Maść cynkowa - w czym pomoże i jak należy ją stosować, by była skuteczna?

Maść cynkowa wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry, trądziku i jest pomocna w przypadku otarcia naskórka. Mogą używać jej dorośli, młodzież i osoby starsze. Pomoże także niemowlętom - zarówno w trądziku na buzi, jak i pieluszkowym zapaleniu skóry. Jest niedroga i łatwo dostępna

Czym jest maść cynkowa?

Maść cynkowa to preparat do stosowania zewnętrznego zawierający substancję czynną - tzw. tlenek cynku. Cynk wykazuje niezwykle skuteczne efekty w leczeniu wszelkich problemów skórnych, działając osłaniająco, ściągająco i wysuszająco. Sprawdzi się także w przypadku swędzących schorzeń - działa bowiem kojąco i przeciwświądowo. Dodatkowo można używać jej również zamiast kremu chroniącego przed działaniem promieni słonecznych. Dzięki tym właściwościom maść cynkową nazywa się lekiem dla skóry i na poprawę wyglądu skóry. I to lekiem za tak małe pieniądze - jej koszt to dwa-trzy złote za małe opakowanie, które jest jednak bardzo wydajne.

Błędy przy używaniu kosmetyków? Dermatolog: Zbyt ciężkie kremy pod oczy, brak toniku

Maść cynkowa - właściwości i zastosowanie

Tlenek cynku oraz cynk stosowany jest w leczeniu różnych schorzeń skórnych już od czasów starożytnego Egiptu. W dawnych czasach używano tych środków głównie do opatrywania trudno gojących się ran. Dziś tlenek cynku jest w składzie wielu kosmetyków codziennego użytku oraz preparatów leczniczych.

Ze względu na matujące i kryjące właściwości, dodaje się go do pudrów i zasypek, zaś właściwości cynku, chroniące skórę przed promieniami UV, wykorzystują producenci kremów na słońce. Maść znajduje również zastosowanie jako preparat wspomagający leczenie niewielkich otarć u dorosłych i dzieci, odkaża również rany.

Jednak najbardziej popularne zastosowanie maści cynkowej to leczenie trądziku. Aplikacja maści bezpośrednio na skórę wykazuje niezwykle skuteczne działanie - przeciwzapalne, wysuszające i ściągające. Dodatkowo, zawarty w maści kwas salicylowy przynosi ulgę w trądziku, który charakteryzuje się uporczywym swędzeniem i pieczeniem. Z powodzeniem łagodzi te trudne do wytrzymania objawy.

Opisując liczne zalety cynku, nie wolno zapominać o pożytku, jaki przynosi w leczeniu opryszczki. Podczas rozwoju dolegliwości potocznie zwanej “zimnem”, należy posmarować objęte zmianą miejsce i starać się, by jak najdłużej się tam utrzymała (nie zlizać jej i nie zjeść w trakcie posiłku).

Maść cynkowa - jak stosować?

W przypadku leczenia maścią cynkową trądziku, najlepiej nakładać ją punktowo na chore miejsca. Przed aplikacją należy oczyścić skórę, dokładnie zmyć makijaż i umyć ręce. Maścią smaruje się część skóry pokrytą krostkami, omijając otwarte, niezagojone rany oraz miejsca, z których sączy się płyn lub leci krew.

Maść cynkowa ma biały kolor i nie ma żadnego zapachu. Ze względu na to, że nie wchłania się w skórę, lepiej stosować ją na noc, ale trzeba uważać na pozycję do spania - tak by większa część preparatu nie pozostała na poduszce. Maść dobrze jest stosować regularnie przez kilka dni, obserwując, jak zachowuje się skóra. Częstotliwość stosowania najlepiej dopasować do obecnych na skórze zmian i ich nasilenia, ale dobrze jest zachować umiar i rozsądek. Używając jej pięć razy dziennie nie przyspieszymy wyleczenia, a możemy jedynie sobie zaszkodzić i zbyt mocno przesuszyć skórę. Dlatego maść zalecana jest raczej raz dziennie.

Po zakończonej kuracji maścią cynkową, powinno się zastosować kremy nawilżające. Wyleczona podczas leczenia skóra może być mocno wysuszona, łuszczyć się i nie wyglądać zdrowo. Odpowiednie nawilżanie przywróci jej właściwy wygląd.

Maść cynkową powinno się przechowywać w ciemnym miejscu, bez dostępu do światła słonecznego. Po otwarciu zaleca się trzymać ją w temperaturze do 25 stopni i zużyć maksymalnie do pół roku.

Maść cynkowa dla niemowląt

Maść cynkowa ma szerokie spektrum zastosowań - łagodzi stany zapalne, chroni przed słońcem, działa bakteriobójczo i przede wszystkim antytrądzikowo. Oprócz wyżej wymienionych zastosowań sprawdza się również przy leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry, występującego u niemowląt. Podczas pieluszkowego zapalenia skóry często u dzieci pojawiają się bąble, które maść z antybakteryjnym cynkiem skutecznie likwiduje. W przypadku leczenia tego typu schorzeń maść smaruje się bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsca na skórze, unikając zdrowych, by nie powodować podrażnień.

Stosowanie maści i pasty cynkowej - przeciwwskazania

Choć maść cynkowa ma tak wiele korzyści i generalnie stosowanie jej nie niesie ze sobą żadnego niebezpieczeństwa, to są przypadki, w których nie należy jej używać. Z pewnością nie przyniesie korzystnych efektów osobom, które są np. uczulone na któryś ze składników zawartych w maści. Wśród innych przeciwwskazań znajdą się:

  • niezagojone, otwarte rany,
  • sączące się rany,
  • wrażliwość na tlenek cynku,
  • nietolerancja lub alergia na cynk bądź inne składniki maści,
  • mocne uszkodzenie skóry,
  •  ciąża i karmienie piersią (ewentualne stosowanie najlepiej skonsultować z lekarzem),
  • ostre stany zapalne.

Warto również zachować szczególną ostrożność w sytuacji, gdy łączymy maść cynkową z innymi substancjami. Niekiedy działanie dwóch lub kilku substancji czynnych wchodzi w reakcje i może wywoływać skutki uboczne - np. uczulenie, zaczerwienienie skóry lub podrażnienie. Przed użyciem maści przeczytaj dokładnie opis, a jeżeli stosując maść zauważysz niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA