Konfabulacje to nieświadome wypełnianie luk pamięciowych, mają one charakter mało realistyczny, które otoczenie traktuje jako fantazjowanie, często wręcz jako treści absurdalne lub niemożliwe do zaistnienia. W psychologii noszą one nazwę "wspomnień rzekomych", a zaliczane są do objawów zaburzeń pamięci.
Proces powstawania konfabulacji przebiega w ten sposób, że osoba nie pamięta konkretnych wydarzeń ze swego życia, dlatego też mimowolnie zmyśla i zapełnia to miejsce, np. zapytana o to, gdzie się znajduje (będąc w szpitalu), odpowiada, że jest teraz na wakacjach na plaży, bo być może takie treści oglądała ostatnio w telewizji. Co istotne, osoba konfabulująca wierzy w to, co mówi, jednak gdy bliscy konfrontują ją z tym, że mija się z prawdą, wówczas zmienia zdanie. Warto pamiętać, że ze strony tych osób jest to objaw chorobowy, a nie wynik złej woli.
Konfabulacje najczęściej mogą pojawić się najczęściej w przebiegu następujących chorób neurologicznych, takich jak:
Powyższa lista oczywiście nie wyczerpuje wszystkich możliwych przyczyn występowania konfabulacji, dlatego też nie można ich interpretować w oderwaniu od całościowego obrazu funkcjonowania danej osoby.
Jeśli niepokoi nas zmiana w zachowaniu bliskiej nam osoby i zaczynamy obserwować, że coraz częściej w swoich wypowiedziach mija się z prawdą, warto się temu przyjrzeć. Kluczowe jest poszukanie przyczyny, która leży u podstaw tych zmian w funkcjonowaniu, pamiętając, że konfabulacja to objaw choroby, a nie zaburzenie samo w sobie. Warto wówczas umówić się na wizytę do lekarza psychiatry lub neurologa.
Warto dodać, że jeśli konfabulacje dotykają osoby starsze, u których podejrzewamy początek procesów otępiennych, pomocna może okazać się wizyta u lekarza psychiatry, neurologa lub geriatry. Kluczowe jest wówczas to, by podczas takiej konsultacji obecni byli członkowie rodzinny, którzy są nie tylko w stanie zweryfikować podawane przez seniora odpowiedzi, ale także wziąć aktywny udział w codziennej opiece i wsparciu takiej osoby.
Często w potocznym rozumieniu osoba konfabuluje, gdy kłamie lub zataja pewne fakty. Stanowczo jednak należy podkreślić, że konfabulacje nie są celowe i intencjonalne, ale pełnią funkcję "ratowania się" w obliczu luk pamięciowych. W przypadku osób uzależnionych, u aktywny jest mechanizm iluzji i zaprzeczeń, czyli system przekonań i twierdzeń, gwarantujących swobodny dostęp do substancji odurzających, pomocnym rozwiązaniem może być konsultacja u terapeuty uzależnień i podjęcie terapii odwykowej. Należy jednak podkreślić, że ich "mijanie się z prawdą" nie zaliczamy do konfabulacji, a właśnie jest przejawem mechanizmów zapewniających "komfort" picia alkoholu czy brania narkotyków, gdyż np. "to inni są winni, a nie ja" lub "ja przecież nie piję więcej niż inni"
W przypadku małych dzieci, szczególnie tych w wieku przedszkolnym, konfabulowanie to jak najbardziej normalny, rozwojowy etap. Wynika to z jeszcze niejasno zarysowanych granic pomiędzy światem realnym, a tym fikcyjnym, na który składają się marzenia, sny, świat baśni czy zabawy. Dzieci nie mają w pełni wykształconego myślenia przyczynowo-skutkowego, zatem wszystkie "dziury logiczne" w swoich opowieściach zastępują tym, co w ich mniemaniu mogło się wydarzyć i byłoby w tym momencie wielce prawdopodobne.
Z perspektywy dorosłego takie konfabulacje mogą być doświadczane jako kłamstwo ze strony dzieci, dlatego ważne jest by pochopnie nie oceniać i nie krytykować takiego młodego człowieka, ale raczej zastanowić się skąd się to bierze i co chciałby nam tym przekazać.
To także może cię zainteresować: