Ewa Chotomska otrzymała Order Uśmiechu. Ciotka Klotka doceniona przez najmłodszych!

Ewa Chotomska jest jednym z dziesięciu tegorocznych laureatów Orderu Uśmiechu. Kandydatów wskazują dzieci z całego świata, a pomysł, aby najmłodsi odznaczali dorosłych, którzy zasługują na miano ich przyjaciół wziął się z... dobranocki.
Zobacz wideo

Order Uśmiechu w tym roku obchodzi swoje 51 urodziny - po raz pierwszy przyznano go w 1968 roku. W tym czasie najmłodsi uhonorowali ponad 1000 osób! Kapituła Orderu Uśmiechu, która obradowała w Warszawie ogłosiła, że do grona przyjaciół najmłodszych dołączyła kolejna dziesiątka dorosłych. Ich kandydatury zostały zgłoszone przez dzieci, które uznały, że to właśnie te osoby wywołują uśmiech na ich twarzach.

Ciotka Klotka Kawalerem Orderu Uśmiechu

Jedną z tegorocznych laureatek jest Ewa Chotomska. To współzałożycielka Fasolek - zespołu, którego piosenki śpiewa kolejne pokolenie. Ewę Chotomską obecni trzydziestolatkowie doskonale znają jako... Ciotkę Klotkę. Ta sympatyczna postać była jedną z bohaterek programu "Tik-Tak", który oglądali w dzieciństwie.

Historia zatoczyła koło

Ewa Chotomska jest córką Wandy Chotomskiej, która... miała swój wkład w powstanie Orderu Uśmiechu. Pisarka, która była autorką kultowej już dobranocki "Jacek i Agatka", podczas spotkania z dziećmi w szpitalu w podwarszawskim Konstancinie usłyszała od pewnego chłopca, że chciałby on przyznać przyznać Jackowi jakiś medal. O tej rozmowie pisarka opowiedziała podczas wywiadu dla "Kuriera Polskiego”. I tak wszystko się zaczęło... Idea orderu bardzo się spodobała, ogłoszono konkurs na projekt orderu. Wygrało doskonale wam znane uśmiechnięte słoneczko, autorstwa wówczas dziewięcioletniej Ewy Chrobak z Głuchołaz (dziś jest Sekretarzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu).

Pierwszy Order Uśmiechu został przyznany w 1968 roku, a otrzymał go chirurg ortopeda z Poznania,  prof. dr Wiktor Dega. Od 1979 roku odznaczenie ma charakter międzynarodowy, kandydatów do nagrody zgłaszają dzieci z całego świata - do tej pory wyróżniono osoby z ponad 40 krajów!

Moja mama przyczyniła się do ustanowienia Orderu Uśmiechu, jest jego bodajże trzecim Kawalerem, a ja jestem przeszczęśliwa, że wreszcie, po tylu latach, też otrzymuję to najwspanialsze na świecie wyróżnienie, medal od dzieci - odbiorców, którym poświęcam życie - powiedziała nam Ewa Chotomska.

Piosenki Fasolek śpiewa już kolejne pokolenie

Czy zakładając zespół Ewa Chotomska spodziewała się, że osiągnie on aż taki sukces?

- Nie sądziłam, że zdobędzie on taką popularność - mówi jego założycielka. - Ułatwiała to zapewne telewizja, lansując piosenki, najczęściej naszej trójki (Chotomska, Grabowski, Marzec). Mądre, dowcipne, łatwo wpadające w ucho. Miło jest do dzisiaj słyszeć jak śpiewa je kolejne pokolenie, o czym mogę się przekonać na licznych spotkaniach autorskich w bibliotece i wspólnych z zespołem koncertach w całej Polsce.

A która piosenka Fasolek jest jej ulubioną?

- Moją ulubioną piosenką jest zawsze jakaś nowa, bo lubię zmiany. Ale może "Zabiorę brata". Zawsze lubiłam podróże. Mój tata żył przez lata w Australii i Nowej Zelandii i zawsze wyobrażałam sobie jak tam musi być fajnie. I ciepło. I jest morze. A ja najlepiej się czuję właśnie nad nim. Nawet napisałam kiedyś piosenkę dla Joanny Jabłczyńskiej "Leżąc na plaży najlepiej się marzy" (a "Zabiorę brata" śpiewała też znana dzisiaj wielu osobom Monika Mrozowska) Moja mama najlepiej oceniła przed laty "Ropuchę kłamczuchę".

W najgłębszych snach kończąc studia nie myślałam, że tak się potoczy moje życie, że będę pisać (mama bawiła się ze mną w dzieciństwie w rymy, co pewnie zaowocowało) i że będę Ciotką Klotką (postacią wymyśloną przez Andrzeja Grabowskiego), tak dobrze odbieraną przez widzów

- podsumowuje Ewa Chotomska.

Dzieci doceniają pracę dorosłych

Oprócz Ewy Chotomskiej Order Uśmiechu otrzymał także Grzegorz Kasdepke - twórca uwielbianego przez dzieci Detektywa Pozytywki i Anna Czerwińska-Rydel, która przybliża najmłodszym sylwetki wielkich Polaków. Kawalerem Orderu Uśmiechu została także prof. dr hab. n. med. Anna Dobrzańska, kierownik Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie oraz działacze społeczni - Tomasz Skóra i Henryk Zabłocki.

Laureat Orderu, odbierając wyróżnienie, musi wypić sok z cytryny... uśmiechając się. Ta zasada jest powszechnie znana, nawet, jeśli nie znasz wszystkich nagrodzonych, wiesz, co muszą zrobić.

Wszyscy tegoroczni laureaci Orderu Uśmiechu to:

  • Aati Adil Abdel - Sudan (działacz społeczny na rzecz praw człowieka)
  • Carricondo Maria - Hiszpania (pedagog, choreograf szkoły tańca Flamenco)
  • Chotomska Ewa (dziennikarka, reżyserka, telewizyjna Ciotka Klotka, założycielka i opiekunka Zespołu Dziecięcego Fasolki)
  • Czerwińska-Rydel Anna (pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży)
  • Demakova Irina - Rosja (pedagog, nauczyciel akademicki, działaczka społeczna, krzewicielka myśli Janusza Korczaka)
  • Dobrzańska Anna - (profesor medycyny, neonatolog, działaczka społeczna ZHP na rzecz Nieprzetartego Szlaku)
  • Kasdepke Grzegorz (pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży)
  • Petrovskaya Svetlana - Ukraina (pedagog, działaczka społeczna, działaczka międzynarodowego ruchu korczakowskiego, założycielka Ukraińskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka)
  • Skóra Tomasz (działacz społeczny z Podlasia)
  • Zabrocki Henryk (działacz społeczny TPD Koszalin)

Przy pisaniu korzystałam z informacji umieszczonych na oficjalnej stronie Orderu Uśmiechu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA