Rowerowe szaleństwo

Słoneczna pogoda sprzyja rowerowym wyprawom. Sprawdźcie, co się przyda, by bezpiecznie i wygodnie jeździć z małym dzieckiem.

Z rocznym maluchem można się już wybrać na całodzienną wycieczkę. Małe dzieci mogą podróżować w foteliku (montowanym z tyłu albo z przodu roweru) lub w przyczepce rowerowej. Starsze dzieci, które potrafią nie tylko samodzielnie jeździć, ale też wytrwale pedałować, mogą wyruszyć w drogę na własnym dwukołowcu. Wówczas trzeba jednak starannie wybrać trasę wycieczki, tak by była ona bezpieczna i przyjemna dla małego cyklisty.

Bezpieczeństwo

Zarówno dziecko podróżujące w foteliku czy w przyczepce, jak i to, które jeździ samodzielnie, musi mieć na głowie kask i być widoczne.

Oprócz odblasków i dobrego oświetlenia roweru (koniecznie z przodu i z tyłu) małemu rowerzyście można dodatkowo zafundować kamizelkę odblaskową, odblaskowe opaski na ręce i nogi, kask z wbudowaną lampką. Dziecku, które jeździ samodzielnie, przed rozpoczęciem wyprawy wytłumaczcie obowiązujące na drodze zasady (nie ścigamy się, zatrzymujemy się przed skrzyżowaniem, nie jedziemy środkiem drogi) i reguły, których będzie musiało przestrzegać w czasie waszej wycieczki (np. kto jedzie pierwszy, kto ostatni).

Fotelik  czy przyczepka

W dobrze amortyzowanej przyczepce rowerowej kręgosłup nie jest obciążony, a wstrząsy w czasie jazdy są dla małego dziecka znacznie mniej odczuwalne niż podczas podróży w foteliku rowerowym.

Fotelik to dobre rozwiązanie dla dziecka przynajmniej półtorarocznego. Powinien mieć wygodne podłokietniki i regulowane podnóżki. Oparcie odchylane do spania może poprawić komfort podróżowania dziecka, jednak z malcem śpiącym w foteliku i tak nie powinniście kontynuować podróży. Lepiej wybrać fotelik montowany bezpośrednio do ramy roweru, a nie do bagażnika – wstrząsy odczuwane przez dziecko będą mniejsze. Fotelik montowany z przodu gwarantuje lepszy kontakt z dzieckiem w czasie jazdy – do takiego rozwiązania najłatwiej będzie się przyzwyczaić postawnym rowerzystom. Dla małego dziecka najwygodniejsza będzie przyczepka rowerowa z dobrą
amortyzacją. Przeważnie w zestawie z przyczepką rowerową (w tych większych zmieści się nawet dwójka dzieci) jest komplet odblasków, lampka, chorągiewka, która zwiększa widoczność, osłona przeciwdeszczowa oraz moskitiera. Podróżując przyczepką przy dużym wietrze albo deszczu, dziecko nie zmarznie ani nie zmoknie tak jak w foteliku. Mając zamontowany fotelik z tyłu roweru, nie możemy doczepić dodatkowych toreb rowerowych, za to do przyczepki zmieszczą się dodatkowe bagaże. Dyszel, którym przyczepka jest przymocowana do roweru, jest na tyle elastyczny, że można położyć rower na ziemi, bez konieczności odczepiania przyczepki. Przyczepka nie podąży dzięki temu w ślad za rowerem, gdyby się przewrócił.

Więcej na ten temat: Z dzieckiem na rower. Lepszy fotelik czy przyczepka?

Junior na wyprawie

Na dłuższej wycieczce z samodzielnym cyklistą przydadzą wam się dodatkowe akcesoria.

Warto zaopatrzyć dziecko w rowerowe rękawiczki, bidon, specjalistyczne spodenki z pianką na pupie oraz – ewentualnie – ochraniacze na łokcie i kolana. Pamiętajcie, żeby założyć dziecku odpowiednie buty – lekkie, przewiewne i elastyczne adidasy, które nie będą krępowały kostki. Dzieciom, które szybko się męczą, przyda się sztywny hol rowerowy, który umożliwia przyczepienie mniejszego roweru do większego i holowanie go.

Niezbędnik rowerzysty

Na każdej, nawet krótkiej przejażdżce rowerowej warto mieć ze sobą
komplet kluczy rowerowych i pompkę.

Dobrze jeśli pompka ma końcówki do wentyli różnego typu. Nie zapomnijcie o ochronie przeciwsłonecznej (krem ochronny, okulary przeciwsłoneczne) i przeciwdeszczowej oraz o zapasie wody do picia dla całej rodziny.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.