Wierszyki na dobranoc nie tylko dla dzieci

Wierszyki na dobranoc to coś, co może być formą kołysanki, mogą to być także miłe słowa, które skierujemy do ukochanej osoby. Lubicie wysyłać (i dostawać) wierszyki na dobranoc? A może to coś, co wymyślanie całą rodziną?

Wierszyki na dobranoc mogą być formą kołysanki - w końcu wiele wierszy zostało wzbogaconych o melodie i stało się usypiankami. Na pewno kojarzycie chociażby "Idzie niebo ciemną nocą" Ewy Szelburg-Zarembiny czy "Na Wojtusia" Janiny Porazińskiej.

Wierszyki na dobranoc dla dzieci

Spokojne, melodyjne, opowiadające historie, które wymagają uruchomienia wyobraźni, przeniesienia się do sfery marzeń. Wypowiadane cichym głosem, bez zbędnych wykrzyknień. To coś na dobranoc, co sprawia, że powieki stają się coraz cięższe i cięższe, i cięższe... Niektórzy odpływają już po pierwszych wersach "aaa kotki dwa".

Krótkie wierszyki, piękne wiersze

Możemy improwizować i układać rymowanki na bieżąco - mogą to być krótkie wierszyki, które będą na przykład opowiadały o rzeczach, które wydarzyły się danego dnia. Możemy też skorzystać z wierszy poetów - wiele z nich zebranych jest w specjalnych tomach, poświęconych zasypianiu.

Słodkie wierszyki na dobranoc

Dzieciom podobają się rymowanki w których występują zwierzęta, księżniczki i rycerze. Wierszyki na dobranoc mogą opowiadać chociażby o leśnych zwierzątkach, które po całym dniu spędzonym polanie układają się do snu. Sarenki koło zajączków, jeże i niedźwiadki... Nasze opisy mogą odbiegać od rzeczywistości (jeśli chcemy oczywiście), najważniejsze, aby historia była spokojna, wypowiadana rytmicznym, ale powolnym głosem.

Coś na dobranoc nie tylko dla najmłodszych

Dzieciom wierszyki pomagają przenieść się w objęcia Morfeusza, starsi wykorzystują wiersze na dobranoc, aby wyznać miłość bliskiej osobie. Kilka miłych słów wypowiedzianych przed snem sprawia, że zasypia się z uśmiechem na twarzy.

Jakie są wasze ulubione wiersze na dobranoc?

To także może cię zainteresować:

Więcej o: