Cera naczynkowa - charakterystyka, pielęgnacja, leczenie

Cera naczynkowa to nie tylko zwiększona widoczność naczynek, ale i przejściowe zaczerwienienie skóry. Czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować? Czy cera naczynkowa ma związek z gospodarką hormonalną?

Cera naczynkowa: charakterystyka

Naczynka krwionośne w cerze naczynkowej są kruche, rozszerzają się pod wpływem ciśnienia. Widzimy je na skórze pod postacią tzw. pajączków (ich naukowa nazwa to teleangiektazje) - poszerzonych naczyń włosowatych, które prześwitują przez naskórek.

"Pajączki" pojawiają się przede wszystkim w okolicy:

  • policzków
  • nosa
  • brody

Ich intensywność zwiększa się pod wpływem czynników zewnętrznych, m.in. ciepła czy mrozu. Jeśli cera naczynkowa będzie miała częsty kontakt ze szkodliwymi czynnikami, rumień, który pojawia się po kontakcie z nimi może się utrzymać. Stan naczynek może mieć także związek m.in. z:

  • nadciśnieniem tętniczym
  • stresem
  • zmianami hormonalnymi
  • niewłaściwą dietą
  • długotrwałym spożywaniem alkoholu
  • predyspozycjami genetycznymi

Pękające naczynka włosowate mogą pojawić się także ta dziecięcej twarzy - np. gdy przeżywa ono silne emocje (głównie stres), gdy gwałtownie zmienia się temperatura otoczenia. Równie dobrze cera naczynkowa może ujawnić się dopiero w dojrzałym wieku, gdy skóra jest cieńsza.

Jak wygląda cera naczynkowa?

Z daleka może przypominać rumieniec, delikatnie zaczerwienioną twarz, z bliska dostrzeżemy pojedyncze naczynka, które mogą się nieregularnie łączyć.

Rozszerzone naczynka w ciąży

W czasie ciąży poziom estrogenów jest bardzo wysoki, może się to wiązać z problemami ze skórą - cera w ciąży może charakteryzować się przebarwieniami czy uwidocznionymi naczynkami. Można minimalizować ryzyko ich wystąpienia m.in. unikając nagłych zmian temperatury czy smarując skórę kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Powinniśmy także wybierać delikatniejsze kosmetyki, a jeśli pojawią się "pajączki" sięgnijmy po te przeznaczone do cery naczynkowej.

Cera naczynkowa: pielęgnacja

Przede wszystkim powinniśmy używać kosmetyków przeznaczonych dla tego typu cery (najczęściej są one kierowane do osób z naczynkową i nadreaktywną skórą). Wybierajmy preparaty delikatne, które nie wysuszą i nie podrażnią naszej twarzy. Pamiętajmy o zabezpieczaniu skóry przed czynnikami atmosferycznymi - zimnem, wiatrem, promieniowaniem UV.

Jeśli chcesz złuszczyć skórę, sięgnij po delikatny peeling enzymatyczny. Z powodzeniem możesz stosować też glinki - białą i czerwoną. Pamiętaj jednak, że aby spełniała swoje zadanie, nie możesz dopuścić do jej wyschnięcia.

Odpowiednia pielęgnacja nie tylko złagodzi już widoczne naczynka, ale i wesprze te, które mogłyby uwidocznić się w przyszłości.

Cera naczynkowa: leczenie

O naczynka możemy (a wręcz powinniśmy) dbać także od środka. Na co dzień pomocne będą substancje, które dbają o stan naczyń krwionośnych, m.in. witaminy: C, B2, K, PP. Warto, aby znalazły się one także w składzie kosmetyków, których używamy. W kremach szukajmy także m.in. skrzypu polnego, wyciągu z kasztanowca czy arniki.

"Pajączki" warto pokazać także dermatologowi - szczególnie wtedy, gdy są one duże i nie znikają, mimo braku kontaktu z czynnikiem szkodliwym.

Usuwanie "pajączków"

Rozszerzone naczynka możemy usunąć, korzystając z zabiegów u specjalisty. To np. krioterapia czy laserowe usuwanie naczynek.

Cera naczynkowa: czego unikać

Cera z tendencją do "pajączków" jest wrażliwa na różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, nie powinniśmy jej zbyt mocno pocierać. Wskazane jest unikanie manualnego oczyszczania twarzy i peelingów mechanicznych (nawet drobnoziarnistych). Warto także zrezygnować z wysuszających produktów (szczególnie tych przeznaczonych dla cery trądzikowej, które często mają w składzie alkohol, miętę pieprzową, olejek eukaliptusowy miętę pieprzową lub mentol, których mając cerę naczynkową nie powinniśmy stosować), a także z pieniących się środków do mycia twarzy. Należy unikać konserwantów i drażniących substancji chemicznych. Niewskazane jest wszystko co ściąga i podrażnia skórę.

Widoczność naczynek zwiększa się również po kontakcie z czynnikami zewnętrznymi, powinniśmy także unikać promieniowania UV (mowa zarówno o "kąpielach słonecznych", jak o wizytach w solarium. Nie powinniśmy również brać gorących kąpieli.

Jeśli mamy cerę naczynkową powinniśmy ograniczyć spożywanie alkoholu oraz mocnej kawy i herbaty. Lepiej zrezygnować także z bardzo gorących i ostrych potraw.

Widoczne naczynka: zapobieganie

Substancje, które wzmacniają naczynia krwionośne warto włączyć do diety nie tylko wtedy, gdy "pajączki" będą już widoczne. W naszym jadłospisie powinny pojawić się produkty, które zawierają dobroczynnie działające na naczynka pierwiastki - cynk i miedź (do diety włączmy m.in. chude mięso, ryby, wątróbkę, ostrygi, kasze i ziarna - słonecznika i dyni) oraz te z wysoką zawartością rutyny (znajdziemy ją m.in. w szczawiu, czarnym bzie i dziurawcu zwyczajnym).

Dbajmy o skórę twarzy, nie narażajmy jej na czynniki środowiskowe, używajmy delikatnych produktów pielęgnacyjnych (i przeznaczonych do twarzy), pamiętajmy o demakijażu i odpowiednim nawilżeniu - każda cera, nie tylko ta naczynkowa, doceni to, że się o nią troszczymy.

7 częstych błędów, które niszczą skórę

O cerę naczynkową pytamy doktora Bartosza Pawlikowskiego, dermatologa z łódzkiej kliniki Pawlikowski

  • Kiedy mówimy o cerze naczynkowej?

Cera naczynkowa to nie tylko stan w którym naczynka są widoczne gołym okiem, trzeba też wziąć pod uwagę sytuacje gdzie cera zaczerwienia się przejściowo i tylko na kilka minut. Takie sytuacje powinny być dla nas ostrzeżeniem, że dzieje się coś niepokojącego i należy podjąć działania profilaktyczne by stan cery nie pogarszał się.

  • Czy wyróżnia się ona bardzo na tle innych?

- Cera naczynkowa jest bardziej reaktywna na różne czynniki. Pocieranie choćby w trakcie demakijażu, zmiany temperatury zewnętrznej, wysiłek fizyczny oraz wiatr i drażniące środki mogą powodować początkowo chwilowe zaczerwienienia a następnie napadowy, intensywny rumień, rumień trwały nieustępujący samoistnie i na końcu trądzik różowaty ze współistniejącymi zmianami zapalnymi. Cera naczynkowa to nie tylko czynniki zewnętrzne. W przypadku problemów z naczynkami powinniśmy wziąć pod uwagę zaburzenia hormonalne, zaburzenia krążenia, choroby wątroby oraz nadciśnienie tętnicze.

  • Jaką pielęgnację powinniśmy stosować mając cerę naczynkową, na co zwracać uwagę?

- Pielęgnacja cery naczynkowej powinna obejmować stosowanie kosmetyków zawierających witaminy: C, K, PP, które uszczelniają oraz wzmacniają naczynia krwionośne, zapobiegają wylewom podskórnym, rutynę, która zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i wzmacnia ich ścianki, ginkgo bilobę, czyli ekstrakt z miłorzębu japońskiego zawierającego bioflawonoidy, które uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają ich kruchość, wyciąg z arniki górskiej - wzmacnia ściany naczyń włosowatych oraz działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, wyciąg z kasztanowca - zawiera eskulinę i escynę, które działają przeciwzapalnie, wyciąg z kwiatów dzikiego mirtu - wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.

Dbałość o cerę naczynkową to nie tylko kosmetyki. Ważnym elementem jest również dieta. Składniki diety powinny obfitować w produkty bogate w witaminy E i C, cynk, selen, miedź oraz błonnik.

  • Czego powinniśmy unikać, jeśli mamy cerę naczynkową?

- W przypadku cery naczynkowej należy:

  • Możemy zmniejszyć widoczność naczynek?

- Widoczność naczynek można zmniejszyć stosując preparaty miejscowe na receptę. Często po krótkim okresie takiego leczenia trzeba sięgnąć po bardziej radykalne i skuteczne metody np. lasery.

  • Jak sprawdzić, jaki typ cery mamy? Może zrobić to jedynie profesjonalista?

- Czasami wystarczy lustro powiększające. Dokładne badanie cery naczynkowej można wykonać w wielu gabinetach dermatologicznych wideodermatoskopem. W dużym powiększeniu doskonale widać rozmiar problemu.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.