Filmy na samotny wieczór - najciekawsze propozycje na tegoroczną jesień

Długie, ciepłe i letnie dni przeszły już niestety do historii. Nie oznacza to jednak, że jesienne wieczory spędzane samotnie muszą być nudne. Jest to świetna okazja, aby nadrobić ciekawe serialne oraz zaległe filmy. Często okazuje się jednak, że wybór odpowiedniego filmu nie jest wcale taki łatwy. Jakie zatem wybrać filmy na samotny wieczór? Oto kilka najciekawszych propozycji filmowych.
  • "Skazani na Shawshank"

Jest to jeden z najlepszych filmów lat 90-tych, będących adaptacją jednego z opowiadań najsłynniejszego amerykańskiego pisarza Stephena Kinga - mistrza horrorów. Główny bohater filmu - Andy Dufresne (Tim Robbins) - jest jednym z bogatszych bankierów Nowej Anglii. Pewnego dnia zostaje oskarżony o podwójne zabójstwo na swojej żonie oraz jej kochanku. Pomimo jego zapewnień, że jest niewinny, niezbite dowody zbrodni powodują, że Andy zostaje skazany na podwójne dożywocie w więzieniu Shawshank.

Na miejscu okazuje się, że całym więzieniem rządzi naczelnik Norton (Bob Gunton) - hipokryta i fanatyk Biblii, który ma do swojej dyspozycji cały kordon sadystycznych strażników. Zderzenie z brutalną, więzienną rzeczywistością wymusza na Andym uruchomienie jego wrodzonej inteligencji oraz sprytu, dzięki któremu możliwe jest przeżycie kolejnych dni w Shawshank. Główny bohater, dzięki pomocy jego więziennego przyjaciela Ellisa Boyda (Morgan Freeman), powoli szykuje wyrafinowaną zemstę... Film od samego początku trzyma w napięciu i z pewnością jest obowiązkową pozycją na samotny wieczór filmowy, która na długo pozostanie w pamięci każdego.

Co sprawia, że film wygląda filmowo? Takie chwyty stosują specjaliści

  • "Przebudzenia"

Kolejną świetną propozycją na samotny wieczór filmowy jest amerykański film obyczajowy z roku 1990, będący adaptacją filmową książki Oliviera Sacksa. Film zaczyna się w momencie, gdy do psychiatrycznego szpitala w Bronxie w roku 1969 trafia nowy lekarz, doktor Malcolm Sayer (Robin Williams). Jego oddział składa się z osób cierpiących na śpiączkowe zapalenie mózgu z lat 20-tych, które objawia się całkowitym zanikiem kontaktu z otoczeniem.

Nowy lekarz całkowicie przypadkowo odkrywa innowacyjną metodę, dzięki której niektórzy pacjenci czynią wyjątkowe postępy w powrocie do normalności. Okazuje się jednak, że po drodze pojawiają się pewne nieoczekiwane okoliczności, które skutecznie utrudniają leczenie pacjentów. Film "Przebudzenia" to z pewnością jedna z najważniejszych pozycji kinowych lat 90-tych.

  • "Przełęcz ocalonych"

"Przełęcz ocalonych" to amerykański dramat wojenny w reżyserii Mela Gibsona. Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami drugiej wojny światowej i życiorysem Desmonda Dossa, żołnierza, który ze względów religijnych odmówił noszenia broni. Po wypowiedzeniu wojny Japonii przez Stany Zjednoczone, gorliwy adwentysta dnia siódmego Desmond Doss, tak jak większość jego kolegów, wkracza w szeregi armii.

Młody chłopak pochodzący z Wirginii podczas wojskowego szkolenia jest szykanowany z powodu jego przekonań. Pozostaje on wierny swoim postanowieniom, by nie zabijać i nie używać broni palnej. Pomimo przeciwności dowództwo postanawia wysłać go na Okinawę, na której wojska amerykańskie toczą zawzięte walki z Japończykami. Desmond Doss staje przed wieloma trudnymi wyborami. Film trzyma w napięciu i nie pozwoli nudzić się nawet przez chwilę.

  • "Lot nad kukułczym gniazdem"

Kolejną propozycją filmową jest "Lot nad kukułczym gniazdem" będący filmową adaptacją książki Kena Keseya. Główny bohater filmu, McMurphy (Jack Nicholson), chuligan i oszust, pragnąc uniknąć więzienia postanawia udawać szaleńca i tym samym dostać przydział w szpitalu dla psychicznie chorych.

Z biegiem czasu okazuje się jednak, że jego plan wcale nie był taki dobry, a szpital psychiatryczny nie jest najlepszym miejscem na dłuższą odsiadkę. Oddziałem, na który trafił McMurphy rządzi stanowcza i bezlitosna siostra Ratched (Louise Fletcher), która stosuje drastyczne metody zaprowadzania spokoju na swoim oddziale. Buntownik i anarchista McMurphy postanawia pokazać kto rządzi naprawdę. Okazuje się, że jego działania przynoszą nieoczekiwane skutki dla niego i reszty pacjentów. "Lot nad kukułczym gniazdem" to jeden z najwyżej ocenianych filmów ostatnich lat. Jest także świetną pozycją na samotny wieczór.

  • "Plan B"

"Plan B" to polski film obyczajowy opowiadający historię kilku niepowiązanych ze sobą osób. Bohaterowie przedstawiani są widzowi na kilkanaście dni przed wydarzeniami, które mają wywrócić ich życie do góry nogami. Film zaskakuje nieoczekiwanymi zwrotami akcji, pokazuje siłę prawdziwych uczuć, a także uświadamia, że w życiu zawsze jest awaryjny plan B.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.