500 plus dla każdego dziecka. Wnioski można składać już od lipca

Zmiany w programie 500 plus zapowiedział ostatnio Jarosław Kaczyński. Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości polityk ogłosił, że od 2019 roku 500 zł przyznawane będzie także na pierwsze dziecko.
Zobacz wideo

500 plus na pierwsze dziecko

Od nowego okresu rozliczeniowego 500 złotych będzie przyznawane na każde, także pierwsze dziecko w rodzinie. Tę informację ogłosił Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, podczas niedawnej konwencji partii - Nowej Areny Programowej.

Wypłata 500 plus na każde dziecko ma być jednym ze zobowiązań w ramach Nowej Piątki PiS.

Od kiedy 500 zł na pierwsze dziecko niezależnie od dochodu?

Zmienione zasady przyznawania 500 plus będą obowiązywały od najbliższego okresu rozliczeniowego, czyli tego, który rozpocznie się 1 października 2019 roku. Nowe wnioski będą dotyczyły już nie tylko drugiego i każdego kolejnego dziecka w rodzinie. Teraz każdy rodzic będzie mógł złożyć wniosek również na pierwsze dziecko - także wtedy, gdy jest ono jedynakiem.

Kiedy będziemy składać wnioski? Stacjonarnie będzie to możliwe od 1 sierpnia. Drogą elektroniczną (za pośrednictwem portalu Emp@tia, poprzez bankowość elektroniczną lub PUE ZUS) zrobimy to miesiąc wcześniej - od 1 lipca.

Wypłata 500 zł na każde dziecko obecnie

Od początku programu 500 plus można było otrzymać na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie (aż do ukończenia przez nie 18 lat). Świadczenie na pierwsze dziecko przysługiwało po spełnieniu kryterium dochodowego - obecnie to 800 złotych netto miesięcznie na osobę (lub 1200 złotych, jeśli w rodzinie jest dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością).

W lutym minister Rafalska mówiła o planowanych zmianach w programie 500 plus, wspominała wtedy, że - w związku ze wzrostem pensji minimalnej - kryterium dochodowe może zostać zwiększone o minimum 100 złotych. Jak widzimy, zmiany poszły o krok dalej - limitów dochodowych na pierwsze dziecko w ogóle nie będzie.

Program 500 plus - podstawowe założenia

  • 500 zł wypłacane jest co miesiąc, aż do momentu ukończenia przez dziecko 18 lat
  • wnioski musimy składać co roku - świadczenie przyznawane jest na rok, okres rozliczeniowy trwa od 1 października do 30 września kolejnego roku. Aby zachować ciągłość wypłaty, nowy wniosek powinniśmy złożyć między 1 a 31 sierpnia (przez internet wniosek złożymy od 1 lipca)
  • wnioski możemy składać stacjonarnie (w urzędzie gminy, miasta lub ośrodku pomocy społecznej) lub drogą elektroniczną - za pośrednictwem portalu Emp@tia, PUE ZUS lub poprzez bankowość elektroniczną
  • pieniądze możemy odbierać stacjonarnie (w miejscu złożenia wniosku) lub przelewem, na wskazany przez nas rachunek bankowy
  • 500 zł jest kwotą netto (tyle otrzymamy "na rękę") - jest to kwota nieopodatkowana (nie musimy wliczać ją do dochodów podczas corocznych rozliczeń podatkowych)

Przeczytaj także:

Więcej o: