Imiona dla dziewczynek - jak wybrać imię dla dziecka, które imiona nadawane są najczęściej, a które najrzadziej?

Wybór imienia dla dziecka to spore wyzwanie i przyczyna niejednej kłótni między rodzicami. Na które imiona dla dziewczynek decydujemy się najczęściej i co prawo mówi o wyborze imienia dla dziecka?

Imiona dla dziewczynek: najpopularniejsze

Każdy rodzic, przy wyborze imienia staje przed dylematem czy nadać swojej pociesze imię, które podoba mu się naprawdę - co często kończy się tym, że w jednej grupie w przedszkolu czy w klasie jest kilka dziewczynek o tym samym imieniu - czy też silić się na oryginalność i wybrać takie, na które nikt wcześniej jeszcze nie wpadł. Oczywiście ostateczna decyzja zawsze należy do rodziców. Trzeba jednak i przede wszystkim mieć na uwadze dobro dziecka.

A jakie imiona wybieramy dla dziewczynek najczęściej? Lista najpopularniejszych imion od wielu lat praktycznie się nie zmienia. Od kilku dobrych lat rodzicom szczególnie podoba się Julia, Zuzanna czy Zofia. To właśnie te trzy imiona zajęły podium w minionym roku. W pierwszej dziesiątce znalazły się:

  1. Julia
  2. Zuzanna
  3. Zofia
  4. Lena
  5. Maja
  6. Hanna
  7. Amelia
  8. Alicja
  9. Maria
  10. Aleksandra

Najpopularniejsze imiona żeńskieNajpopularniejsze imiona żeńskie Dane: Ministerstwo Cyfryzacji, Grafika Marta Kondrusik

Nieśmiertelna klasyka

Lista najpopularniejszych imion dla dziewczynek pokazuje, że rodzice coraz chętniej sięgają po imiona bardziej tradycyjne, które nosiły także ich babcie, mamy czy ciocie. Popularne niegdyś Dżesiki czy Andżeliki oczywiście dalej się podobają, ale coraz częściej się od nich odchodzi. Mimo że od pewnego czasu nadanie dziecku obcobrzmiącego czy też bardziej egzotycznego imienia stało się łatwiejsze, to lista tych najczęściej wybieranych imion pokazuje, że rodzice wolą postawić na klasykę.

Jeśli już chcą, aby dziecko się wyróżniało i nie było w klasie czy w przedszkolu kolejną Zosią czy Marysią, sięgają po polskie, często zapomniane i rzadko spotykane imiona. Wśród nich m.in. Michalina, Bogna, Honorata czy Nadzieja. Dawne imiona są piękne, do tego jest ich tak dużo, że z całą pewnością, przyszli rodzice znajdą wśród nich to wyjątkowe, dla swojej córki.

Imiona dla dziewczynek: oryginalnie i światowo

Dzięki zmianie przepisów rodziców mogą nadawać swoim dzieciom imiona obcojęzyczne i spora ich część właśnie na taki zabieg się decyduje. Dlaczego? Powody są zazwyczaj trzy. Pierwszy to taki, że imię im się po prostu podoba i uważają, że będzie pasowało do ich córki czy syna. Drugi powód to pochodzenie rodziców - jeśli jedno z nich jest obcokrajowcem, zakres imion do wyboru naturalnie się powiększa. Trzeci to pragmatyzm. Niektórzy rodzice wychodzą z założenia, że skoro świat się zmienia i granice między krajami czy kulturami mocno się zacierają, nadając dziecku - zazwyczaj anglojęzyczne imię - ułatwiają mu start i dają przepustkę do lepszego świata. Język polski tak samo, jak i polskie imiona mogą sprawiać za granicą spore kłopoty. Niewielu obcokrajowców potrafi poprawnie je wymówić. Część rodziców wychodzi z założenia, że obcobrzmiące imię (lub polskie, które ma swój anglosaski odpowiednik) będą najlepszym rozwiązanie. Tym samym na liście popularnych imion ciągle można znaleźć m.in. Nikolę, Sarę, Sandrę, Emmę czy Nataszę.

Nie brakuje rodziców, którzy zamiast Zuzanny czy Mai, aby dodać oryginalności i dziecku, i imieniu, które nosi, decydują się na zdrobnienia lub nadają mu bardziej kosmopolitycznego sznytu i zmieniają jego pisownię. W ten sposób Zuzanna zmienia się w Zuzę, Maja zostaje Mayah, a Maria - María.

Rzadkie, czyli oryginalne?

Zdarzają się jednak i tacy rodzice, którzy ponad wszystko cenią sobie oryginalność i chcą, aby ich dziecko wyraźnie różniło się od rówieśników. W tym ma pomóc dobór rzadkiego, a czasem nawet mocno egzotycznego imienia. Ma to swoje dobre strony, bo takie dziecko na pewno zwraca na siebie uwagę i łatwo się o nim pamięta. Dziecko z takim imieniem na pewno zostanie łatwiej zapamiętane np. przez wychowawcę w przedszkolu czy szkole. Ale to tylko jedna strona medalu. Inne dzieci mogą nie docenić pomysłowości dorosłych i zacząć wyśmiewać się z kolegi, który w ich odczuciu ma dziwne imię, dlatego taka decyzja powinna być bardzo dobrze przemyślana. Wśród rzadkich imion, które wybierają rodzice można znaleźć m.in. Ronję, Safię, Silena, Tarę, czy Vierę.

Rodzice, którzy stoją przed dylematem, jakie imię nadać dziecku muszą wziąć pod uwagę nie tylko własne gusta, ale przede wszystkim dobro dziecka. Imię nie może być ośmieszające ani obraźliwe. Od pewnego czasu można dawać dzieciom imiona obce oraz takie, które nie wskazują jednoznacznie na płeć dziecka. Rodzice mogą nadać dziecku maksymalnie dwa imiona.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA