Muzyka relaksacyjna - rodzaje, kiedy słuchać, co daje

Słuchanie muzyki relaksacyjnej to dla wielu osób doskonała metoda na odprężenie się po ciężkim dniu, złapanie oddechu w stresujących sytuacjach czy po prostu odpoczynek. Dlaczego muzyka działa odprężająco, jaką muzykę wybrać i co zrobić, gdy słuchanie muzyki relaksacyjnej nie przynosi oczekiwanych efektów?

Specjalnie dobrana muzyka może być użyta podczas medytacji, można ją wykorzystać w ćwiczeniach samodoskonalenia, a niektórzy posługują się muzyką w celach leczniczych. Wiele osób słucha spokojnej muzyki podczas pracy lub czytania, ponieważ może ona wpływać pozytywnie na skupienie i koncentrację. Muzyka działa kojąco, pomaga w rozluźnieniu napięcia psychicznego i fizycznego, a także poprawia samopoczucie, a w efekcie wpływa pozytywnie na zdrowie.

Zafunduj sobie odrobinę relaksu. Przygotuj odżywczą maskę do kąpieli i ciesz się nieziemsko gładką skórą

Jak muzyka oddziałuje na nastrój?

Jak wiadomo, muzyka ma moc oddziaływania na nastrój - może działać nie tylko uspokajająco, ale również pobudzająco czy irytująco. Jeśli muzyka nie trafia w czyjś gust, jest zbyt szybka lub zbyt głośna - wywołuje zmęczenie i zdenerwowanie. Energiczna muzyka działa za to pobudzająco, dodaje chęci do działania i poprawia humor. Wystarczy rano posłuchać swojej ulubionej radosnej piosenki, a dzień od razu staje się lepszy i wstanie z łóżka nie jest tak dotkliwe. Spokojna muzyka może działać odprężająco, uspokajać umysł, a nawet działać motywująco i zachęcać do działania. W jaki sposób działają na nas różne rodzaje muzyki?

  1. Muzyka klasyczna: udowodniono, że słuchanie muzyki klasycznej wpływa korzystnie na koncentrację. Tego rodzaju muzyki powinny słuchać osoby uczące się, ponieważ stymuluje ona mózg do wytężonej pracy.
  2. Muzyka aktywizująca: wesoła, rytmiczna muzyka, taka jak hip hop, muzyka latynoamerykańska, taneczna czy rock and roll wspomagają rehabilitację, zwłaszcza u osób, które przebyły udar. Poza tym, muzyka tego typu zwiększa produkcję endorfin w organizmie, przez co poprawia nastrój i zachęca do działania. Ten rodzaj muzyki podnosi ciśnienie krwi, zwiększa napięcie mięśni i dodaje energii, dlatego jej słuchanie nie jest wskazane przed snem.
  3. Muzyka na odreagowanie: muzyka taka jak punk, techno oraz heavy metal pozwala dać upust energii i uwolnić się od złych emocji, a przede wszystkim działa pobudzająco. To taka muzyka, przy której trudno powstrzymać się przed tańczeniem, a przynajmniej kołysaniem albo tupaniem nogą. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt długie słuchanie takiej muzyki, zwłaszcza głośnej, znacząco podnosi ciśnienie, przyspiesza oddech i może działać irytująco. Głośnej muzyki na odreagowanie nie należy słuchać zbyt długo, a także w sytuacjach, w których wymagane jest skupienie i koncentracja. Takie melodie spowalniają pracę umysłu, dlatego nie należy słuchać ich na przykład w samochodzie.
  4. Spokojna muzyka relaksacyjna: taką muzykę można często usłyszeć w gabinetach kosmetycznych czy lekarskich, ponieważ wpływa ona na zmniejszenie bólu, a także sprawia, że czujemy się bardziej bezpieczni i zadowoleni. Udowodniono, że spokojna muzyka wyrównuje pracę serca, wpływa na obniżenie ciśnienia, a nawet łagodzi alergię, katar, ból gardła czy dolegliwości neurologiczne. Jest to spowodowane tym, że w stanie relaksu układ immunologiczny jest pobudzony do działania i funkcjonuje lepiej niż w stresie. Muzyka relaksacyjna wpływa również na zmniejszenie apetytu, poprawę trawienia oraz zmniejszenie produkcji hormonów stresu.

Kiedy warto słuchać muzyki relaksacyjnej?

Relaksująca muzyka pomaga uspokoić myśli, pozbyć się złych emocji i oderwać się na chwilę od codziennych problemów. Taka muzyka jest doskonała w stanach przemęczenia i przeciążenia umysłu. Uspokajających nut warto słuchać zwłaszcza przed snem, gdyż relaks przed położeniem się wpływa doskonale na jakość odpoczynku. Zaleca się ich słuchanie również w stresowych sytuacjach, w celu obniżenia ciśnienia i zmniejszenia napięcia.

Co, jeśli muzyka relaksacyjna nie działa?

Muzyka relaksacyjna nie jest dla każdego i nie każda osoba przy jej słuchaniu może się odprężyć i odpocząć. Alternatywą dla muzyki relaksacyjnej są po prostu ulubione piosenki, które poprawiają nastrój, dodają energii albo działają uspokajająco. Oprócz relaksującej muzyki na chwile odpoczynku polecane jest słuchanie nagrań z odgłosami lasu, zwierząt albo szumu morza czy drzew. Odgłosy natury pomagają odciąć się od kłopotów i uwolnić głowę od złych myśli. Najlepiej połączyć słuchanie takich nagrań z wizualizacją, czyli wyobrazić sobie na przykład spacer brzegiem morza lub po plaży. Trzeba pamiętać, że odgłosy ptaków czy szumu nie działają relaksująco na każdego. Niektóre osoby nie lubią takiej formy relaksu i nie warto się do niej zmuszać, ponieważ słuchanie takich nagrań na siłę może wywoływać stres i rozdrażniać.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.