Rejestracja dziecka online: formalności załatwisz bez wychodzenia z domu

Od 1 czerwca 2018 nie musimy już odwiedzać Urzędu Stanu Cywilnego, aby zarejestrować dziecko - jest już możliwa rejestracja dziecka online. Wystarczy, że posiadamy Profil Zaufany, który można w założyć w prosty sposób. Rejestracja dziecka online to spore ułatwienie.

Rejestracja dziecka online od 1 czerwca 2018

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Ministerstwo Cyfryzacji 1 czerwca uruchomiło nową usługę - rejestrację narodzin dziecka przez internet.

O czym musimy pamiętać?

  • Aby rejestracja dziecka online mogła się odbyć, musimy mieć aktualny Profil Zaufany
  • Dziecko może zarejestrować jego mama lub tata
  • Na zarejestrowanie dziecka mamy 21 dni od daty wystawienia karty urodzenia (wystawia ją upoważniona osoba, która obierała poród, musi ją przekazać do USC najpóźniej trzy dni od jej wystawienia - aby zarejestrować dziecko przez internet konieczne jest, aby urząd otrzymał kartę urodzenia)

Od 1 czerwca 2018 mamy wybór: możemy zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego, tak, jak działo się do tej pory albo zrobić to przez internet - na stronie obywatel.gov.pl

Rejestracja dziecka online: jakie dane są potrzebne

System poprosi nas o różne informacje, warto przygotować je sobie wcześniej. Ważnym elementem jest podanie imienia dziecka - dobrze wiedzieć to przed rejestracją, a nie zastanawiać się na bieżąco. Chociaż niektórzy podejmują decyzję właśnie w chwili rejestracji... Rejestracja dziecka online to pięć kroków. Będziemy potrzebować następujących danych:

  • nazwy szpitala, w którym urodziło się dziecko
  • imienia dziecka
  • numeru aktu małżeństwa lub - jeśli nie jesteś w związku małżeńskim - aktu urodzenia
  • adresu, pod którym zameldujesz dziecko

Będziesz musiał także wybrać sposób odbioru dokumentów (odpisu aktu urodzenia, informacji o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenia o zameldowaniu) - można to zrobić osobiście, poprosić o wysyłkę pocztą lub drogą elektroniczną, na skrzynkę na ePUAP.

Potrzebujesz nie tylko swoich danych

Chociaż zarejestrować dziecko przez internet może tylko jeden rodzic, potrzebne będą dane obydwojga. Na samym początku wypełniania formularza potwierdzamy, że jesteśmy matką lub ojcem dziecka i sprawdzamy swoje dane, a następnie uzupełniamy dane drugiego rodzica. Kolejnym krokiem są dane dziecka.

Aby zarejestrować dziecko, musimy wiedzieć, które imię chcemy mu nadać. Jak je wybrać?

Zobacz wideo

Rejestracja dziecka online: dobry pomysł?

Jeśli mamy Profil Zaufany (jego założenie nie jest skomplikowanie, najtrudniejszym krokiem - bo wymagającym poświęcenia czasu - jest potwierdzenie podpisu), rejestracja dziecka online jest dużym ułatwieniem - "papierologię" załatwimy bez wychodzenia z domu, będziemy tylko musieli przeklikać się przez kilka okienek. To duże ułatwienie, szczególnie, jeśli do USC mamy daleko.

Dotychczasowa opcja nie przestaje istnieć, jeśli nie przekonuje cię załatwianie urzędowych spraw przez internet, w dalszym ciągu możesz zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Zgłoszenie narodzin dziecka przez internet w praktyce

(aktualizacja 4 czerwca) Od czasu uruchomienia przez Ministerstwo Cyfryzacji nowej usługi (czyli od 1 czerwca) zgłoszono w ten sposób narodziny prawie 300 maluchów.

Przy pisaniu korzystałam z informacji opublikowanych na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: