Ile na komunię? Podpowiadamy, ile pieniędzy daje się do koperty na komunię

Pytanie, ile na komunię zadaje sobie wielu komunijnych gości, chociaż najgłośniej rozbrzmiewa w głowach chrzestnych. Prezent czy koperta? Ile na komunię, kupować pamiątki czy postawić na użyteczność?

Ile na komunię? Nie ma dokładnych stawek

To, ile pieniędzy na komunię damy, zależy od nas - od tego, na ile nas stać. Dla jednych będzie to 50 zł, a dla innych - 500 zł. Nie jest powiedziane, że to chrzestni lub dziadkowie muszą dać więcej niż inni goście, chociaż przyjęło się, że więcej do koperty wkładają członkowie najbliższej rodziny. Ile na komunię? Możemy założyć - podobnie jak w przypadku innych rodzinnych wydarzeń, jak chrzest czy ślub, że powinno się zwrócić za tzw. talerzyk. Jednak to pewnego rodzaju punkt odniesienia, a nie sztywna wytyczna.

Na komunię zazwyczaj jesteśmy zapraszani z pewnym wyprzedzeniem, jeśli uważamy, że "z marszu" włożymy do koperty za mało, możemy odkładać pieniądze wcześniej. Jednak nie powinno to być kosztem naszego codziennego życia, to ile na komunię damy zależy od naszych możliwości.

Ile na komunię? Najczęściej do koperty wkładamy 100 lub 200 zł. Jeśli nasz budżet na to pozwala możemy podarować i więcej. Warto jednak, by w naszej głowie zabrzmiał głos rozsądku, 1000 zł w kopercie na komunie to może być dla dziecka zbyt wiele.

Pieniądze od bliskich, czyli ile włożyć do koperty?

Prezenty od dziadków to najczęściej dewocjonalia lub pamiątkowa biżuteria. Ile na komunię od dziadków? To najczęściej 100 zł, ale równie dobrze może to być mniej lub więcej. Dziadkowie często odkładają pieniądze przez kilka miesięcy, aby móc włożyć do koperty dla wnuka więcej.

To, ile pieniędzy dla chrześniaka, zależy od możliwości finansowych rodziców chrzestnych. Ile chrzestna daje do koperty? Ile chrzestny daje do koperty? Zazwyczaj dają więcej niż inni, ale czy to będzie 300 zł, 500 zł, czy 1000 zł zależy tylko od nich. Chrzestni mogą też wręczyć prezent wspólnie, ustalić, że albo razem coś kupują, albo dają jedną, wspólną kopertę.

Chociaż wciąż niektórzy patrzą na ludzi przez pryzmat tego, ile do koperty włożyli, powinniśmy pamiętać, że to nie pieniądze są najważniejszy. Zamiast hołdować zasadzie "zastaw się, a postaw się", powinniśmy przyjąć, że pieniądze i prezenty są wartością drugorzędną, a najważniejsza jest nasza obecność na Pierwszej Komunii Świętej i towarzyszenie dziecku w tym ważnym dla niego dniu.

Koperta z pieniędzmi na komunię, co jeszcze?

Same pieniądze są bezosobowe, kopertę możemy włożyć do książki lub pamiątkowego albumu. Znów - to, ile za nie zapłacimy, zależy od naszych możliwości. W okresie komunijnym w sklepach znajdziemy wiele albumów komunijnych. Mają różne wzory i ceny, na pewno wybierzecie taki, który będzie wam odpowiadał.

Jeśli chodzi o książkę, najczęściej wybierana jest Biblia, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby książka nie była związana z wiarą. Może to być ładne wydanie baśni, wierszy lub opowieści, po które chętnie sięgaliśmy w dzieciństwie.

Jak wręczyć pieniądze?

Kopertę z pieniędzmi możemy dołożyć do książki lub albumu (tylko powiedzmy, że się tam znajduje), możemy je też włożyć do kartki z życzeniami - na to rozwiązanie decydujemy się najczęściej.

Jeśli nie pieniądze na komunię to co?

Wciąż popularnością cieszą się rowery i zegarki, jednak nie będą to składaki (chyba że nowoczesne ich wersje), a zegarki z kalkulatorem zostały wyparte przez smartwatche. Na prezent na komunię wybieramy także tablety i laptopy, sprzęt sportowy (rolki, hulajnogi, deskorolki), dewocjonalia, biżuterię, czy pamiątkowe figurki. Więcej o komunijnych prezentach przeczytacie tutaj:

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się kupić prezent na komunię czy włożyć pieniądze do koperty, kwota, którą zdecydujemy się przeznaczyć, nie powinna przerastać naszego budżetu. Odpowiedź na pytanie "ile na komunię?" jest więc jedna: tyle, na ile nas stać.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: