Prezenty na chrzest dla dziewczynki i dla chłopca od chrzestnych, ale nie tylko

Nie wiesz, jaki prezent na chrzest kupić? Zastanawiasz się, co będzie odpowiednie i ile włożyć do koperty na chrzest? Podpowiadamy, jakie prezenty na chrzest są najczęściej wybierane.

Prezenty na chrzest dla dziewczynki i prezenty na chrzest dla chłopca?

Płeć nie ma znaczenia, większość prezentów jest uniwersalna i można wręczyć je zarówno dziewczynce, jak i chłopcu. Niektóre rzeczy mogą różnić się zdobieniem, ale i ono może mieć drugorzędne znaczenie - w końcu wszystko się zmienia, to co dziś kojarzone jest z dziewczynkami, za jakiś czas może być charakterystyczne dla chłopców. Jeszcze kilkanaście lat temu sięgaliśmy po niebieskie rzeczy dla dziewczynki, a różowe dla chłopca, dziś jest odwrotnie.

Najpopularniejsze prezenty na chrzest

Co najczęściej wybieramy? Od lat są to podobne rzeczy, m.in.:

  • dewocjonalia: medaliki, łańcuszki, różańce, obrazki
  • pamiątkowe ozdoby: srebrne pojemniczki na mleczaki, srebrne grzechotki
  • książki, albumy (np. pamiątkowe księgi chrztu do których mogą wpisywać się bliscy)
  • większe prezenty, również te "składkowe", ustalone wcześniej z rodzicami (fotelik samochodowy, fotelik do karmienia, kojec, wózek typu parasolka itp.)
  • pieniądze - wkładane do koperty, ale także te w formie lokaty czy subkonta, na którym regularnie będą pojawiały się kolejne przelewy

Personalizowane prezenty na chrzest

Coraz częściej sięgamy po rzeczy, które będą jedyne w swoim rodzaju. I chociaż nie zawsze mamy możliwość stworzenia czegoś od początku do końca, to możemy niektóre rzeczy spersonalizować. Co na przykład? Komplet pościeli, kocyk do wózka... Najczęściej chrzczone są niemowlęta, nie docenią skórzanego portfela z inicjałami, ale - jeśli tylko masz ochotę - możesz podarować prezent "na przyszłość". Wtedy możliwości jest więcej, obecnie personalizowane prezenty na chrzest mogą być właściwie wszystkim. Bo to nie tylko o nadruk chodzi, możemy wybierać kolory, tworzyć własne kompozycje. Możemy zmienić kolor przewodu w nocnej lampce i to już jest swojego rodzaju personalizacja.

Nie musisz szukać specjalistycznych sklepów by znaleźć takie prezenty na chrzest. Allegro i inne tego typu serwisy to prawdziwa kopalnia - możesz wybierać z ofert dużych firm, jak i osób, które wykonują różnego rodzaju rękodzieła, w ich ofercie znajdziesz i poduszki, i bluzy, i dywany. Możesz wybrać poszczególne elementy i sprawić, że zamówiony przez ciebie produkt będzie niepowtarzalny.

Grawerowane prezenty na chrzest

Jeśli zależy nam na spersonalizowaniu prezentu najczęściej decydujemy się na grawer. Napisy (lub symbole) pojawiają się na biżuterii, ale nie tylko. W ten sposób możemy ozdobić wiele rzeczy - zegarki, wieczne pióra, srebrne grzechotki, spinki do mankietów... Nie wszystkie rzeczy są odpowiednie dla niemowlaka, ale za kilka-, kilkanaście lat mogą stać się użyteczne. Albo być wyjątkową pamiątką.

Wygrawerować możemy też pamiątkowy obrazek - są to np. święte obrazki wykonane ze szkła lub metalu, na których odwrocie pojawia się pamiątkowa dedykacja.

Ile kosztuje grawer? Najczęściej jest on wliczony w cenę, kupując prezent możemy skorzystać z tej opcji. Jeśli tak nie jest (lub przynosimy własną rzecz do grawerowania) nie powinniśmy zapłacić więcej niż 50 zł.

Praktyczne prezenty na chrzest

Chociaż niektórzy uważają, że prezent na chrzest nie musi być użyteczny, przede wszystkim ma być pamiątką, to - mimo wszystko - dobrze jest pomyśleć o czymś, co prędzej czy później się przyda. Biżuteria czy pióro to rzeczy, które kiedyś będą wykorzystane. Możemy też porozmawiać z rodzicami i wspólnie z nimi  wybrać jedną konkretną rzecz, która przyda się w codziennym funkcjonowaniu. Może to być np. nosidełko turystyczne, pierwszy rower, zestaw zabawek do ogrodu. Do tego możesz dokupić coś symbolicznego, np. ładne wydanie Biblii lub pamiątkowy album - aby wpisać tam dedykację.

Praktyczne prezenty na chrzest to także... torty z pieluszek. Chociaż kojarzą się z baby shower, nie ma przeszkód, aby podarować je z okazji chrztu. Zawierają rzeczy, które na pewno się przydadzą. Same pieluchy także na pewno będą wykorzystane - mogą być dodatkiem do innego prezentu.

  • Pamiętaj, aby dopytać o rozmiar pieluch.

