Rowerowe szaleństwo
Z rocznym maluchem można się już wybrać na całodzienną wycieczkę. Małe dzieci mogą podróżować w foteliku (montowanym z tyłu albo z przodu roweru) lub w przyczepce rowerowej. Starsze dzieci, które potrafią nie tylko samodzielnie jeździć, ale też wytrwale pedałować, mogą wyruszyć w drogę na własnym dwukołowcu. Wówczas trzeba jednak starannie wybrać trasę wycieczki, tak by była ona bezpieczna i przyjemna dla małego cyklisty.
Bezpieczeństwo
Zarówno dziecko podróżujące w foteliku czy w przyczepce, jak i to, które jeździ samodzielnie, musi mieć na głowie kask i być widoczne.
Oprócz odblasków i dobrego oświetlenia roweru (koniecznie z przodu i z tyłu) małemu rowerzyście można dodatkowo zafundować kamizelkę odblaskową, odblaskowe opaski na ręce i nogi, kask z wbudowaną lampką. Dziecku, które jeździ samodzielnie, przed rozpoczęciem wyprawy wytłumaczcie obowiązujące na drodze zasady (nie ścigamy się, zatrzymujemy się przed skrzyżowaniem, nie jedziemy środkiem drogi) i reguły, których będzie musiało przestrzegać w czasie waszej wycieczki (np. kto jedzie pierwszy, kto ostatni).
Fotelik czy przyczepka
W dobrze amortyzowanej przyczepce rowerowej kręgosłup nie jest obciążony, a wstrząsy w czasie jazdy są dla małego dziecka znacznie mniej odczuwalne niż podczas podróży w foteliku rowerowym.
Fotelik to dobre rozwiązanie dla dziecka przynajmniej półtorarocznego. Powinien mieć wygodne podłokietniki i regulowane podnóżki. Oparcie odchylane do spania może poprawić komfort podróżowania dziecka, jednak z malcem śpiącym w foteliku i tak nie powinniście kontynuować podróży. Lepiej wybrać fotelik montowany bezpośrednio do ramy roweru, a nie do bagażnika – wstrząsy odczuwane przez dziecko będą mniejsze. Fotelik montowany z przodu gwarantuje lepszy kontakt z dzieckiem w czasie jazdy – do takiego rozwiązania najłatwiej będzie się przyzwyczaić postawnym rowerzystom. Dla małego dziecka najwygodniejsza będzie przyczepka rowerowa z dobrą
amortyzacją. Przeważnie w zestawie z przyczepką rowerową (w tych większych zmieści się nawet dwójka dzieci) jest komplet odblasków, lampka, chorągiewka, która zwiększa widoczność, osłona przeciwdeszczowa oraz moskitiera. Podróżując przyczepką przy dużym wietrze albo deszczu, dziecko nie zmarznie ani nie zmoknie tak jak w foteliku. Mając zamontowany fotelik z tyłu roweru, nie możemy doczepić dodatkowych toreb rowerowych, za to do przyczepki zmieszczą się dodatkowe bagaże. Dyszel, którym przyczepka jest przymocowana do roweru, jest na tyle elastyczny, że można położyć rower na ziemi, bez konieczności odczepiania przyczepki. Przyczepka nie podąży dzięki temu w ślad za rowerem, gdyby się przewrócił.
Więcej na ten temat: Z dzieckiem na rower. Lepszy fotelik czy przyczepka?
Junior na wyprawie
Na dłuższej wycieczce z samodzielnym cyklistą przydadzą wam się dodatkowe akcesoria.
Warto zaopatrzyć dziecko w rowerowe rękawiczki, bidon, specjalistyczne spodenki z pianką na pupie oraz – ewentualnie – ochraniacze na łokcie i kolana. Pamiętajcie, żeby założyć dziecku odpowiednie buty – lekkie, przewiewne i elastyczne adidasy, które nie będą krępowały kostki. Dzieciom, które szybko się męczą, przyda się sztywny hol rowerowy, który umożliwia przyczepienie mniejszego roweru do większego i holowanie go.
Niezbędnik rowerzysty
Na każdej, nawet krótkiej przejażdżce rowerowej warto mieć ze sobą
komplet kluczy rowerowych i pompkę.
Dobrze jeśli pompka ma końcówki do wentyli różnego typu. Nie zapomnijcie o ochronie przeciwsłonecznej (krem ochronny, okulary przeciwsłoneczne) i przeciwdeszczowej oraz o zapasie wody do picia dla całej rodziny.
To także może cię zainteresować:
-
Minister Czarnek ogłosił powołanie nowej dyscypliny naukowej - biblistyki. "Polska jednym z trzech najważniejszych ośrodków tej nauki"
-
Zapomnimy o 500 plus? Będzie Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? To aż 1200 zł dla dorosłego, 600 zł dla każdego dziecka
-
Pięciolatek nie chciał posprzątać pokoju. Takiej reakcji mamy się nie spodziewał
-
Kiedy wracamy do szkoły 4-8? Adam Niedzielski: Będziemy obserwować wzrost zakażeń w kolejnych dniach
-
Kiedy wrócimy do szkoły 2021? Minister Czarnek podał możliwe terminy. "Możemy sobie na to pozwolić"
- Kiedy koniec roku szkolnego? Tegoroczne wakacje będą krótsze niż dwa lata temu
- Boże Ciało w Polsce 2021. Obostrzenia mogą pokrzyżować plany wyjazdowe
- Kiedy jest majówka 2021 - szkoła i dni wolne. Majowy odpoczynek wyjątkowo krótki. Najbardziej skorzysta jedna grupa uczniów
- Komunia w pandemii. Rodzic: Sakrament można przełożyć na dogodniejszy czas. To nie jest koniec świata
- 17-latka poprosiła o szczepienie na COVID-19 w prezencie na urodziny. Mama: "Jako rodzic czuję ulgę"