Przebarwienia na twarzy: przyczyny, zapobieganie, jak usunąć

Przebarwienia na twarzy to zmiany, które powstają na skutek nadmiernej produkcji melaniny przez komórki barwnikowe. Powody ich powstawania mogą być różne, to m.in. zaburzenia hormonalne czy nadmierna ekspozycja na promienie ultrafioletowe. Czy przebarwienia na twarzy to coś, czego można uniknąć?

Przebarwienia na twarzy to nic innego, jak nierównomiernie rozłożona w skórze melanina. Jest to pigment, który jest odpowiedzialny za kolor naszej karnacji - im melaniny więcej, tym jest ona ciemniejsza.

Przebarwienia na twarzy: przyczyny

Przebarwienia na twarzy najczęściej kojarzone są z nadmiernym opalaniem - to prawda, wiele zmian powstaje właśnie w wyniku ekspozycji na promienie UV (zarówno jeśli chodzi o "kąpiele słoneczne", jak i wizyty w solarium). Jednak przebarwienia mogą tworzyć się także samoistnie, mają na nie wpływ także inne czynniki. Są to m.in.:

  • zmiany hormonalne, zachodzące w czasie ciąży czy menopauzy
  • przyjmowanie tabletek hormonalnych
  • stany zapalne skóry
  • substancje fotoalergiczne zawarte w niektórych lekach (także tych ziołowych)
  • retinol zawarty w kosmetykach
  • perfumy
  • sok z owoców cytrusowych
  • wiek

Zmiany nie muszą pojawić się od razu, może zdarzyć się, że przebarwienia na twarzy "wyjdą" po pewnym czasie, nawet, jeśli ostatnio nie przebywalibyśmy dużo na słońcu. Może to być wynikiem kumulowania melaniny, a jakiś czynnik (np. zmiany hormonalne) ją uwidocznił.

Piegi wiele osób ma od dziecka

Zmianami barwnikowymi są także piegi. Zazwyczaj są one jaśniejsze jesienią i zimą, w cieplejsze miesiące - gdy ekspozycja na słońce jest większa - stają się wyraźniejsze. To, czy mamy piegi czy nie najczęściej jest warunkowane genetycznie.

Przebarwienia na twarzy po trądziku

Jedną z przyczyn powstawania przebarwień są stany zapalne skóry, m.in. trądzik. Zmiany mają związek z rozdrapywaniem, nieprawidłowym usuwaniem zmian trądzikowych oraz z ich procesem gojenia. Przebarwienia powstałe w związku z trądzikiem nazywane są pozapalnymi.

Przeczytaj także: Osiem złych nawyków, które niszczą skórę

Przebarwienia na twarzy w ciąży

W czasie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian hormonalnych, które mają także wpływ na stan skóry. Na twarzy mogą pojawić się przebarwienia. Mają one związek ze wzmożoną produkcją estrogenów, a co za tym idzie - do zwiększenia pracy komórek odpowiadających za produkcję melaniny, czyli melanocytów.

Nadmiar naturalnego barwnika często pojawia się symetrycznie na twarzy, stąd też ostuda ciążowa (melanoderma), czyli przebarwienia na twarzy nazywana bywa "maską ciążową".

Najczęściej przebarwienia na twarzy w ciąży są zmianami odwracalnymi, bledną po porodzie. Warto jednak pamiętać o używaniu kremu z filtrem i o unikaniu nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, które "aktywuje" melanocyty.

Jak usunąć przebarwienia na twarzy?

Naszym sprzymierzeńcem w walce ze zmianami barwnikowymi są witaminy. Powinniśmy szukać (w maściach czy kosmetykach) przede wszystkim witaminy A i witaminy C, które mają właściwości rozjaśniające. Dobroczynny wpływ na naszą skórę ma także witamina E oraz kwasy owocowe. Pamiętaj, aby w czasie kuracji stosować krem z wysokim filtrem.

W walce z przebarwieniami pomocne jest także regularne złuszczanie naskórka, np. za pomocą peelingu czy mikrodermabrazji.

Jeśli na twojej twarzy pojawiły się przebarwienia, skonsultuj się z lekarzem dermatologiem. Obejrzy on zmiany dermatoskopem i sprawdzi, czy na pewno są łagodne, zaproponuje też odpowiednią kurację. Może także polecić ci profesjonalne zabiegi, takie jak laserowe usuwanie przebarwień.

Kiedy usuwać przebarwienia?

Najlepiej robić to  jesienią i zimą, gdy słońca jest mniej. Nie róbmy tego w wakacje, tuż po tym, jak przebarwienie się pojawi. Większość preparatów, które stosujemy w walce z przebarwieniami sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na promieniowanie ultrafioletowe, a co za tym idzie - na powstawianie przebarwień. Zamiast pomóc, możemy sobie zaszkodzić.

Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy

Są raczej dodatkiem do kuracji, niż jedynym orężem w walce z przebarwieniami. Możesz posiłkować się m.in.:

  • okładami ze świeżego ogórka
  • sokiem z cytrusów, którym możesz przemywać zmiany
  • maseczkami przygotowanymi np. z moreli czy truskawek

Niekiedy polecane jest także stosowanie sody oczyszczonej (szczególnie, gdy mowa o zmianach trądzikowych, soda ma właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, delikatnie rozjaśnia) jednak powinniśmy uważać, aby skóry nadmiernie nie wysuszyć, co może skutkować wzmożeniem produkcji sebum.

Przebarwienia na twarzy: zapobieganie

Przede wszystkim powinniśmy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie UV i pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem. Minimalny faktor, którego powinniśmy używać to SPF30. Warto także pamiętać o działaniu beta-karotenu, który jest naturalnym filtrem, chroniącym skórę przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Gdzie go szukać? M.in. w marchwi, dyni i pomidorach.

Jak zakryć przebarwienia makijażem?

Przebarwienia na twarzy możemy zamaskować podkładem i korektorem. Brązowe plamy pomoże ukryć korektor w różowym odcieniu. Więcej o kolorach kamuflaży i ich zastosowaniu przeczytasz tutaj: Jak zakryć przebarwienia? To o wiele prostsze niż myślisz. Zobacz, który kolor korektora będzie dla ciebie najlepszy

Jaka dieta, taka twarz. Uważaj, co jesz, bo to widać na twarzy!

O przebarwienia na twarzy pytamy doktora Bartosza Pawlikowskiego, dermatologa z łódzkiej kliniki Pawlikowski

  • Kiedy mówimy o przebarwieniach na twarzy? Skąd się biorą?

- Przebarwienia to ciemniejsze plamy na grzbietach dłoni, szyi, dekolcie lub twarzy. Powstają na skutek nadmiernej produkcji melaniny przez komórki barwnikowe. Przebarwienia powstają często samoistnie, ale tez mogą być wywołane lekami, zaburzeniami hormonalnymi lub lekami antykoncepcyjnymi, kosmetykami i perfumami. Często wieloletnie naświetlanie UV skutkuje w podeszłym wieku powstaniem przebarwień posłonecznych.

  • Czy istnieją różne rodzaje przebarwień? Jakie wyróżniamy?

- Przebarwienia mogą mieć charakter naskórkowy czyli płytki, barwnik jest zlokalizowany w naskórku; skórny, barwnik jest zlokalizowany głębiej, w warstwie brodawkowatej skóry oraz mieszany gdzie barwnik występuję na różnych głębokościach w skórze. Inny podział przebarwień to: piegi, melasma, plamy soczewicowate (starcze) oraz pozapalne (np. po zmianach trądzikowych).

  • Czy przebarwienia znikają samoistnie?

- Raz powstałe przebarwienia nie ustępują samoistnie. Mogą być mniej intensywne w miesiącach zimowych ze względu na mniejsze nasłonecznienie. Przebarwienia wymagają postępowania choćby miejscowego preparatami kosmetycznymi.

  • Jak sobie radzić z przebarwieniami, są sposoby, dzięki którym znikną?

- Wśród kosmetyków usuwających przebarwienia należy szukać tych zawierających: kwasy owocowe i witaminę C - substancje te rozjaśniają istniejące przebarwienia, kwas kojowy, umbeliferon, hydrochinon, arbutynę. Zabiegi kosmetyczne usuwające przebarwienia to: mikrodermabrazja i peelingi chemiczne. Uporczywe i trudne do usunięcia przebarwienia należy poddać zabiegom w gabinecie dermatologicznym. Obecnie najczęściej stosowanym i skutecznym sposobem jest laseroterapia. Hit ostatnich miesięcy w Polsce i na świecie to laser pikosekundowy. Urządzenie jest w stanie skutecznie i bezboleśnie usunąć przebarwienia.

  • Czy są osoby, które są bardziej narażone na przebarwienia niż inni? Np. kobiety w ciąży?

- Skłonności genetyczne, zażywanie leków hormonalnych oraz innych: odkażających układ moczowy i moczopędnych, niektórych antybiotyków i sulfonamidów, obniżających poziom cholesterolu, psychotropowych, np. niektóre antydepresanty, przeciwcukrzycowych, ale również ziół np. dziurawiec i arcydzięgiel może prowadzić do powstania trudnych do usunięcia przebarwień.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: