Olej z wiesiołka - właściwości, zastosowanie

Olej pozyskiwany z wiesiołka jest źródłem wielu cennych substancji. Zawiera bardzo dużo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, którym zawdzięcza większość swoich właściwości. Jest stosowany między innymi w przypadku nadwagi, w leczeniu niepłodności, chorób skórnych, a także przy obniżaniu cholesterolu.

Olej z wiesiołka - pozyskiwanie

Wiesiołek to pospolita roślina pochodząca z Ameryki Południowej skąd zawitała do Europy. W dzikiej formie występuje na wielu obszarach, między innymi w Polsce. Można ją spotkać przede wszystkim na łąkach, polach i nieużytkach. Roślina ta jest jedną z tych bardziej cennych, które są wykorzystywane w kosmetyce oraz farmacji.

Najważniejszym produktem pozyskiwanym z wiesiołka jest olej wytwarzany z nasion rośliny. Co istotne, olej z nasion wiesiołka musi być tłoczony na zimno, ponieważ w przeciwnym razie traci swoje właściwości. Olej z wiesiołka dostępny jest w formie żelowych kapsułek do stosowania doustnego, a także w postaci płynnej, którą można stosować w codziennej kuchni, na przykład jako dodatek do sałatek. Olej najlepiej spożywać na zimno i nie poddawać obróbce termicznej, ponieważ wówczas traci wiele cennych składników.

Najpopularniejsze oleje: który najzdrowszy? Czy oliwa zasłużyła na swoją dobrą opinię?

Olej z wiesiołka - właściwości

Oprócz tego, że olej można spożywać, jest on również stosowany do wyrobu kosmetyków. Olej z wiesiołka można również stosować bezpośrednio na skórę oraz włosy w celu poprawy ich kondycji. Regularne stosowanie oleju na skórę sprawia, że staje się ona bardziej jędrna i nawilżona, a włosy są elastyczne i lśniące. Olej wspomaga również regenerację zniszczonych, łamliwych włosów.

Olej ten jest bogaty w wiele cennych składników, wśród których najważniejsze są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli kwas linolowy (LA) oraz kwas gamma-linolenowy (GLA). W oleju z wiesiołka można znaleźć również inne kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oleinowy, stearynowy oraz palmitynowy. W oleju z wiesiołka zawarta jest także witamina E, selen, wapń, magnez, cynk, fitosterole, wartościowe białko oraz enzymy.

Olej z wiesiołka - zastosowanie

Olej z wiesiołka dzięki swojemu niezwykłemu składowi ma wszechstronny, dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Wiesiołek wpływa pozytywnie na trawienie i zapobiega gromadzeniu się tłuszczów w organizmie. Takie działanie wynika z zawartości kwasu GLA, który uaktywnia brunatną tkankę tłuszczową, przez co spalany jest nadmiar tłuszczu. Zawarte w oleju z wiesiołka kwasy tłuszczowe wpływają również na obniżenie poziomu złego cholesterolu, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia i rozwoju miażdżycy. Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych olej z wiesiołka wpływa na utrzymanie elastyczności i jędrności skóry, a także pomaga zachować prawidłowy poziom nawodnienia organizmu. Olej z wiesiołka wspomaga walkę z problemami skórnymi, takimi jak łuszczyca, wypryski i trądzik.

Oprócz leczenia chorób skórnych i pozytywnego wpływu na odchudzanie i utrzymanie prawidłowej wagi ciała, olej z wiesiołka działa leczniczo na choroby stawów. Olej przyspiesza regenerację tkanki łącznej i chrzęstnej, łagodzi bóle reumatyczne oraz bóle występujące przy uszkodzeniu więzadeł czy złamaniach, przeciwdziała zapaleniu stawów oraz przyspiesza gojenie się ran. Wiesiołek ma także wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego. Zawarte w oleju z wiesiołka kwasy z grupy omega oraz kwas gamma-linolenowy sprawiają, że organizm staje się bardziej odporny na schorzenia płuc, gardła oraz oskrzeli. Wysoki poziom tych kwasów chroni również przed alergią, astmą oraz schorzeniami oczu.

Olej z wiesiołka wykazuje także działanie detoksykujące, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu i chroni przed szkodliwym wpływem niektórych substancji. Kwas gamma-linolenowy obniża ciśnienie i poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału serca oraz choroby wieńcowej.

Olej ten wspomaga także leczenie schizofrenii, stwardnienia rozsianego i sklerodermii. Kwas DHA wpływa korzystnie na pracę mózgu, poprawia pamięć i usprawnia myślenie, dlatego jest polecany osobom starszym oraz takim, które uczą się lub pracują umysłowo.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.