kiedy dokładnie powinniśmy to zrobić?

Kiedy zmiana czasu na letni 2020?

Zegarki przestawiamy w ostatnią niedzielę marca (29.03). Wskazówki przesuniemy o godzinę do przodu, dokładnie z 2 na 3. Niestety, pośpimy krócej, ale za to dzień będzie coraz dłuższy. W obecnej sytuacji, gdy zostajemy w domach, zmiana czasu na letni, wydaje się nie być tak znacząca, jak w ubiegłych latach. 

Zmiana czasu 2020. Kiedy ostatni raz przestawimy zegarki?

Zmiana czasu na terenie Unii Europejskiej ma zostać zniesiona. Ta decyzja ma związek z wynikiem ankiety dotyczącej przestawiania zegarków, przeprowadzonej w 2018 roku wśród mieszkańców UE. Większość ankietowanych opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu. Kraje członkowskie do końca 2021 mają zdecydować, czy wybierają czas letni czy zimowy.

Dopóki szczegóły nie zostaną doprecyzowane, dwa razy do roku będziemy przestawiać zegarki. Czas letni zostanie z nami do 25 października, kiedy to znów przesuniemy wskazówki - zacznie obowiązywać czas zimowy.

Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża

Zmiana czasu: prawo

Na terenie Unii Europejskiej zmianę czasu reguluje dyrektywa 2000/84/EC w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego z dnia 19 stycznia 2001 r. Według jej zapisów, okres czasu letniego rozpoczyna się w ostatnią niedzielę marca, natomiast okres czasu zimowego - w ostatnią niedzielę października.

Zmiana czasu w Polsce regulowana jest przez Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021. Jest ono wydane na podstawie art. 3 ustawy z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Zegarki w Polsce dwa razy do roku przestawiamy nieprzerwanie od 1977 r. (wcześniej było to robione nieregularnie, w różnych odstępach czasu i na różnych zasadach).

Kiedy musimy przestawić zegarki?

Teoretycznie powinniśmy to zrobić w niedzielę w nocy, przestawiając zegarki z 2 na 3. Jednak możemy to zrobić także w sobotę wieczorem lub w niedzielę rano - tylko musimy o tym pamiętać. Ułatwieniem jest fakt, że większość urządzeń reguluje się automatycznie.

  • Warto pamiętać, że w związku ze zmianą czasu, mogą pojawić się przerwy w systemach, na przykład bankowych.

Po co w ogóle zmiana czasu?

Dziś wiemy, że przestawianie zegarków to więcej kłopotów, niż pożytku. Założenie było jednak takie, aby lepiej wykorzystywać światło słoneczne. Mieliśmy wstawać, gdy słońce wschodzi i iść spać, gdy zachodzi. Dzięki zmianie czasu dwa razy do roku mieliśmy żyć w zgodzie z naturą i oszczędzać energię. Przestawianie zegarków zaburza nasze funkcjonowanie, nie jest łatwo się przestawić, szczególnie w pierwszych dniach po zmianie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA