Dwa razy w roku zmieniaj tryb w swoich oknach. Dzięki temu zaoszczędzisz. To bardzo proste

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że większość okien jest wyposażonych w dwa tryby: zimowy i letni. Dzięki ich zmianie zaledwie raz na pół roku, można sporo zaoszczędzić. Jak to zrobić?

W większości domów i mieszkań są zamontowane standardowe plastikowe okna. Wyposażone są w dwa tryby, które powinno się zmieniać w zależności od pory roku: odpowiednio na zimę i na lato. Dzięki naprawdę niewielkiej modyfikacji szczelność okna można dostosować odpowiednio do warunków pogodowych, które panują na zewnątrz.

Gdy na zewnątrz zmienia się temperatura, tworzywo, z którego są zrobione okna, kurczy się albo rozkurcza, co wpływa na ich szczelność.

A jak sprawić, by okno nie tylko było szczelne, ale i lśniło czystością? Zobaczcie domowe sposoby na mycie:

Zobacz wideo

Okucia okienne zazwyczaj fabrycznie ustawiane są w trybie letnim, który jest przystosowany do wysokich temperatur. Okno ustawione jest zatem tak, że nie przylega ściśle do ramy. Dzięki temu bardziej przepuszcza powietrze i tym samym ułatwia wentylację w danym pomieszczeniu.

Przed nadejściem niskich temperatur dobrze jest jednak zmienić tryb na zimowy. Dzięki temu zimne powietrze nie będzie napływać do pomieszczenia przez nieszczelne okna. W ten sposób zmniejszymy koszty ogrzewania mieszkania.

Jak zmienić tryb? To bardzo proste. Potrzebujesz tylko klucza typu imbus o średnicy czterech mm, który kupisz w większości sklepów z materiałami budowlanymi. W dolnej części okna znajduje się specjalny otwór - śruba, do której należy przyłożyć klucz. Teraz wystarczy, że przesuniesz go w prawo - tak, żeby dłuższy bok klucza znalazł się po prawej stronie uszczelki. W ten sposób zwiększysz docisk okna do ramy o mniej więcej 1,5 mm. Jeśli chcesz przestawić je na tryb letni, zrób to samo, tylko w lewą stronę.

Dla ułatwienia zamieszczamy wideo z prostą instrukcją:

 

Dodatkowe zalecenia

Bardzo ważne jest, aby okna były odpowiednio zamontowane przez specjalistów i dobrze osadzone w murze - czyli szczelnie. Warto również raz na rok naoliwić okucia. Pamiętaj także o regularniej (raz na kilka lat) wymianie uszczelek w oknach, które w naturalny sposób zużywają się.

Więcej o:
Copyright © Agora SA