Czy są już kleszcze? Lepiej wyrobić w sobie nawyk sprawdzania skóry po spacerze

Sezon na kleszcze właśnie się rozpoczyna. Wraz ze wzrostem temperatury wzrasta aktywność tych pajęczaków. Czy są już kleszcze? Budzą się ze snu i zdecydowanie powinniśmy mieć się na baczności.
Zobacz wideo

Czy są już kleszcze? Stają się aktywne, gdy temperatura przekracza 5-7 stopni Celsjusza i jest wilgotno. Nie interesuje je, czy to listopad czy maj - ważne są warunki atmosferyczne (do miesięcy nie powinniśmy się przywiązywać zwłaszcza teraz, gdy występują liczne anomalie pogodowe). Szczyt aktywności sezonowej kleszczy to marzec-czerwiec oraz wrzesień, jednak ze względu na wspomniane już odchylenia na kleszcza możemy natknąć się przez cały rok. Wystarczy, że temperatura "podskoczy".

Te pajęczaki są aktywne głównie rano i wieczorem, nie przepadają za upałami, pełnym słońcem.

Uważać musimy jedynie, gdy wybieramy się do lasu?

Zdecydowanie nie. Kleszcze spotkać możemy zarówno w lesie, jak i w środku miasta. Bytują w:

  • lasach iglastych i mieszanych,
  • trawach,
  • gęstych zaroślach, paprociach,
  • zieleni miejskiej.

Kleszcze nie spadają z drzewa, nie wspinają się wyżej niż 1-1,5 metra, najczęściej występują w trawach, chwastach i krzewach.

Co przyciąga kleszcze? Ruch powietrza, ciepło i zapach potu.

Kleszcze już są, a jak się przed nimi ustrzec?

Ryzyko zmniejsza noszenie odpowiednich ubrań - mowa tu głównie o długich spodniach z nogawkami wciągniętymi w skarpetki (kleszcze najczęściej spadają na buty lub nogi i wspinają się po odsłoniętym ciele szukając idealnego miejsca, gdzie skóra jest cienka i dobrze ukrwiona), a także stosowanie preparatów odstraszających te pajęczaki. Noszenie jasnych ubrań nie odstraszy kleszcza, ale ułatwi zauważenie go.

Ważne jest, aby wyrobić w sobie nawyk sprawdzania ciała, szczególnie, gdy odwiedzamy miejsca, w których bytują te pajęczaki. Ugryzienia kleszcza nie czuć, możemy być nieświadomi, że po nas "spaceruje" lub już się żywi. Gdzie szukać kleszcza? Tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza, m.in. w zgięciach stawów, w pachwinach, za uszami.

Jak usunąć kleszcza?

Należy to zrobić jak najszybciej. Jak napisano na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia - liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka, będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

Przede wszystkim nie powinniśmy kleszcza niczym smarować. Pajęczaka usuwamy pęsetą lub specjalnym urządzeniem (lassem, pompką itp.) - chwytamy tuż przy skórze i zdecydowanym ruchem wyciągamy. Jeśli nie mamy wprawy, lepiej o usunięcie kleszcza poprosić lekarza (pajęczak powinien być usunięty w całości). Ranę po wkłuciu powinniśmy zdezynfekować i obserwować. Przeczytaj także: rumień po kleszczu - jak wygląda i co oznacza?

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Te pajęczaki mogą przenosić wiele groźnych bakterii, wirusów i pierwotniaków. Powodują one wiele chorób, począwszy od alergii po boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

Korzystałam z informacji zawartych na stronach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA