Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) jest rośliną wieloletnią z rodziny astrowatych. Może osiągnąć wysokość nawet 1,5 m. W okresie kwitnienia ma charakterystyczne kwiaty o żółtopomarańczowej, intensywnej barwie, które tworzą drobne, gęste koszyczki.
Roślina występuje w całej Europie i na obszarach Azji o umiarkowanym klimacie. W Polsce jest gatunkiem pospolitym. Wrotycz można znaleźć na łąkach, polach czy na leśnych polanach.
Właściwości wrotyczu pospolitego są cenione i szeroko stosowane od wieków. Dziś zaleca się, by używać rośliny tylko zewnętrznie, ze względu na składniki, które zawiera. Są cenne, ale mogą mieć niepożądane działanie.
Najcenniejszymi składnikami rośliny są:
Od dawna znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie, ale nie tylko. Na co obecnie stosuje się wrotycz?
Wrotycz wydziela charakterystyczny zapach, a tujon, który zawiera roślina, skutecznie odstrasza:
To świetny, naturalny repelent. Dlatego przed wieczornym ogniskiem w lecie, rodzinnym grillem czy wycieczką do lasu, by uniknąć spotkania z insektem, można:
Ze względu na zawartość tujonu, wrotycz sprawdza się w leczeniu chorób pasożytniczych, takich jak wszawica czy świerzb. W przypadku pojawienia się natarczywego i swędzącego problemu, można stosować go zewnętrznie, na skórę, jako:
Dzięki temu, że wrotycz zawiera - zarówno w korzeniu, jak i części naziemnej - substancję o nazwie aksylaryna, wykazuje działanie przeciwwirusowe. Może więc zwalczyć wirusa opryszczki. Wrotycz zawiera także partenolid - substancję o silnym działaniu przeciwzapalnym.
Wyciąg alkoholowy z kwiatów wrotycza można wykorzystać do nacierania ciała, przy w bólach wywołanych reumatoidalnym zapaleniem stawów, artretyzmem czy dną moczanową.
Wrotycz pospolity ma też inne, mniej znane działanie. Można go wykorzystać w leczeniu skóry z trądzikiem. Roślina ma działanie bakteriobójcze.
Mądrości naszych babek i prababek głoszą, że roślina poprawia pracę serca, wzmacnia mięśnie, a także intensyfikuje doznania seksualne, działa kojąco na żołądek, ma działanie moczopędne i wiatropędne. Jednak czy tak jest rzeczywiście? Ile jest w tym prawdy? Lepiej nie próbować weryfikować tych teorii, ponieważ wrotycz jest rośliną trującą i może być niebezpieczny dla zdrowia i życia. To dlatego powinno się go stosować wyłącznie zewnętrznie i ostrożnie.
Preparatów z wrotyczem pospolitym bezwzględnie nie mogą używać:
Wrotycz, stosowany wewnętrznie, może być niebezpieczny. Roślina działa prozdrowotnie tylko wówczas, gdy zachowane zostanie jej odpowiednie stężenie i proporcje. To dlatego przy stosowaniu terapii ziołowej z udziałem wrotyczu pospolitego zaleca się ostrożność i rozsądek. Nie warto, nie znając się na zielarstwie, eksperymentować.
Po spożyciu wrotyczu, zarówno pod postacią nalewki, wyciągu czy sproszkowanych kwiatów, może wystąpić:
To także może cię zainteresować: