Malowanie twarzy: czym malować, na co zwracać uwagę
Malowanie twarzy: czym to robić?
Wybór produktów, które są używane do malowania twarzy jest niezwykle ważny. Szczególnie dlatego, że dziecięca skóra jest o wiele bardziej delikatna, wrażliwa i skłonna do podrażnień niż skóra dorosłego. Farby czy kredki używane do twarzy powinny być kosmetykami, absolutnie nie należy używać zwykłych, przeznaczonych do malowania po papierze - nawet jeśli jest na nich napisane, że są nietoksyczne. Oznacza to, że dziecko może się nimi bawić i malować po kartce, jednak nie nadają się do długotrwałego kontaktu ze skórą.
Farby do malowania twarzy: które wybrać?
Nie warto decydować się na zakup najtańszych farb o niepewnym pochodzeniu. Produkt ten ma być używany do twarzy, więc nie należy oszczędzać na jego jakości. Farby do twarzy muszą mieć atesty, które potwierdzają, że zostały przebadane i są zgodne z normami. Takie atesty to na przykład atest Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań i Materiałów (ASTM) albo atest Państwowego Zakładu Higieny (PZH). Atesty potwierdzają, że farbki nie powinny uczulić dziecka, ani nie podrażniać jego skóry. Na produkcie powinna znajdować się etykieta ze składem (farba do twarzy nie powinna mieć parabenów), a także informacją od jakiego wieku może być używany. Poza tym, powinna znaleźć się tam informacja, że farba jest hipoalergiczna. Wtedy ryzyko podrażnienia delikatnej skóry dziecka jest zminimalizowane.
Zanim malowanie twarzy dziecka się rozpocznie, warto upewnić się, że dany produkt da się łatwo zmyć, na przykład za pomocą wody z mydłem albo delikatnego mleczka kosmetycznego. Jeżeli farba pozostaje na skórze mimo tarcia i użycia dodatkowych środków to lepiej nie nakładać jej na twarz.
W sklepach dostępne są różne rodzaje farbek. Najbardziej popularne i tańsze niż inne są te o tłustej konsystencji. Mimo niższej ceny nie są one polecane z kilku względów. Zazwyczaj tłuste produkty słabiej kryją, a przede wszystkim uniemożliwiają skórze oddychanie, co powoduje powstawanie potówek, podrażnień i wysypek. Zdecydowanie bardziej odpowiednie są farby na bazie wody i kremu. Mają lżejszą konsystencję, lepiej kryją i pozwalają skórze oddychać. Poza tym wysychają całkowicie, przez co nie brudzą tak jak te tłuste.
Malowanie twarzy: na co zwracać uwagę
Animatorów malujących dziecięce twarze można spotkać wszędzie: na plenerowych imprezach, w salach zabaw, zapraszani są także na domowe przyjęcia. Oddając malucha w ręce specjalisty malującego buzię należy zwracać uwagę na kilka ważnych kwestii.
Przed przystąpieniem do malowania animator powinien przeprowadzić z rodzicem krótki wywiad, w którym pyta, czy dziecko było już kiedyś malowane, czy wystąpiła po tym wysypka lub podrażnienie, czy maluch ma tendencje do alergii oraz czy ma nałożony na buzię jakikolwiek kosmetyk, na przykład krem przeciwsłoneczny. Zanim ktoś zacznie malować po twarzy dziecka należy sprawdzić czy pędzelki, którymi maluje są czyste. Poza tym, po każdym maluchu woda, w której płukane są pędzle powinna być wymieniana. Ważny jest również sposób przechowywania farbek do malowania twarzy oraz ich skład. Farbki powinny mieć specjalne atesty mówiące o tym, że mogą być używane do twarzy. Nie mogą być również przeterminowane. Używanie nieodpowiednich, starych farb albo brudnych pędzli może prowadzić do podrażnień skóry, szczypania, pieczenia, pojawienia się wyprysków, krostek, a nawet zakażenia. Niektóre farbki używane do malowania twarzy są bardzo trudne do zmycia, co jest szczególnie kłopotliwe w przypadku zastosowania ich u dzieci.
Jeżeli do stworzenia na dziecięcej buzi pięknego obrazka użyto nieodpowiednich akcesoriów, frajda z malowania może się niestety skończyć długotrwałym usuwaniem farbki z buzi. Znane są nawet przypadki, w których po użyciu nieodpowiednich farb konieczne było długotrwałe leczenie dermatologiczne. Rodzice, którzy chcą oddać malucha w ręce animatora malującego buzie mają prawo zapytać o używane farby, sprawdzić ich skład, datę przydatności do użycia i to, czy mają odpowiednie atesty.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do zachowywania zasad higieny, nie pozwalaj dziecku na malowanie twarzy. A może zaopatrzysz się w dobre materiały i samodzielnie pomalujesz dziecku twarz? Może efekt nie od razu będzie spektakularny, ale radość pociechy o wiele większa.
To także może cię zainteresować:
- Przebranie na Halloween okazało się niebezpieczne. Mama: "Piszę o tym, żeby ostrzec innych rodziców"
- Escape roomy, laserowy paintball, hotelowe spa. Gdzie robimy imprezy urodzinowe dla dzieci i ile za to płacimy? [ZDANIEM RODZICÓW]
- Zakaz makijażu, farbowania włosów, krótkich spódniczek. Takie zasady będą obowiązywały w niektórych szkołach
-
Rząd luzuje obostrzenia. Sklepy w galeriach handlowych będą otwarte? "Mam nadzieję, że decyzje zapadną 10 dni od zakończenia ferii"
-
Zmiany w 500 plus. Co zrobić, aby nie stracić świadczenia?
-
Joanna Krupa pokazała nagranie z córką. "Mała leniwa". Fanki: Fajnie, że mówisz do niej w dwóch językach
-
Tak wyglądają brzuchy po cesarce. Dumne mamy pokazują zdjęcia bez retuszu na Instagramie
-
Powrót dzieci do szkół po feriach, ale tylko na dwa tygodnie. Nie ma planów kontynuowania nauki stacjonarnej?
- Terapia poznawczo-behawioralna. Kiedy skorzystać z porady terapeuty?
- Alergia pokarmowa u dzieci może być groźna dla życia i zdrowia. Poznaj jej objawy
- Produkty bogate w błonnik. Dlaczego są tak ważne w naszej diecie?
- Motyw patriotyzmu w literaturze ["Pan Tadeusz", "Dziady", "Kordian"]
- Motyw podróży w literaturze. W jakich książkach pojawia się motyw wędrowców?