Na pewno wykorzystane zostaną także różnego rodzaju vouchery. Dzieci z ubranek wyrastają bardzo szybko, a karty podarunkowe odciążą codzienny budżet.

Oryginalne prezenty na chrzest dla chłopca

Właściwie nie różnią się od tych wybieranych dla dziewczynek. Chociaż to chłopcom częściej kupowane są elektryczne samochody. Miniatury dorosłych aut od kilku sezonów cieszą się dużą popularnością - wybierane są jako prezenty na roczek, ale także z okazji chrztu.

Nietypowe prezenty na chrzest

Szukasz czegoś niebanalnego? Najlepiej jeśli porozmawiasz na temat prezentu z okazji chrztu z rodzicami dziecka. Bo nietypowym prezentem może być coś, czego zazwyczaj nie daje się w prezencie, a im się akurat bardzo przyda. Piankowa mata na podłogę? A może oczyszczacz powietrza? Takich rzeczy może być naprawdę dużo. Wolisz zrobić niespodziankę? Nietypowymi prezentami mogą być także:

  • sesja zdjęciowa. Voucher na sesję zdjęciową to doskonały pomysł - zdjęcia są wyjątkową pamiątką. Dziś, gdy wszystko mamy na dyskach, "normalne" fotografie mają jeszcze większą wartość. Możesz zdecydować się na sesję rodzinną albo podarować voucher na sesję dziecięcą
  • skarbonka - dziecku można podarować pieniądze (w kopercie lub w formie np. stałych przelewów) albo wręczyć skarbonkę z symboliczną kwotą w środku. Skarbonki mogą być różne, możesz wybrać standardową "świnkę" lub zdecydować się na bardziej ozdobną, wykonaną z metalu
  • srebrna szczotka - to prezent, który będzie raczej ozdobą niż przedmiotem codziennego użytku (może być zbyt ciężka), ale jeśli szukasz nietypowego i oryginalnego prezentu srebrna szczotka (często sprzedawana w zestawie z grzebieniem) to strzał w dziesiątkę
  • pamiątkowe pudełko - rodzice często przechowują różne skarby - test ciążowy, opaskę ze szpitala, pierwsze body... Pudełko na tego typu rzeczy to kolejny pomysł na prezent. W sklepach znajdziesz np. drewniane skrzyneczki zdobione metodą decoupage - będą idealne. Pamiętaj jednak, że musi ono pomieścić wiele rzeczy, nie może być małe. Minimalny rozmiar to wymiary przypominające standardowe pudełko po butach

Prezenty od chrzestnych

Prezenty od osób, które zostały wybrane na rodziców chrzestnych nie muszą różnić się od tych kupowanych przez innych. Najważniejsze, aby chrzestni zadbali o przedmioty niezbędne podczas chrztu. Zadaniem ojca chrzestnego jest kupno świecy, którą odpali ją od paschału w odpowiednim momencie mszy świętej. Z kolei matka chrzestna musi zadbać o szatkę. Może mieć ona różną formę, czasem jest to po prostu ozdobiony kawałek materiału, innym razem przypomina fartuszek.

Jaki prezent od matki chrzestnej? Jaki prezent od ojca chrzestnego?

Rodzice chrzestni mogą umówić się i kupić wspólnie jeden większy prezent (np. wspominany już wcześniej fotelik samochodowy) lub kupić prezenty niezależnie od siebie. Rola matki lub ojca chrzestnego nie zobowiązuje do tego, aby wydawać na prezent więcej niż inni. Najważniejsze, aby pamiętać o dziecku przez całe życie, nie tylko w dniu jego chrztu.

Jaki prezent na chrzest od dziadków?

Dziadkowie również nie mają oddzielnej listy prezentów. Najczęściej decydują się na pamiątkowe wydanie Biblii lub albumy, w których wpisują dedykacje. Wszyscy dziadkowie mogą złożyć się na jeden prezent i otworzyć wnukowi konto, na które będą regularnie wpłacać pieniądze (nie musi to być duża kwota). Innym prezentem na który decydują się dziadkowie jest wspólna sesja zdjęciowa z wnukiem. To pamiątka dla obydwu stron. 

Ile na prezent na chrzest?

Nie ustalonych z góry reguł, wszystko zależy od tego, na ile nas stać. Podobnie jak przy innych tego typu rodzinnych wydarzeniach (komunia, ślub) możemy uznać, że punktem odniesienia jest tzw. talerzyk, który musi się zwrócić. Jednak nie jest to regułą, to, jakiej wartości będzie prezent na chrzest zależny jest... od zasobności naszego portfela.

Ile włożyć do koperty na chrzest? Najczęściej jest to 100 zł, ale możesz włożyć i 20 zł, 50 zł, 150 zł czy 200 zł. Na chrzest jesteśmy zapraszani wcześniej, jeśli uważamy, że "z marszu" do koperty nie włożymy wystarczająco dużo, możemy odłożyć jakąś sumę. Nie przesadzajmy jednak, to naprawdę nie musi być nie wiadomo ile.

Najważniejsze jest, abyśmy towarzyszyli dziecku w tym wyjątkowym dniu, prezenty nie są priorytetem.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: