O zęby trzeba dbać od najmłodszych lat. Rusza kolejna edycja akcji "Dziel się uśmiechem"

Zdrowe, mocne zęby to nasza wizytówka. Codzienna higiena jamy ustnej i regularne przeglądy to coś, co powinno być naszym nawykiem. Najmłodszym uświadamia to akcja "Dziel się uśmiechem" - 8 października rozpoczęła się jej szósta odsłona.

W tym roku zajęcia edukacyjne na temat prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej dotrą aż do 100 000 uczniów szkół podstawowych w całej Polsce. Dzieci, które wezmą udział w programie otrzymają wyjątkowe zestawy do pielęgnacji zębów.

Akcja potrwa od 8 października br. do 21 czerwca 2019 r.- w tej edycji swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę.

To już szósta odsłona akcji!

Program edukacyjno-profilaktyczny "Dziel się uśmiechem" prowadzony jest przez Polski Czerwony Krzyż i Mars Polska od 2013 roku (dawniej był realizowany pod nazwą "Chroń Dziecięce Uśmiechy). Partnerami merytorycznymi programu są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej.

Czego nie może jeść dziecko w pierwszym roku życia?

Problem próchnicy dotyczy aż 72 proc. polskich dzieci

Problem próchnicy wśród młodych Polaków jest poważny. Jak wynika z raportu Ipsos, przygotowanego na zlecenie Mars Polska, dotyczy aż 72 proc. dzieci w wieku szkolnym. W największym stopniu dotyka dzieci w wieku 5-9 lat, gdzie odsetek chorych sięga 76 proc.Badania wskazują na zależność między wielkością miejsca zamieszkania, a występowaniem próchnicy: z problemem częściej borykają się dzieci żyjące w miastach poniżej 100 tysięcy mieszkańców lub na wsiach. Niestety nawet w większych aglomeracjach odsetek najmłodszych dotkniętych próchnicą nie spada poniżej 70 proc. Powszechność problemu jest więc niezaprzeczalna.

Jak walczyć z próchnicą wśród dzieci?

Stomatolodzy od lat podkreślają, że kluczem do sukcesu w walce z próchnicą jest odpowiednia profilaktyka i higiena jamy ustnej. Co to jednak dokładnie znaczy?

- Unikanie częstego spożywania produktów spożywczych z cukrem, oczyszczanie zębów co najmniej 2 razy dziennie, używanie dodatkowych akcesoriów do higieny jamy ustnej, takich jak płyn do płukania czy nić dentystyczna, to podstawa profilaktyki przeciwpróchniczej. Jeżeli nie mamy przy sobie szczoteczki, warto skorzystać z bezcukrowej gumy do żucia. Samą szczoteczkę powinniśmy wymieniać na nową najlepiej co 2-3 miesiące - mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy ds. stomatologii dziecięcej.

Niestety, badania wskazują, że większość najmłodszych nie przestrzega tych prostych zasad. Dzieci mają wymieniane szczoteczki do zębów niedostatecznie często, a ponad połowa z nich nie używa akcesoriów higieny jamy ustnej innych niż szczoteczka do zębów. Można więc przypuszczać, że świadomość społeczna na temat profilaktyki jest wciąż niska. Znaczącą rolę w budowaniu tej świadomości wśród odgrywają rodzice, opiekunowie i edukatorzy.

- Potrzebne są konsekwentne i długofalowe działania edukacyjne, które będą kształcić prawidłowe nawyki już u najmłodszych dzieci. Tak, aby w przyszłości stały się czymś naturalnym, przekazywanym kolejnym pokoleniom - dodaje prof. dr hab. n. med. Olczak-Kowalczyk

8 października ruszyła szósta odsłona akcji 'Dziel się uśmiechem'8 października ruszyła szósta odsłona akcji 'Dziel się uśmiechem' materiały prasowe

Jedną z inicjatyw podejmujących walkę z próchnicą jest program edukacyjny "Dziel się uśmiechem", w ramach którego już od ponad pięciu lat na terenie całej Polski odbywają się zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych. Podczas lekcji poruszane są tematy profilaktyki i higieny jamy ustnej, zbilansowanej, zdrowej diety oraz aktywnego stylu życia. Mali uczniowie wychodzą z zajęć z dawką praktycznej wiedzy, a także bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi, przygotowanymi specjalnie z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Do uczniów trafią również pakiety, w który znajdą się przybory niezbędne do higieny jamy ustnej: szczoteczka, pasta do zębów oraz bezcukrowa guma do żucia.

- Polski Czerwony Krzyż od wielu lat jest zaangażowany w działalność prozdrowotną wśród dzieci i młodzieży. W ramach Dziel się Uśmiechem docieramy do najmłodszych z całej Polski i przekazujemy im wiedzę i nawyki, które pomogą zapobiec pojawieniu się próchnicy. Z takiej edukacji skorzystało już 450 tysięcy dzieci, które wzięły udział w naszych lekcjach - mówi Katarzyna Stępińska, Kierownik Działu Programowego Biura Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Na jedno dziecko w wieku szkolnym przypadają średnio trzy zęby z próchnicą

  • prawie 1/3 dzieci w wieku szkolnym nigdy nie odwiedziła dentysty

Polska jest jednym z krajów europejskich o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci. Stan higieny jamy ustnej najmłodszych Polaków jest bardzo zły i pogarsza się wraz z wiekiem. Jak podkreślają eksperci, fatalny stan higieny jamy ustnej wśród najmłodszych jest wyjątkowo alarmujący, gdyż prowadzi do ciężkich chorób, przez co może rzutować na całe dorosłe życie. Chore zęby to nie tylko problem stomatologiczny i estetyczny - lekarze wiążą je z m.in.: chorobami serca, rakiem trzustki czy chorobami układu oddechowego.

"Dziel się uśmiechem" uświadamia najmłodszym, jak ważna jest higiena jamy ustnej i że wizyt u stomatologa nie należy się bać.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.