Dzień Polskiej Położnej 2018: kiedy, dlaczego świętujemy

Położne towarzyszą kobietom w różnych momentach życia, nie tylko w czasie ciąży i porodu. O roli położnej przypomina Dzień Polskiej Położnej. Kiedy wypada w 2018 roku?

Dzień Polskiej Położnej: kiedy obchodzimy to święto?

Polskie położne świętują 8 maja - w rocznicę urodzin Stanisławy Leszczyńskiej, położnej, która od lat jest wzorem dla położnych, ale nie tylko. Zawód położnej nie jest łatwy, a dla Stanisławy Leszczyńskiej był szczególnie trudny - była położną w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Chociaż nakazano jest zabijać noworodki, pomogła przyjść na świat ponad trzem tysiącom dzieci - wszystkie urodziły się żywe. To jej wiedza i opanowanie sprawiły, że porody - mimo tak trudnym towarzyszącym im warunkom - przebiegały bez większych komplikacji, a rodzące w pełni jej ufały.

Położna - nie jest jedynie pomocą lekarza

Dawniej to położna była osobą najbliższą kobiecie w czasie ciąży, porodu i po nim, dziś z opieką okołoporodową kojarzy się przede wszystkim lekarz ginekolog-położnik. Między innymi walkę z takim stereotypem ma na celu Dzień Położnej - zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Położna może sprawować opiekę nad kobietą w czasie ciąży, kierować ją na badania. Kobiety mają prawo do spotkań z położną nie tylko po porodzie i nie tylko w ramach szkoły rodzenia, ale także w ramach spotkań edukacyjnych z położną rodzinną.

Spotkanie z położną na długo przed porodem

Rejestrując się w przychodni musimy wypełnić deklarację wyboru lekarza POZ oraz położnej - najczęściej skupiamy się na wyborze tego pierwszego, myśląc, że wybór położnej nas nie dotyczy, bo ciąży jeszcze nie planujemy albo porody mamy dawno za sobą. Błąd. Położnej nie powinniśmy kojarzyć jedynie z ciążą. Możemy odwiedzić ją na długo przed planowaną ciążą, porozmawiać o tym, jak do ciąży się przygotować. Położna doskonale zna kobiece ciało, możemy zwrócić się do niej z wieloma ginekologicznymi problemami, nie tylko wtedy, gdy spodziewamy się dziecka.

O tym, jaka jest rola położnej w życiu kobiety także przypomina Dzień Położnej.

Położna podczas porodu

Położna, która towarzyszy nam podczas porodu nie powinna być przypadkową osobą. Projekt nowych standardów opieki okołoporodowej zakłada doprecyzowanie przepisów tak, aby mieć większą pewność, że pacjentka wybrała i poznała swoją położną jeszcze przed porodem - między 21 a 26 tygodniem ciąży.

Jestem położną. Co to dla mnie znaczy?

O to, czym jest bycie położną i co jest w tym zawodzie najtrudniejsze zapytaliśmy Ewę Janiuk.

To trudne pytanie, bo nie na darmo nawet dużą kampanię promującą nasz zawód nazwałam "Po prostu położna". Jestem po po prostu położną... i tyle. Położna to przewodnik po świecie kobiecości. Bycie położną to moje olbrzymie odkrycie życiowe. Nie marzyłam jako mała dziewczyna by zostać położną - tak się podziało i rozpoczęła się moja olbrzymia przygoda. Towarzyszenie kobiecie, jej rodzinie w niezwykle ważnych chwilach ich życia to olbrzymie wyzwanie, odpowiedzialność, ale też i niesamowita satysfakcja, wyzwania, ciągły rozwój, odkrywanie coraz to nowych obszarów. 
Co jest najtrudniejsze? Od wielu lat udowadnianie rzeczy oczywistych - że zawód położnej jest wolnym zawodem, walka z niewiedzą na temat kompetencji położnych i obalanie katastrofalnych mitów dotyczących naszego zawodu, ale i chociażby tego wszystkiego, co związane z czasem oczekiwania na narodziny dziecka, porodem i rodzicielstwem...ale nikt nie obiecywał, że będzie lekko. Jest za to ciekawie.
Bycie położną jest dla mnie jednym najpiękniejszym prezentów jakie mogłam otrzymać od losu.

Międzynarodowy Dzień Położnej

Trzy dni przed świętem obchodzonym w Polsce, świętują położne na całym świecie - 5 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Położnej. Po raz pierwszy świętowano w 1991 roku, a pomysł święta zrodził się pod koniec lat 80. XX wieku.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek

Początek maja jest związany z kobietami, które od lat nam pomagają. 12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Niestety, te zawody wciąż są niedoceniane, a majowe święto kojarzone jest głównie z protestami.

Nieocenione wsparcie

Położna towarzyszy kobiecie w każdym etapie porodu. O położnych nie myślimy na co dzień, pomyślmy w dniu ich święta. Bo bez nich porody nie wyglądałby tak, jak wyglądają. Zależy nam na mniejszej medykalizacji, na porodach w zgodzie z kobiecą naturą - a to właśnie położne w tym pomagają, doskonale znając kobiecie ciało i fizjologię. Wspomnienia z porodów mamy różne, ale czy poradziłybyśmy sobie bez wsparcia położnej?

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.