1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Cera naczynkowa - charakterystyka, pielęgnacja, leczenie

Cera naczynkowa to nie tylko zwiększona widoczność naczynek, ale i przejściowe zaczerwienienie skóry. Czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować? Czy cera naczynkowa ma związek z gospodarką hormonalną?

Cera naczynkowa: charakterystyka

Naczynka krwionośne w cerze naczynkowej są kruche, rozszerzają się pod wpływem ciśnienia. Widzimy je na skórze pod postacią tzw. pajączków (ich naukowa nazwa to teleangiektazje) - poszerzonych naczyń włosowatych, które prześwitują przez naskórek.

"Pajączki" pojawiają się przede wszystkim w okolicy:

 • policzków
 • nosa
 • brody

Ich intensywność zwiększa się pod wpływem czynników zewnętrznych, m.in. ciepła czy mrozu. Jeśli cera naczynkowa będzie miała częsty kontakt ze szkodliwymi czynnikami, rumień, który pojawia się po kontakcie z nimi może się utrzymać. Stan naczynek może mieć także związek m.in. z:

 • nadciśnieniem tętniczym
 • stresem
 • zmianami hormonalnymi
 • niewłaściwą dietą
 • długotrwałym spożywaniem alkoholu
 • predyspozycjami genetycznymi

Pękające naczynka włosowate mogą pojawić się także ta dziecięcej twarzy - np. gdy przeżywa ono silne emocje (głównie stres), gdy gwałtownie zmienia się temperatura otoczenia. Równie dobrze cera naczynkowa może ujawnić się dopiero w dojrzałym wieku, gdy skóra jest cieńsza.

Jak wygląda cera naczynkowa?

Z daleka może przypominać rumieniec, delikatnie zaczerwienioną twarz, z bliska dostrzeżemy pojedyncze naczynka, które mogą się nieregularnie łączyć.

Rozszerzone naczynka w ciąży

W czasie ciąży poziom estrogenów jest bardzo wysoki, może się to wiązać z problemami ze skórą - cera w ciąży może charakteryzować się przebarwieniami czy uwidocznionymi naczynkami. Można minimalizować ryzyko ich wystąpienia m.in. unikając nagłych zmian temperatury czy smarując skórę kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Powinniśmy także wybierać delikatniejsze kosmetyki, a jeśli pojawią się "pajączki" sięgnijmy po te przeznaczone do cery naczynkowej.

Cera naczynkowa: pielęgnacja

Przede wszystkim powinniśmy używać kosmetyków przeznaczonych dla tego typu cery (najczęściej są one kierowane do osób z naczynkową i nadreaktywną skórą). Wybierajmy preparaty delikatne, które nie wysuszą i nie podrażnią naszej twarzy. Pamiętajmy o zabezpieczaniu skóry przed czynnikami atmosferycznymi - zimnem, wiatrem, promieniowaniem UV.

Jeśli chcesz złuszczyć skórę, sięgnij po delikatny peeling enzymatyczny. Z powodzeniem możesz stosować też glinki - białą i czerwoną. Pamiętaj jednak, że aby spełniała swoje zadanie, nie możesz dopuścić do jej wyschnięcia.

Odpowiednia pielęgnacja nie tylko złagodzi już widoczne naczynka, ale i wesprze te, które mogłyby uwidocznić się w przyszłości.

Cera naczynkowa: leczenie

O naczynka możemy (a wręcz powinniśmy) dbać także od środka. Na co dzień pomocne będą substancje, które dbają o stan naczyń krwionośnych, m.in. witaminy: C, B2, K, PP. Warto, aby znalazły się one także w składzie kosmetyków, których używamy. W kremach szukajmy także m.in. skrzypu polnego, wyciągu z kasztanowca czy arniki.

"Pajączki" warto pokazać także dermatologowi - szczególnie wtedy, gdy są one duże i nie znikają, mimo braku kontaktu z czynnikiem szkodliwym.

Usuwanie "pajączków"

Rozszerzone naczynka możemy usunąć, korzystając z zabiegów u specjalisty. To np. krioterapia czy laserowe usuwanie naczynek.

Cera naczynkowa: czego unikać

Cera z tendencją do "pajączków" jest wrażliwa na różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, nie powinniśmy jej zbyt mocno pocierać. Wskazane jest unikanie manualnego oczyszczania twarzy i peelingów mechanicznych (nawet drobnoziarnistych). Warto także zrezygnować z wysuszających produktów (szczególnie tych przeznaczonych dla cery trądzikowej, które często mają w składzie alkohol, miętę pieprzową, olejek eukaliptusowy miętę pieprzową lub mentol, których mając cerę naczynkową nie powinniśmy stosować), a także z pieniących się środków do mycia twarzy. Należy unikać konserwantów i drażniących substancji chemicznych. Niewskazane jest wszystko co ściąga i podrażnia skórę.

Widoczność naczynek zwiększa się również po kontakcie z czynnikami zewnętrznymi, powinniśmy także unikać promieniowania UV (mowa zarówno o "kąpielach słonecznych", jak o wizytach w solarium. Nie powinniśmy również brać gorących kąpieli.

Jeśli mamy cerę naczynkową powinniśmy ograniczyć spożywanie alkoholu oraz mocnej kawy i herbaty. Lepiej zrezygnować także z bardzo gorących i ostrych potraw.

Widoczne naczynka: zapobieganie

Substancje, które wzmacniają naczynia krwionośne warto włączyć do diety nie tylko wtedy, gdy "pajączki" będą już widoczne. W naszym jadłospisie powinny pojawić się produkty, które zawierają dobroczynnie działające na naczynka pierwiastki - cynk i miedź (do diety włączmy m.in. chude mięso, ryby, wątróbkę, ostrygi, kasze i ziarna - słonecznika i dyni) oraz te z wysoką zawartością rutyny (znajdziemy ją m.in. w szczawiu, czarnym bzie i dziurawcu zwyczajnym).

Dbajmy o skórę twarzy, nie narażajmy jej na czynniki środowiskowe, używajmy delikatnych produktów pielęgnacyjnych (i przeznaczonych do twarzy), pamiętajmy o demakijażu i odpowiednim nawilżeniu - każda cera, nie tylko ta naczynkowa, doceni to, że się o nią troszczymy.

7 częstych błędów, które niszczą skórę

O cerę naczynkową pytamy doktora Bartosza Pawlikowskiego, dermatologa z łódzkiej kliniki Pawlikowski

 • Kiedy mówimy o cerze naczynkowej?

Cera naczynkowa to nie tylko stan w którym naczynka są widoczne gołym okiem, trzeba też wziąć pod uwagę sytuacje gdzie cera zaczerwienia się przejściowo i tylko na kilka minut. Takie sytuacje powinny być dla nas ostrzeżeniem, że dzieje się coś niepokojącego i należy podjąć działania profilaktyczne by stan cery nie pogarszał się.

 • Czy wyróżnia się ona bardzo na tle innych?

- Cera naczynkowa jest bardziej reaktywna na różne czynniki. Pocieranie choćby w trakcie demakijażu, zmiany temperatury zewnętrznej, wysiłek fizyczny oraz wiatr i drażniące środki mogą powodować początkowo chwilowe zaczerwienienia a następnie napadowy, intensywny rumień, rumień trwały nieustępujący samoistnie i na końcu trądzik różowaty ze współistniejącymi zmianami zapalnymi. Cera naczynkowa to nie tylko czynniki zewnętrzne. W przypadku problemów z naczynkami powinniśmy wziąć pod uwagę zaburzenia hormonalne, zaburzenia krążenia, choroby wątroby oraz nadciśnienie tętnicze.

 • Jaką pielęgnację powinniśmy stosować mając cerę naczynkową, na co zwracać uwagę?

- Pielęgnacja cery naczynkowej powinna obejmować stosowanie kosmetyków zawierających witaminy: C, K, PP, które uszczelniają oraz wzmacniają naczynia krwionośne, zapobiegają wylewom podskórnym, rutynę, która zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i wzmacnia ich ścianki, ginkgo bilobę, czyli ekstrakt z miłorzębu japońskiego zawierającego bioflawonoidy, które uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają ich kruchość, wyciąg z arniki górskiej - wzmacnia ściany naczyń włosowatych oraz działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, wyciąg z kasztanowca - zawiera eskulinę i escynę, które działają przeciwzapalnie, wyciąg z kwiatów dzikiego mirtu - wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.

Dbałość o cerę naczynkową to nie tylko kosmetyki. Ważnym elementem jest również dieta. Składniki diety powinny obfitować w produkty bogate w witaminy E i C, cynk, selen, miedź oraz błonnik.

 • Czego powinniśmy unikać, jeśli mamy cerę naczynkową?

- W przypadku cery naczynkowej należy:

 • Możemy zmniejszyć widoczność naczynek?

- Widoczność naczynek można zmniejszyć stosując preparaty miejscowe na receptę. Często po krótkim okresie takiego leczenia trzeba sięgnąć po bardziej radykalne i skuteczne metody np. lasery.

 • Jak sprawdzić, jaki typ cery mamy? Może zrobić to jedynie profesjonalista?

- Czasami wystarczy lustro powiększające. Dokładne badanie cery naczynkowej można wykonać w wielu gabinetach dermatologicznych wideodermatoskopem. W dużym powiększeniu doskonale widać rozmiar problemu.

Przeczytaj także: