Domowy budżet pod kontrolą [PROSTE ZASADY]

To wręcz nieprawdopodobne, ale większość polskich gospodarstw nie posiada żadnych oszczędności. Połowa z nas ma za to do spłacenia przynajmniej jeden kredyt. A co dziesiąty Polak zalega z comiesięcznymi opłatami. Pieniądze rozchodzą się błyskawicznie. Podpowiadamy proste zasady, którymi warto się kierować w finansach, żeby osiągać swoje cele i zapanować nad domowym budżetem.

Choć osiąganie wyznaczonych celów finansowych i życiowych nie jest proste, to nie jest też niemożliwe. Aby to osiągnąć wystarczy konsekwencja w przestrzeganiu kilku prostych zasad. Od czego zacząć?


Rozdzielaj pieniądze na te, które musisz przeznaczyć na rachunki i te, które naprawdę zostają ci do dyspozycji


Dzięki tej prostej zasadzie od samego początku będziesz wiedzieć, na czym stoisz. Co miesiąc skrupulatnie wydzielaj z domowego budżetu pieniądze na rachunki. Od tego zaczynaj planowanie wydatków. To opłaty, które i tak musisz ponieść. Są stałe, nic się w tym względzie nie zmieni. Niestety bardzo często wydajemy za dużo na przyjemności i wmawiamy sobie, że „jakoś to będzie”. Najlepiej więc opłacać rachunki jak najszybciej, kiedy tylko dostaniemy je od listonosza lub pocztą elektroniczną. Możemy też w swojej aplikacji bankowej ustawić funkcje stałych przelewów. Sprawdzi się to przede wszystkim w przypadku niezmiennych kwot rachunków – np. abonamentu za telefon czy internet.


Po opłaceniu rachunków, rozdziel pozostałe pieniądze na inne niezbędne i konieczne wydatki, np. na jedzenie, ubrania, benzynę, kosmetyki czy bilety na komunikacje miejską. Nie zapominaj o zachowaniu kwoty na „przyjemności”. Zapewni ci to nagrodę za trudy pracy, opiekowania się rodziną i kontrolowania budżetu.


Regularnie odkładaj kwotę awaryjną


Przy planowaniu domowego budżetu odłóż też pieniądze na awaryjne sytuacje. Oszczędności to coś, co przydaje się nie tylko w przypadku planowania większych wydatków czy wakacyjnych wyjazdów. Warto oszczędzać regularnie, aby nigdy nie dać się zaskoczyć nieprzewidzianym wydatkom. Ważne, aby odkładać systematycznie. Nie ważne ile, ważne, że regularnie.  Przyzwyczaisz się, do tego, że odkładasz, a kiedy po dłuższym czasie sprawdzisz konto oszczędnościowe, jego stan mile cię zaskoczy. Okaże się, że uzbierałeś niezłą sumkę. Pamiętaj, nawet jeśli odkładasz tylko 50 zł tygodniowo, to po roku uzbierasz 2400 zł! Taka awaryjna kwota na nieoczekiwane wydatki sprawi, że nie dasz się zaskoczyć nawet w trudnych, stresujących sytuacjach, takich jak nagła choroba dziecka i zwiększone wydatki na opiekę medyczną czy lekarstwa.


Staraj się mieć tylko jedną ratę kredytu gotówkowego


Kredyty towarzyszą niemal każdemu z nas. Pożyczka na mieszkanie, zapomoga z pracy, kredyt na samochód, raty za nowy telewizor… Przy takiej liczbie comiesięcznych zobowiązań łatwo się pogubić lub najzwyczajniej w świecie, o którymś zapomnieć. Banki zabezpieczają się na tę ewentualność i przez zwykłe roztargnienie grozi ci wyższe oprocentowanie lub utrata możliwości nadpłaty pożyczki. Staraj się więc mieć tylko jedną ratę kredytu. Dzięki temu łatwiej zapanujesz nad zobowiązaniami. Połącz swoje zobowiązania w jeden, wygodny do spłaty kredyt konsolidacyjny. Taki kredyt często
wiąże się z niższą ratę niż suma dotychczasowych płatności. Zyskujesz więc nie tylko spokój ducha, poczucie bezpieczeństwa, związane z tym, że lepiej panujesz nad swoim domowym budżetem, lecz także dodatkowe pieniądze.

Planowanie wydatków


Z pozoru banalna rada. W praktyce bardzo trudno planować wydatki z wyprzedzeniem. Wymaga to od nas systematyczności i konsekwencji. Najłatwiej zarządzać budżetem w systemie miesięcznym. Zwykle to w takim trybie wpływają nam na konto dochody i w takim systemie opłacamy rachunki. Wszystkie wydatki warto zapisywać i porównywać w rocznej perspektywie. Szczególnie te kupowane na raty, które liczone wyłącznie w perspektywie miesięcznej wydają się śmiesznie małe.


Ponadto podczas planowania budżetu, kiedy szacujemy nasze dochody i wpływy na konto, musimy wykazać się zdrowym rozsądkiem i nie przeszacowywać sumy środków, która ma szansę zasilić nasze konto. Oprócz stałej pensji, warto wziąć pod uwagę dodatkowe zlecenia, ale nie możemy być ich pewni. Zawsze mogą się zdarzyć nieprzewidziane okoliczności, które sprawią, że płatności się przesuną lub nie dojdą do skutku.


Planowanie domowego budżetu to wysiłek, który się opłaca


Wysiłek, który włożysz w zarządzanie domowym budżetem, nigdy nie będzie czasem straconym. Dzięki niemu dowiesz się, ile wydajesz na jedzenie, rozrywkę, transport, ubrania. Świadome zarządzanie finansami pozwoli ci też uniknąć wielu rodzinnych kłótni. A na dodatek zapewni ci bezpieczeństwo i stabilność finansową w razie nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak choroby czy utrata stałego źródła dochodów.



Copyright © Agora SA