Imiona dla chłopców - jak wybrać imię dla dziecka? Jakie imiona nadawane są najczęściej, a jakie najrzadziej?

Jakie imię wybrać dziecka - przed takim dylematem staje ogromna większość rodziców, którzy oczekują przyjścia na świat nowego członka rodziny. Sprawa nie jest łatwa, bo imię nie może być wulgarne i nie może nikogo obrażać. Rodzice muszą mieć także na uwadze, że raz wybrane imię (najczęściej) zostaje z dzieckiem przez całe życie. Zatem, jakie imiona nadawane są najczęściej, a jakie najrzadziej i co prawo mówi o wyborze imienia dla dziecka?

Przy wyborze imienia rodzice powinni kierować się nie tylko własnymi gustami, ale przede wszystkim dobrem dziecka. Dlatego imię dla malca nie może ośmieszać ani obrażać. Od pewnego czasu można dawać dzieciom imiona obce oraz takie, które nie wskazują jednoznacznie na płeć dziecka. Zgodnie z prawem dziecko może otrzymać maksymalnie dwa imiona.

Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Najpopularniejsze imiona dla chłopców. Jakie imiona rodzice wybierają najczęściej?

Tak samo, jak w przypadku imion dla dziewczynek, lista najczęściej wybieranych imion dla chłopców od kilku lat praktycznie się nie zmienia. Trzy najchętniej wybierane przez rodziców imiona dla chłopców to Antoni, Jakub oraz Jan. Tuż za podium plasują się:

  • Szymon
  • Franciszek
  • Filip
  • Aleksander
  • Mikołaj
  • Wojciech

Klasyka jest zawsze najlepsza?

Lista najpopularniejszych imion pokazuje, że rodzice coraz chętniej sięgają po te bardzo klasyczne i tradycyjne. Nie znaczy to jednak, że popularne niegdyś imiona jak Alan, Brajan, Natan czy Olivier całkowicie zniknęły. Nic z tych rzeczy! Dalej się podobają i część rodziców decyduje się nadać dziecku właśnie takie, to jednak spotyka się je coraz rzadziej.

Jeśli rodzice chcą, aby dziecko się wyróżniało i aby uniknąć sytuacji, gdy malec będzie w przedszkolu czy szkole kolejnym Antonim czy Wojciechem, zaczynają szukać i wybierają dla swojej pociechy imię, które choć dobrze znane, to zostało praktycznie zapomniane. Coraz większą popularność zyskują takie imiona jak: Leon, Nikodem, Stanisław, Fabian, Julian, Ksawery czy Gabriel. To także doskonały dowód na to, że klasyczne imiona są naprawdę piękne, do tego jest ich tak dużo, że każdy rodzic znajdzie coś dla siebie.

Niektórzy rodzice idą o krok dalej i przerabiają klasyczne imiona tak, aby nadać im bardziej światowego sznytu i oryginalności. Tym samym podczas rejestracji dziecka proszą o zmianę w klasycznej pisowni. W ten sposób zamiast Ksawerego jest Xawery. A Leonard zmienia się Leonardo.

Obce, czyli lepsze?

Dzięki zmianie przepisów rodzice mogą nadawać swoim dzieciom imiona obcojęzyczne i spora część korzysta z takiej możliwości. Czym się kierują? Przede wszystkim dobrem dziecka. W ich opinii imię, które daje się łatwo przetłumaczyć na angielski, czy inny popularny język (lub ma po prostu swój odpowiednik) otwiera przed dzieckiem więcej możliwości. Jeśli ich pociecha będzie chciała uczyć się czy studiować w przyszłości poza granicami kraju będzie miała trochę ułatwioną sytuację. Polskie imiona, zwłaszcza te klasyczne często są bardzo trudne w zapisie, trudności sprawia także ich wymowa.  Dzięki np.anglosaskiemu imieniu podróżowanie, praca czy nauka za granicą są po prostu łatwiejsze. Na taki zabieg często decydują się także rodzice, którzy z jakiegoś powodu opuścili rodzinny kraj. Do tej grupy imion należą m.in. Maksymilian (Max), Aleksander (Alex), Oskar (Oskar), Wiktor (Victor).

Imię inne niż wszystkie

Każdy rodzic uważa swoje dziecko za wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. I nie ma w tym absolutnie nic złego. Czasem tę wyjątkowość i oryginalność dziecka podkreślają bardzo nietypowym, wręcz egzotycznym imieniem. Za wszelką cenę chcą, aby się wyróżniało i zwracało na siebie uwagę zarówno dzieci, jak wychowawców czy nauczycieli. Być może uważają, że niespotykane imię i jego posiadacz bardziej przykuwają uwagę, tym samym dziecko już na starcie będzie miało zapewnią lepszą opiekę i zawsze będzie znajdowało się pod czujnym okiem wychowawcy.

Niestety, zbyt oryginalne imię może przysporzyć kłopotów. O ile nie będzie ono ani wulgarne, ani obraźliwe, nie będzie kłopotów z jego zarejestrowaniem w urzędzie. Problem może się jednak pojawić, gdy malec pójdzie do przedszkola czy szkoły. Może się zdarzyć, że inne dzieci zaczną się wyśmiewać z rówieśnika, który nosi "dziwne" imię. Dlatego przed podjęciem takiej decyzji trzeba wziąć pod uwagę wszystkie "za" i "przeciw", ale najważniejsze przy wyborze imienia jest dobra dziecka. Gust i upodobania rodziców to tak naprawdę sprawa drugorzędna. Po jakie rzadkie imiona sięgają rodzice? Wśród wszystkich imion jakie rodzice nadają dzieciom, do tych najbardziej oryginalnych należą m.in. Yonatan, Uriel, Zochar, Tomił, Symeon, Selim, Pio czy Platon.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.