Szlachetna Paczka: jak zgłosić rodzinę? Jak działa i co to w ogóle jest za akcja?

Szlachetna Paczka to akcja organizowana przez Stowarzyszenie Wiosna (ks. Jacek Stryczek jest jej jednym z założycieli, pełni funkcję prezesa). Szlachetna Paczka nie zawsze tak się nazywała - wcześniej była to... Świąteczna Paczka.

Szlachetna Paczka to akcja, która trwa już od... siedemnastu lat! Po raz pierwszy paczki do potrzebujących trafiły w 2000 roku, wtedy obdarowano 30 rodzin (była to akcja studentów duszpasterstwa akademickiego, rok później zaczęła działać Świąteczna Paczka - tak nazywała się do 2009 r.). Dziś są ich tysiące. Podczas XVI edycji Paczki, czyli w 2016 roku, pomoc otrzymało 18 960 rodzin, a 1 000 rodzin otrzymało pomoc specjalistyczną (m.in. pomoc prawną, lekarską). W pomoc dla jednej rodziny średnio angażowało się 35 osób, a średnia wartość paczek dla jednej rodziny to 2 501 zł.

Szlachetna Paczka łączy wiele osób: potrzebujących, wolontariuszy, darczyńców. Jak czytamy na stronie Stowarzyszenia Wiosna:

Te osoby wzajemnie na siebie wpływają, my jako organizacja pośredniczymy w ich wzajemnym kontakcie i dajemy szansę, by się spotkali.

Akcja realizowana jest przez wspomniane już Stowarzyszenie Wiosna, której prezesem jest ks. Jacek Stryczek.

Szlachetną Paczkę można wspierać przez cały rok, m.in. przekazując 1% podatku, zostając dobroczyńcą - przekazując środki finansowe.

Na jakich zasadach działa?

Paczki trafiają do potrzebujących osób, celem akcji jest "mądra pomoc, czyli taka, która daje szansę na zmianę". Rodzin w potrzebie szukają wolontariusze, spotykają się z nimi, diagnozują ich sytuacje, dowiadują się o problemach i potrzebach. To właśnie Super W podejmują decyzję o włączeniu rodziny do Szlachetnej Paczki.

Informacje o rodzinie i liście rzeczy jej potrzebnych znajdziemy na stronie internetowej. Chcąc przygotować paczkę, wybierasz konkretną rodzinę. Zazwyczaj w pomoc angażuje się kilka-, kilkanaście osób, które wspólnymi siłami kompletują potrzebne rzeczy. Paczki przekazywane są wolontariuszom, a następnie potrzebującym rodzinom.

Szlachetna Paczka: jak zgłosić rodzinę?

Niezbędne informacje i formularze znajdziemy na stronie internetowej Szlachetnej Paczki. Nie możesz zrobić niespodzianki wybranej rodzinie i zgłosić ją do akcji bez jej wiedzy - aby wziąć udział w Szlachetnej Paczce, potrzebująca rodzina musi wyrazić na to zgodę, podpisując odpowiedni dokument. Formularz zgłoszenia rodziny wypełniamy na stronie Paczki, zgodę wstępną przekazujemy w formie elektronicznej, należy ją także przesłać w wersji papierowej na adres Stowarzyszenia.

Z rodziną będzie kontaktował się wolontariusz Szlachetnej Paczki.

Ksiądz Jacek Stryczek podczas gali podsumowującej Szlachetną Paczkę, Kraków 2016 r.Ksiądz Jacek Stryczek podczas gali podsumowującej Szlachetną Paczkę, Kraków 2016 r. JAKUB PORZYCKI/Agencja Wyborcza.pl

Działania lokalne

Aby działać sprawnie i szybko docierać do potrzebujących osób, Szlachetna Paczka działa regionalnie. W każdym regionie jest lider, który koordynuje prace wolontariuszy. Jak zostać wolontariuszem? Możesz nim być, jeśli skończyłeś osiemnaście lat. Zgłosić się można za pośrednictwem strony internetowej, skontaktuje się z tobą lider regionu w którym chcesz działać.

Szlachetna Paczka: co kupić?

Na stronie Paczki pojawiają się historie rodzin i informacje o rzeczach, które są im potrzebne. Przygotowując paczkę należy bazować właśnie na tych rzeczach, są one rodzinie najpotrzebniejsze. Na każdym kroku pomocą służy wolontariusz, który jest opiekunem danej rodziny. Gotową paczkę należy dostarczyć w wyznaczonym terminie do magazynu Szlachetnej Paczki w twoim regionie.

Potrzebne rzeczy są bardzo różne: ubrania, artykuły higieniczne, meble, AGD. Najlepiej paczkę przygotować wspólnie z innymi, np. ze znajomymi z pracy.

Szlachetna Paczka: do kiedy trwa

Około połowy listopada na stronie Szlachetnej Paczki pojawia się internetowa baza potrzebujących rodzin i ich historii. Paczki zbierane są w grudniu (w wyznaczony wcześniej weekend), a następnie przekazywane osobom, dla których powstały. Potrzebujące rodziny otrzymują paczki dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia.

Szlachetna Paczka to także pomoc specjalistyczna

Oprócz materialnych rzeczy, Szlachetna Paczka oferuje potrzebującym inne formy pomocy. Np.

  • Paczka Lekarzy, czyli łączenie rodziny dla której barierą jest choroba, z lekarzem udzielającym jej darmowych konsultacji
  • Paczka Prawników - wolontariusz-prawnik pomaga rodzinie aż do rozwiązania problemu prawnego

Szlachetna Paczka: opinie

W większości opinie o Szlachetnej Paczce są pozytywne, konkretna pomoc dociera do konkretnych osób. Pojawiają się jednak głosy, że czasem z pomocy korzystają ci, którzy wcale jej nie potrzebują. Tu - jak we wszystkim - najważniejsza jest uczciwość, a niestety, zawsze znajdą się osoby, które "będą chciały zarobić tak, aby się nie narobić".

Informacje o Szlachetnej Paczce pochodzą ze strony internetowej akcji oraz ze strony internetowej Stowarzyszenia Wiosna.

To może cię zainteresować:

Więcej o: