Sprawdzajmy zatem potencjalnego wynajmującego bądź odpowiednio najemcę prosząc o dowód tożsamości, a najlepiej także drugi - prawo jazdy bądź paszport.
Ponadto od wynajmującego domagajmy się dokumentu potwierdzającego jego prawo do wynajmu danego lokalu, a od najemcy informacji z jednego z biur informacji gospodarczych, co da nam gwarancję jego rzetelności, bo w przeszłości solidnie wywiązywał się ze swoich zobowiązań.
Rozsądnym pomysłem może być też skorzystanie z usług pośrednika. Pośrednik nie tylko dysponuje większym doświadczeniem, ale także bierze na siebie ewentualne ryzyko związane z umową. Pośrednicy dysponują np. dostępem do prowadzonego przez Związek Banków Polskich Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. Dzięki temu od razu są w stanie ustalić, czy dokumenty przedstawione przez osobę zainteresowaną zawarciem umowy nie zostały uprzednio skradzione, a potencjalny najemca chce nas po prostu oszukać. Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami: "pośrednikiem w obrocie nieruchomościami jest osoba fizyczna posiadająca licencję zawodową nadaną w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami".
Oprócz podstawowych danych osób zawierających umowę najmu okazjonalnego (imiona, nazwiska, daty urodzenia, adresy, numery dowodów tożsamości, PESEL), powinna:
Najkorzystniejszą - z punktu widzenie właściciela lokalu - jest umowa tzw. najmu okazjonalnego.
Z umowy tej może korzystać osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z najmem lokali mieszkalnych, jest właścicielem mieszkania, nie korzysta z niego tylko przejściowo i wynajmuje go na określony czas. Musi ona być sporządzona wyłącznie w formie pisemnej, na czas określony nie dłuższy niż 10 lat.
Do umowy najmu okazjonalnego załącza się:
By móc skorzystać ze szczególnej ochrony jaką właścicielowi mieszkania nadają przepisy o najmie okazjonalnym, ma on obowiązek zgłoszenia faktu zawarcia danej umowy w urzędzie skarbowym właściwym dla adresu nieruchomości.
Właściciel może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, wypowiadając jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia. Termin wypowiedzenia wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu wynosi trzy miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy. Wypowiedzenie wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie.
Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć umowę, jeżeli lokator:
Umowa najmu mimo tego, że jest umową cywilnoprawną, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Jednak uzyskane z tego tytułu dochody muszą zostać rozliczone z tytułu podatku dochodowego. Podatnicy sami decydują czy będą rozliczać się na zasadach ogólnych czy też w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5 proc.
Autor: adwokat Bartosz Bator
To także może cię zainteresować: