Pierwszy dzień lata 2018: przesilenie letnie już dziś!

Pierwszy dzień lata i przesilenie letnie idą w parze? Tak, w końcu astronomiczne lato zaczyna się wraz z przesileniem czerwcowym. A kalendarzowy pierwszy dzień lata?

Pierwszy dzień lata 2018: kiedy

Lato astronomiczne zaczyna się 21 czerwca, wraz z przesileniem letnim. Lato kalendarzowe - 22 czerwca. Data pierwszego dnia lata astronomicznego jest zmienna, zależy od położenia Słońca i wypada między 20 a 21 czerwca. Natomiast data pierwszego dnia lata kalendarzowego jest stała.

Mamy też do czynienia z latem klimatycznym. Mówimy o nim wtedy, gdy temperatura powietrza przekracza 15 st. C.

Przesilenie letnie

  • Ziemia osią obrotu jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońca. Biegun północny znajduje się bliżej Słońca niż biegun południowy. Słońce wchodzi w znak Raka.
  • Przesilenie letnie ma miejsce między 20 a 21 czerwca dlatego jest też nazywane przesileniem czerwcowym.
  • Gdy na półkuli północnej ma miejsce przesilenie letnie na półkuli południowej jest przesilenie zimowe i odwrotnie.

Równonoc a przesilenie

Przesilenie letnie to najdłuższy dzień w roku (im większa szerokość geograficzna tym dzień jest dłuższy). Natomiast przesilenie zimowe jest najkrótszym dniem w roku.

Równonoc jest momentem, gdy dzień i noc trwają tyle samo. Równonoc wiosenna wypada między 20 a 21 marca, a równonoc jesienna - 22 a 23 września.

Równonoc i przesilenie związane są z pozycją Słońca i Ziemi.

Równonoc wiosenna i jesienna oraz przesilenie letnie i zimoweRównonoc wiosenna i jesienna oraz przesilenie letnie i zimowe fot. Shutterstock

Noc świętojańska a Noc Kupały

Z pierwszym dniem lata kojarzy się także noc świętojańska. Jest to najkrótsza noc w roku, 23 na 24 czerwca, w wigilię narodzin św. Jana. Noc świętojańska nie jest tym samym co Noc Kupały, czyli słowiańskim świętem letniego przesilenia Słońca. Noc świętojańska została wprowadzona przez kościół katolicki, gdy jego władzom nie udało się zlikwidować obchodów Nocy Kupały. Dziś jednak granice między tymi dwoma świętami są rozmazane i traktujemy je jak jedno i to samo.

Wianki i kwiat paproci

Z tymi świętami związanych jest wiele tradycji i wróżb. Te najpopularniejsze dotyczą puszczania wianków - panny plotły wianki i rzucały je do rzeki. Ta, której wianek został złapany przez kawalera miała wkrótce wyjść za mąż. Jeśli wianek został porwany przez prąd - nici z zamążpójścia.

Dziś wianki kojarzą nam się przede wszystkim z imprezami, które są organizowane w okolicach nocy świętojańskiej. Możemy m.in. wybrać się na koncert, obejrzeć pokaz sztucznych ogni.

Z najdłuższą nocą w roku związana jest także legenda o kwiecie paproci - ma on zakwitać właśnie wtedy, a tego, kto go znajdzie czeka wszelka pomyślność.

Pierwszy dzień lata 2018: Google Doodle

Google nas nie zawiodło i zaprezentowało Google Doodle na pierwszy dzień lata. Tym razem tematyczna grafika jest animowana, a w roli głównej wystąpił... staw. Prezentuje się tak:

Pierwszy dzień lata 2018 na Google DoodlePierwszy dzień lata 2018 na Google Doodle screen strona główna wyszukiwarki Google, 21.06.2018r.

Do kiedy lato?

Lato 2018 potrwa dokładnie 94 dni 10 godzin i 39 minuty. Zostanie z nami do września. W tym roku astronomiczna i kalendarzowa jesień rozpoczynają się tego samego dnia - 23 września. Tyle jeśli chodzi o pory roku, lato to dla wielu przede wszystkim ładna pogoda. W tym roku ciepło zaczęło być dość wcześnie, mamy nadzieję, że nie odpuści i jeszcze długo będziemy cieszyć się dodatnimi temperaturami. Dość mamy skrajności, może w tym roku czeka nas piękna (i ciepła!) polska złota jesień?

To także może cię zainteresować:

Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

Więcej o: