Faworytka programu muzycznego zmaga się z tajemniczą chorobą. W trakcie śpiewania ustępują jej objawy

Zuzia z "Voice Kids" ma piękny głos i już teraz jest typowana na zwyciężczynię tej edycji programu. Dziewczynka zmaga się jednak z ciężką chorobą, która dla większości z nas jest nieznana.

Już na samym początku występu Zuzi czterech jurorów "Voice Kids" odwróciło się na swoich fotelach, co oznacza, że dziewczynka zrobiła na nich ogromne wrażenie. Jednak pojawienie się Zuzi przykuło uwagę nie tylko ze względu na jej wokal. Dziewczynka opowiedziała o swoich zmaganiach z zespołem Tourette'a.

Zuzia zdradziła, że w trakcie śpiewania objawy choroby (m.in. tiki ruchowe) ustępują. Dlatego muzyka jest dla niej najlepszą terapią. Dziewczynka wspomniała także o bardzo trudnym aspekcie choroby. Ze względu na nietypowe tiki często spotyka się z nieprzyjemnościami ze strony rówieśników. Powodem żartów i aluzji jest głównie brak wiedzy na temat zaburzenia.

 

Nieznana choroba

Zespół Tourette'a to rzeczywiście bardzo tajemnicze zaburzenie neurologiczne, o którym wiemy niestety bardzo mało. Niewiedza otoczenia to duży problem dla chorych. Daje o sobie znać zwłaszcza w środowisku dziecięcym, gdzie zachowujący się nietypowo kolega lub koleżanka może stać się obiektem żartów.

Zaburzenie zostało opisane po raz pierwszy w 1885 roku przez francuskiego neurologa Georges’a Gillesa de la Tourette’a. Szacuje się, że dotyka ono pięć na dziesięć tysięcy osób. Mimo że zespół Tourette'a znany jest już od ponad 130 lat, nadal nie udało się stworzyć lekarstwa, które pozwoliłoby na całkowite wyleczenie dotkniętych nim osób.

Niejasne przyczyny

Przyczyny zaburzenia nie są do końca jasne. - Zespół Tourette'a ma zwykle podłoże genetyczne, niekiedy może być chorobą nabytą wskutek uszkodzenia mózgu spowodowanego infekcją. O pochodzeniu genetycznym rzeczywiście wiemy niewiele. Do tej pory znaleziono kilkanaście genów odpowiedzialnych za występowanie zespołu, choć nie ustalono ich działania. Wiemy też, że zaburzenie jest w dużej mierze dziedziczne - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" prof. Tomasz Wolańczyk, członek Europejskiego Towarzystwa Badań nad Zespołem Tourette'a.

Jakie są najpowszechniejsze objawy choroby? Ze strony Forum Neurologiczne dowiadujemy się, że są to przede wszystkim różnego rodzaju tiki - m.in. przewracanie i mruganie oczami, dziwne grymasy, wykrzywianie twarzy. Do tego dochodzi także nadpobudliwość ruchowa, krzyki, piski, mlaskanie, a także niekontrolowane używanie wulgaryzmów i dziwnych zlepków słów. Nasilenie tego typu zachowań następuje zazwyczaj w stresujących sytuacjach.

U dorosłych objawy zazwyczaj ustępują

Zespół daje pierwsze objawy między szóstym a siódmym rokiem życia. Największe nasilenie symptomów przypada zwykle na okres dojrzewania. Jednak w dorosłym życiu choroba jest zazwyczaj znacznie łagodniejsza. - U dorosłych osób w 80 proc. przypadków objawy ustępują albo są na tyle łagodne, że nie zaburzają funkcjonowania - mówi prof. Tomasz Wolańczyk.

"Najlepsza z nich wszystkich"

Pod nagraniem, na którym Zuzia wykonuje piosenkę "7 years", pojawiło się wiele wspierających dziewczynę komentarzy. Chwalono nie tylko jej wokal, lecz także postawę.

Niewątpliwie Zuzia ma piękny głos oraz fajną i silną osobowość.
Zuziu, nie przejmuj się tymi tikami! Najważniejsze jest to, co masz w środku! A o śpiewaniu już nie wspomnę! Niesamowicie!
Świetne. Nie mam słów. A ludźmi śmiejącymi się z Ciebie nie przejmuj się.
Najlepsza z nich wszystkich. Pomimo swojej choroby dała radę i pokazała innym, że choroba nie jest przeszkodą do spełniania swoich marzeń.

Część osób przewiduje nawet, że Zuzia wygra program. Takie zwycięstwo mogłoby być wsparciem dla osób zmagających się z zespołem Tourette'a.

Gazeta.pl, jak co roku, gra razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy! Zbierzmy razem rekordową sumę! Żeby wesprzeć WOŚP, kliknijcie w TEN link.

Czy szczepionki wywołują autyzm? [NaZdrowie]

Zobacz także:

Zespół Turnera: najłagodniejsze zaburzenie chromosomowe

Jej autystyczny syn dostał ataku histerii w restauracji. Tylko jedna osoba domyśliła się, jak dodać jej otuchy

Więcej o: