Pierzesz szalik, czapkę i rękawiczki tylko raz w roku po zimie? To błąd. Są wylęgarnią zarazków
Po całej zimie podstawowe akcesoria, które chronią przed mrozem, stają się wylęgarnią zarazków. I to dosłownie. Inne ubrania pierzesz częściej, prawda? Pamiętaj, że szalik, czapka i rękawiczki również mają bezpośredni kontakt z twoim ciałem, w tym z wrażliwą skórą twarzy. Dlatego też warto zwrócić większą uwagę na utrzymanie ich w czystości. Nie wystarczy prać ich raz w roku, gdy już bardzo się ubrudzą (np. na koniec sezonu zimowego).
Z dnia na dzień osadzają się na nich bowiem rozmaite zarazki z powietrza, kurz, do tego złuszczony ludzki naskórek oraz łój. Ich pranie nie jest wbrew pozorom ani trudne, ani też czasochłonne.
Poniżej znajdziesz kilka trików, dzięki którym twoje ubrania będą wyglądać lepiej.
Jak prać szalik?
"Jeżeli zdecydujesz się na pranie szalika w pralce, umieść go w specjalnym siatkowym worku. To zapobiegnie jego zniszczeniu" - radzi Lynsey Crombie, ekspertka od sprzątania. Dzięki temu szalik zachowa puszystość i sprężystość, w dodatku nie rozciągnie się nadmiernie.
Dzięki takiemu woreczkowi szalik będzie dodatkowo chroniony podczas prania. Pierz go w chłodnej wodzie. Ewentualnie, jeżeli masz taką możliwość, ustaw pralkę na tryb prania wełny. I zwróć uwagę, żeby nie prać go z innymi materiałami
- radzi Lynsey Crombie.
Ekspertka zaleca również, aby do takiego prania dodać odrobinę białego octu. Dzięki takiemu prostemu i taniemu trikowi materiał zachowa miękkość oraz żywy, intensywny kolor. Ocet pomoże również skutecznie usunąć nieprzyjemne zapachy.
Szalik najlepiej suszyć rozłożony na płaskiej powierzchni, bądź też rozwieszony na wieszaku. Nie wolno do tego używać suszarki bębnowej, ponieważ może to spowodować odkształcenie szalika.
Jak prać czapkę?
Podczas prania czapki powinno się z nią obchodzić jak najostrożniej. Najczęściej wykonane są one z wełny. Takie nakrycia głowy również powinno się prać w specjalnych siatkowych woreczkach do prania. Jeżeli zaś wykonane są z innego materiału, nie jest to konieczne.
Jeżeli czapka ozdobiona jest np. pomponem, najlepiej prać ją ręcznie. Tak samo jak w przypadku szalika, suszenie w suszarce bębnowej może jej zaszkodzić. Najlepiej pozostawić ją do naturalnego wyschnięcia.
Jak prać rękawiczki?
Zimowe rękawiczki są najmniej wymagające, jeżeli chodzi o pranie. O ile na metce nie jest to zakazane, możesz je spokojnie prać w pralce, tak jak codzienne ubrania. Rękawiczki również powinno się suszyć naturalnie.
Jeżeli zaś chodzi o akcesoria z wełny i skóry - te wymagają zdecydowanie więcej uwagi. Te pierwsze umieść przed praniem w specjalnym siatkowym worku.
W przypadku skóry lub skóry ekologicznej zwilż rękawiczki ściereczką z mikrofibry lub ręcznikiem papierowym, dodaj trochę płynu do naczyń i delikatnie je wyczyść
- zaleca Lynsey Crombie.
Na koniec pozwól skórzanym rękawiczkom naturalnie wyschnąć.
-
Powrót dzieci do szkół pod koniec marca bądź w kwietniu. Adam Niedzielski: "Sytuacja potoczyła się w innym kierunku"
-
Za ile tygodni są wakacje? MEN rozwiało wątpliwości. "Stąd nasza troska o to, aby przywrócić naukę w trybie tradycyjnym"
-
Czy nauczyciel może kazać włączyć kamerkę? "Spór trwa". Uczniowie nie chcą pokazywać twarzy z obawy o żarty
-
Do kiedy ulga na dziecko? Możesz dostać zwrot nawet jeśli twoje dziecko jest już pełnoletnie
-
Agata Młynarska świętuje urodziny syna. Nie widzieli się ponad rok. "Wiem, że jest szczęśliwy ze swoją fantastyczną żoną"
- Nauka w klasach 1-3 wraca do trybu zdalnego. Niedzielski: "mały kroczek w tył"
- Nowe obostrzenia w Polsce. Konferencja ministra zdrowia. "Trzecia fala się rozpędza"
- Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
- Polska mama z Austrii: Do porodu potrzebowałam jedynie własnej szczoteczki do zębów
- Rok temu urodziło się dziecko ze wściekłym wyrazem twarzy. "Nie dajcie się zwieść fotografii, dziewczynka jest słodka"